Najväčšie námorné manévre na svete. To je RIMPAC 2018

V okolí havajských ostrovoch už tradične prebieha najmasívnejšie námorné cvičenie zvané The Rim of the Pacific (RIMPAC). Ide o 26. cvičenie tohto druhu a to prvé, v roku 1971 už značne súčasné ročníky prevyšujú.

Trošku čísel

Zapojených je 26 národov s celkovým počtom 47 lodí, 5 ponoriek a viac ako 200 lietadiel. Obsluhujúci personál prevyšuje číslo 25 000. Celé cvičenie trvá od 27. júna až do 2. augusta.

Počas jedného mesiaca si tak všetky zapojené štáty porovnajú svoje zručnosti a vyskúšajú viaceré možnosti spolupráce pri zabezpečení námorných koridorov. Celé cvičenie taktiež pomáha udržiavať dobré vzťahy a komunikáciu všetkých účastníkov, čo značne prispieva k zachovaniu bezpečnosti.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rimpac 2018

Heslom tohto roka je „Zdatnosť, prispôsobivosť a partnerstvo“. 

RIMPAC sa zvyčajne skladá zo série cvičení, ktoré zahŕňajú takmer všetky aspekty námorného boja. Od manévrovania lodí až po likvidáciu morských mín. Vzhľadom na to, že okraj Tichého oceánu je tiež známy ako „okruh požiaru“ kvôli vysokému počtu sopiek a zemetrasení, trénuje sa aj  humanitárna pomoc a pomoc pri odstraňovaní následkov katastrof. Tie odzrkadľujú skutočné incidenty, ako napríklad zemetrasenie Fukushima v roku 2011 a tsunami. Príslušný tréningový program zahŕňa aj obojživelné misie, cvičenia streľby, protiraketovej, protiponorkovej a protivzdušnej obrany. Zúčastnené krajiny tak budú mať širokú škálu príležitostí preukázať pripravenosť a schopnosti svojich námorných síl.  

Premiéru na tomto cvičení absolvujú námorné sily Brazílie, Srí Lanky, Izraela a Vietnamu. Okrem tejto štvorice medzi zvyškom účastníkov nájdeme Austráliu, Brunej, Kanadu, Čile, Kolumbiu, Francúzsko, Nemecko, Indiu, Indonéziu, Japonsko,  Malajziu, Mexiko, Holandsko, Nový Zéland, Peru, Kórejskú Republiku, Filipíny, Singapur, Thajsko, Tongu, Spojené Kráľovstvo a samozrejme Spojené štáty americké.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rimpac 2018

Týchto manévroch sa po rokoch 2014 a 2016 nezúčastní Čína, ktorá odmietla účasť zrejme pre spory s USA ohľadom záležitostí v Juhočínskom mori. Problémom pridali aj udalosti v Džibudsku, kde boli zranení americkí vojaci. Za týmto incidentom totiž mali stáť práve Číňania.

“ Obrovská sila týchto spojencov a partnerov podporuje trvalé a vyvážené rozdelenie moci, ktoré zabezpečí bezpečnosť, prosperitu a  medzinárodný poriadok,“ uviedli predstavitelia námorníctva USA.

Vyvrcholením tohto cvičenia bude záverečné SINKEX (Sinking Exercise) teda cvičenie, kde sa budú staré lode slúžiť ako ciele pre rakety a strely spojencov, ktorí tak aj v tomto roku pošlú pár lodí ku dnu.

SINKEX 2006

Aj keď sa Slovenska RIMPAC 2018 nijak netýka, stojí za pozornosť nahliadnuť aspoň okrajovo na množstvo a veľkosť sily, ktorú reprezentujú všetci partneri tohto cvičenia. Väčšie námorné manévre sa totiž nikde inde nekonajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *