Úžasné a jednoduché tipy ako vydržať a zvládnuť prácu z domu

 

 

 

Práca je hlavnou súčasťou nášho života. K bezproblémovému výkonu však potrebujeme aj vhodné podmienky. Výnimkou nie je ani práca z domu, o ktorej si mylne mnohí z nás myslia, že je oveľa jednoduchšia a príjemnejšia.

O jej náročnosti sa však veľmi rýchlo presvedčíte, keď vás pri práci za stolom bude neustále vyrušovať vaše dieťa, televízia, rádio alebo hluk od susedov. Sústrediť sa v takejto situácii nie je naozaj jednoduché. Zmeniť sa to môže iba v tom prípade, ak si dáte záležať na dobrom vybavení priestoru na prácu a vytvorení tých najlepších podmienok.

Pokiaľ sa vám to ale stále nedarí, inšpirujte sa našimi radami a uvidíte, že to bude oveľa lepšie.

Vyberte si pohodlnú stoličku

Stolička je „srdcom“ domácej kancelárie, pretože práve od nej záleží, či sa váš chrbát alebo krk rýchlo unavia a tým sa zmení aj vaša celková pohoda. Najlacnejšou možnosťou je klasická stolička.

Budete prekvapení, ale niekedy je pohodlnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Nemáte žiadne pokušenie sa na nej točiť, len sadnúť a pracovať, hlavná vec je zvoliť si správnu výšku.

Ak sú ale kancelárske stoličky na kolieskach vašou „láskou“, vyberte si dobré čalúnenie, uprednostňuje sa koženka, pretože dýcha a na takejto stoličke bude oveľa pohodlnejšie sedieť. Jej doplnkovým a nemenej dôležitým vybavením by mali byť aj pevné a zároveň mäkké operadlá a podrúčky.

Nezabúdajte na čerstvý vzduch

Následky dlhodobo vykonávanej sedavej práce môžu byť hrozivé. Sedenie však nie je vždy jediným problémom. Veľmi často podceňujeme aj kvalitu vzduchu, vplyvom ktorého nás môže bolieť hlava,  vznikať vysušenie pokožky a sliznice, či rýchle vyčerpanie našich rezerv.

Zmeniť to môžete jednoduchým a častejším vetraním. Ideálny vzduch na dýchanie ľudí obsahuje: 21% kyslíka, 78% dusíka, 0,9% argónu a 0,11% iných plynov. V uzavretom priestore percentá kvality klesajú.

Dlhodobý nedostatok kyslíka preto nie je pre človeka prospešný, bunky v tele prestávajú naplno pracovať, vplyvom čoho sa zrýchľuje proces ich starnutia.

Mierne zníženie koncentrácie kyslíka vo vzduchu môže spôsobiť pocit upchatia nosa, bolesti hlavy a v pokročilých prípadoch – napríklad v preplnenej miestnosti – závraty, zrýchlené dýchanie až stratu vedomia.

Aby sa v miestnosti dosiahla zdravá a optimálna klíma, vzduch v nej sa musí najmenej raz za hodinu kompletne obnovovať, takže okno by malo byť otvorené takmer nepretržite. Klimatizácie preto vymeňte za pevné siete proti hmyzu a uvidíte, že sa vám bude pracovať omnoho lepšie!

Využívajte na prácu prirodzené denné svetlo

Ďalším dôležitým pravidlom pri vytváraní pohodlnej domácej kancelárie je využívať čo najviac prirodzeného dennéhosvetla. Prirodzené svetlo zlepšuje spánok a zvyšuje produktivitu práce o  30–40 %.

Umiestnite preto pracovnú plochu bližšie k oknu. Svetlo tak ľahko a rovnomerne dopadá na váš pracovný stôl a vy pri pohľade z okna dáte oddýchnuť svojim očiam.

Aby vám ale pri práci zasa neprekážali silné lúče slnka, myslite na vybavenie okien modernými žalúziami, vďaka ktorým si prúdenie prirodzeného denného svetla do interiéru jednoducho regulujete.

Schopnosť pracovať z domu je vďaka internetu dnes moderným spôsobom obživy. Neurčujete si len svoju pracovnú dobu, ale aj vytvárate prostredie podľa svojho vkusu. Postupujte pritom ale podľa našich tipov a buďte naozaj produktívny!