Ako pripraviť auto na novú sezónu?

 

S nástupom teplých dní je čas premýšľať o príprave automobilu na jarno-letnú sezónu. Nemali by ste sa však obmedzovať iba na výmenu pneumatík za sezónne. Je potrebné skontrolovať rôzne komponenty a zostavy, ktoré boli vystavené zvýšenému zaťaženiu v chladnom období.

Aby ste v tomto smere nič dôležité nepodcenili, pripravili sme pre vás niekoľko odporúčaní na prípravu vozidla na budúcu sezónu.

Auto je potrebné pripraviť na nové ročné obdobie veľmi opatrne. Koniec koncov, mráz, sneh a iné činidlá zohrávali dôležitú úlohu, čo malo negatívny vplyv na vaše vozidlo. Záchrana prichádza v podobe niekoľkých jednoduchých odporúčaní.

Kúpte si nové pneumatiky a puklice

Výmena pneumatík je potrebná, keď priemerná denná teplota nie je nižšia ako + 7 ° C. Tento čas zvyčajne prichádza koncom marca až začiatkom apríla. Nerobte to skôr, pretože nočné mrazy vás môžu ešte nepríjemne prekvapiť.

Koniec koncov, mäkké letné pneumatiky sú v chlade tak tvrdé, že nie sú schopné dostatočne interagovať s povrchom vozovky, takže ich jazda bude nielen problematická, ale aj nebezpečná. Pokiaľ bude na tom teplota lepšie, môžete spolu s pneumatikami vybaviť na plánované výlety auto aj vhodnými puklicami.

Nezabudnite na diagnostiku brzdového systému

Pri príprave auta na jar nezabudnite skontrolovať aj jeho brzdový systém, pretože v zime sa brzdové kotúče a doštičky rýchlo opotrebujú. Skontrolujte tiež prietok brzdovej kvapaliny a neporušenosť hadíc. A nakoľko vaša bezpečnosť závisí od prevádzkyschopnosti brzdového systému, nemali by ste  „pokúšať šťastie“ a obrátiť sa radšej na profesionálov.

Nepodceňujte ani čistotu

K lepšiemu výkonu vozidla a jeho dlhodobému využívaniu bez najmenších problémov prispieva aj dokonalá údržba. Aj keď to nie je možno vzhľadom na počasie a podmienky na cestách vždy jednoduché, myslite na čistotu automobilu. Predlžujete tým jeho životnosť. V opačnom prípade sa korózia a iné nedostatky podpíšu pod jeho odstávku.

Skontrolujte batériu

Pri príprave vozidla na jar dbajte na batériu, pretože nízke teploty nemajú najlepší vplyv na trvanie jej činnosti. Je to z dôvodu nadmerného zaťaženia vo forme ťažkostí pri naštartovaní motora a neustále fungujúceho vykurovacieho systému. Aby vám batéria nevypovedala v najnepriaznivejšom momente, odporúčame ju nabiť na maximum a skontrolovať stav.

Takéto rady, univerzálne nášľapy alebo iné dokonalé vybavenie sa o plnohodnotný výkon a využitie vášho auta postarajú bez najmenších problémov. Nezabudnite si dať vyčistiť aj filtre a inštalovať na dôležité časti deflektory. Pohoda na cestách bude potom zaručená.