Ako si vybrať kvalitnú športovú obuv?

 

Športové aktivity sú dnes veľkým trendom. Bez ohľadu na vek a pohlavie si ich ľudia skutočne obľúbili. Dôvodov je hneď niekoľko. Podpora zdravia, krásna fit postava a v dôsledku toho všetkého aj lepšie sebavedomie a nálada. Aby ste sa ale dostali do vynikajúcej fyzickej formy, potrebujete skvelú športovú obuv.

Ak si však chcete kúpiť skutočne kvalitnú pánsku športovú obuv, musíte sa na takýto nákup poriadne pripraviť tak, že si preštudujete základné kritériá pre správny výber, na základe ktorých dostanete odpovede na všetky dôležité otázky.

Funkcie výberu

Tenisky nie sú turistické topánky, ktoré si môžete vybrať iba na základe možnosti „páčia sa mi“. Tenisky musia pevne fixovať váš členok, vydržať veľké zaťaženie, pričom by noha v nich mala byť pohodlná.

Na výber skutočne pohodlných tenisiek si vyberte ráno alebo neskoré popoludnie. Nie preto, že po práci máte viac voľného času a môžete si celý sortiment pomaly preštudovať, ale preto, že ráno alebo večer nie je už noha z denného zaťaženia tak opuchnutá. Je preto lepšie si zvoliť tenisky, ktoré budú ráno trochu voľnejšie, ako tie, ktoré vám večer nohu „rozdrvia“ a spôsobia nepohodlie.

Vizuálna kontrola

Ak vám záleží na kvalite a dlhodobo dobrých funkciách, je lepšie, ak si na nákup topánok a potrebných doplnkov k obuvi vyberiete špecializovaný športový obchod, pretože pravdepodobnosť získania kvalifikovanej rady a výrobku je tu oveľa vyššia. Ak máte tento proces už za sebou, je povinné aj vizuálne zhodnotenie modelu, ktorý sa vám páči. Je potrebné kriticky zhodnotiť kvalitu výrobku:

  • Aké je šnurovanie?
  • Aká je kvalita šitia a lepenia?
  • Pozor na silný syntetický zápach!
  • Dôležitá je veľkosť a krajina výroby?
  • Existuje etiketa s informáciami o materiáli, z ktorého sú vyrobené vonkajšie, vnútorné časti a podrážka?

Ak sú všetky tieto otázky zodpovedané kladne, model je možné preskúmať ďalej.

Podrobnejšia štúdia

Ak boli aj všetky úvodné „testy“ úspešné, môžete ísť hlbšie. A v pravom slova zmysle: skontrolujte, či existuje podpora chodidla. U tenisiek je to veľmi žiaduce, pretože chráni členok pred predčasnou únavou.

Je veľmi dôležité, aby vložka bola odnímateľná – pomôže to udržiavať dobrú hygienu obuvi. Mäkký okraj topánky okolo členku zasa zabráni treniu a iným nepríjemným pocitom.

Pozor si dajte aj na materiál

Tenisky na outdoorové aktivity, turistické topánky a tenisky na šport môžu byť vyrobené z kože. A bude to iba plus. Ale aj športová obuv vyrobená zo „syntetiky“ môže byť kvalitná. Platí to ale za predpokladu, ak to nebude lacná náhrada za prírodné materiály.

Kvalitné syntetické materiály sú niekedy drahšie ako koža, pretože tieto materiály „dýchajú“ a zabezpečujú výmenu vzduchu vnútri topánky. Z týchto materiálov sa často vytvárajú tie  najpohodlnejšie tenisky, ktoré vám nepremoknú a sú zároveň vzdušné a pevné.

To všetko sú prvé, najdôležitejšie a základné pravidlá výberu dobrej športovej obuvi, vďaka ktorým si zaistíte pohodlie a komfort pri akejkoľvek viac či menej fyzicky náročnej aktivite.