Najbrutálnejší vrahovia (6/10) – Jack Rozparovač bol žena?

 

Ako vieme, vo Viktoriánskom období sa vo Veľkej Británii odohralo niekoľko tisíc vrážd a závažných zločinov. Azda najznámejším je prípad Jacka Rozparovača, ktorý v rokoch 1888-1891 zavraždil 5 prostitútok v londýnskom Whitechapli. Nikdy sa však nepodarilo určiť jeho pravú identitu a tak stále ostáva záhadou, kto bol tento mimoriadne brutálny, sériový vrah. Jednou z možností je žena.

Amelia Dyerová sa narodila niekedy medzi rokmi 1836-1839 (presný rok nie je určený) do rodiny obuvníka Samuela Hobley a jeho ženy Sarah, ako piate dieťa. Žili v dedinke Pyle Marsh, neďaleko Bristolu. Mladá Amelia sa rýchlo naučila čítať a písať, zamilovala si literatúru a nevyzerala, že by mala mať nejaké mentálne problémy. Jej pokojné detstvo sa však zmenilo, keď jej mamu postihla akási mentálna porucha a Amelia sa o ňu začala starať. Matka ku nej bola veľmi násilnícka. Po smrti matky, v roku 1848, sa v Amelii niečo zmenilo. Násilnícke správanie jej matky na nej zanechalo trvalé následky.

Po smrti svojej matky, Amélia žila chvíľu so svojou tetou v Bristole. Jej otec zomrel v roku 1859 a vtedy jej najstarší brat Thomas zdedil rodinnú firmu. V roku 1861, vo veku zhruba 24 rokov, sa Amelia natrvalo odcudzila od svojej rodiny a presťahovala sa na Trinity Street v Bristole. Tam sa vydala za Georgea Thomasa. Thomas mal 59 rokov a tak sa rozhodli o ich veku klamať, aby zmazali markantný rozdiel.

Po pár rokoch v manželstve sa začala školiť ako zdravotná sestra. Vo viktoriánskej dobe pomerne vyčerpávajúca práca, ale na druhej strane veľmi slušná a nápomocná. Táto práca jej umožnila získať užitočné zručnosti. Počas nej spoznala pôrodnú asistentku, Ellen Dane. Od nej sa dozvedela o jednoduchšom spôsobe, ako si zarobiť na živobytie – využívať vlastný domov na poskytovanie ubytovania pre mladé ženy, ktoré boli v požehnanom stave, avšak si nemohli nechať deti a tak ich potom dali na adopciu, alebo ich nechali zomrieť od hladu či zanedbania. Tieto ženy dostávali za svoje mlčanie o tom, koho sú tieto deti, na tú dobu až neuveriteľných 80 libier.

V tomto období boli ženy, ktoré sa starali o dieťa samé, považované za prostitútky a boli odsudzované spoločnosťou. Tak vznikli „baby farmers“, čiže ženy, ktoré sa o tieto nechcené deti starali. Medzi ne patrila aj Amelia Dyerová. Amelia však stále nerozmýšľala nad žiadnym ohavným činom. Všetko sa zmenilo v roku 1869, keď jej starý manžel George Thomas zomrel. Amelia ostala so svojou malou dcérou úplne sama a potrebovala nejaký pravidelný príjem, aby sa bola schopná postarať o seba a aj o ňu.

Ďalších 10 rokov Dyerová pracovala ako „baby farmerka“, ale deti, ktoré jej boli zverené a mali byť predané na adopciu, záhadne umierali. V roku 1879 polícii došla trpezlivosť a rozhodla sa Dyerovú zatknúť a na polroka ju posadiť do väzenia. Po tom čo bola prepustená, bola psychicky totálne na dne a tak nasledovalo niekoľko pokusov o samovraždu, až sa nakoniec dostala na psychiatriu.

V roku 1893 sa presťahovala na Kensington Road v Readingu. Tu začala jej finálna a najbeštiálnejšia časť jej vražednej kariéry. V januári 1896, 25-ročná obľúbená barmanka, Evelin Marmon, porodila dcéru. Nemala sa o ňu však, ako postarať a tak sa rozhodla podať inzerát, kde bolo napísané, že dieťa zverí len do zodpovedných a skúsených rúk. Na to sa ozvala Dyerová. Nič netušiaca Marmnová priniesla dieťa do Londýna, do domu Dyerovej dcéry. Tam Amelii zaplatila a nadobro sa rozlúčila so svojou dcérou. Po odchode Marmonovej Dyerová vytiahla kravatu a silne ju uviazala okolo krku malej Doris. Tá sa uškrtila v priebehu niekoľkých sekúnd. Toto sa odohralo dňa 31.marca. Hneď nasledujúci deň sa u Dyerovej objavil len 13-mesačný chlapec Harry Simmons. Žiaľ, chlapca zastihol podobný osud, ako o deň predtým malú Doris. Uškrtený v priebehu niekoľkých sekúnd. Telá potom hádzala do Temže. Tieto jej ohavné činy pretrvávali takmer 30 rokov.

30. marca 1986 vylovil jeden rybár z Temže akúsi krabicu. Keď ju otvoril, ostal zhrozený. Vo vnútri sa nachádzalo telo malej Heleny Fry. Bola uškrtená. Rybár uviedol, že videl nejakú staršiu pani, ako hádže krabicu do vody. Policajti začali pátrať a keď zistili, že v ich blízkosti je žena, ktorá už v minulosti bola trestne stíhaná, dokonca aj sedela za vraždu detí, neváhali. 4. apríla 1896 Dyerovú zatkli. Napokon bola usvedčená z vrážd „len“ troch detí. Sama však pred svojou popravou priznala, že pri čísle 200 to prestala rátať. Odhaduje sa, že usmrtila okolo 200-400 detí. Ďalej povedala, že ju bavilo sa pozerať, ako sa deti škrtia a pomaly z nich vyprchá život. Túto ohavnú ženu popravili dňa 11. juna1897, vo väznici Newgate v Londýne, obesením.

Vzhľadom na to, že vraždila aj počas rokov, v ktorých vraždil aj slávny Jack Rozparovač, sa mnohí domnievajú, že práve táto beštiálna ženská by mohla byť práve oným zločincom. Avšak vieme, že po Rozparovačovi niet stopy a tak sú tieto teórie len domnienkami expertov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *