Nedajú vám spávať? Ako pomôcť boľavým kĺbom vrátiť sa do normálu?

Bolesť v kĺboch môže ovplyvniť nielen náš každodenný život, ale kvalitu spánku. Pre mnohých jedincov s touto nepríjemnou skúsenosťou môže byť preto návšteva ortopéda prvým krokom k úľave. Využiť sa dajú aj iné riešenia, na ktoré sa môžeme pozrieť, netreba ich však brať ako formu liečby, ale možné odporúčania. Akékoľvek zdravotné komplikácie je vždy nutné konzultovať s odborným lekárom alebo lekárnikom.

Návšteva ortopéda

Bolesť kĺbov sa objavuje z viacerých príčin. Veľmi často je dôvodom vyšší vek. Rovnaké opotrebovanie, zaťaženie a poškodenie kĺbov však môže spôsobiť aj nadmerná fyzická aktivita.

 

Nech už je príčinou vašich bolesti v kĺboch čokoľvek, konzultácia s ortopédom patrí k prvému možnému spôsobu riešenia. Dobrý ortopéd Levice môže a má na to prax aj vzdelanie vykonať komplexnú diagnostiku, posúdiť príčiny bolesti a navrhnúť vhodné terapeutické opatrenia. Môže sa jednať o fyzioterapiu, lieky, alebo iné nechirurgické metódy zmiernenia bolesti.

Chirurgický zákrok

V prípade pokročilejších stavov alebo neúčinnosti konzervatívnych metód vám môže ortopéd odporučiť chirurgický zákrok. Tento krok veľmi často zahŕňa opravy poškodených tkanív, výmenu kĺbov, alebo iné chirurgické postupy na zmiernenie bolesti a obnovenie funkčnosti kĺbov.

 

Dobrou správou je, že z dôvodu objednania sa do najlepšej chirurgickej ambulancie Trenčín nemusíte svoje ubolené kĺby vôbec namáhať, pretože cez aplikáciu TopDoktor.sk vybavíte všetko na pár klikov cez internet!

Fyzioterapia a cvičenie

Fyzioterapia je často súčasťou konzervatívneho liečebného plánu. Avšak len kvalifikovaný fyzioterapeut vám môže navrhnúť cvičebný program na posilnenie svalov, zlepšenie flexibility a obnovenie pohybu v postihnutých kĺboch.

Správna výživa a doplnky

V boji proti bolesti v kĺboch môže zohrávať svoju rolu aj správna výživa! Vhodné produkty a suroviny vám odporučí odborník na výživu alebo lekár. Vo všeobecnosti sú však na kĺby dobré omega-3 mastné kyseliny alebo glukosamín.

Teplo alebo chlad

Otepľovacie a chladivé aplikácie môžu poskytnúť dočasnú úľavu od bolesti. Teplé obklady môžu uvoľniť svaly, zatiaľ čo chladenie zmierňuje zápal a znižuje opuch. Ani v tomto prípade to však nie je dobré riskovať bez odbornej rady lekára, ktorý váš zdravotný stav pozná a presne vie, či vám viac pomôže chlad alebo teplo.

Ergonomické úpravy

Zmeny v životnom prostredí, ako napríklad ergonomické úpravy pracovného stola alebo postele, môžu pomôcť zmierniť tlak na kĺby a zlepšiť postavenie tela. Platí to aj pre oblečenie, najmä pohodlnú a zároveň pevnú obuv.

Relaxačné techniky a manažment stresu

Áno, aj stres môže zhoršiť bolesť v kĺboch. Relaxačné techniky, ako je meditácia, hlboké dýchanie a joga, preto vedia v niektorých prípadoch pomôcť zmierniť stres a zlepšiť vašu pohodu.

Kvalitný spánok

Neoceniteľný pri zvládaní akejkoľvek bolesti v tele je tiež spánok, pretože aj u dospelého človeka sa v tomto stave obnovujú rastové bunky napomáhajúce k regenerácii tela. Potrebujete k nemu pohodlný matrac, vhodný vankúš a temnú, tichú miestnosť, čo je kombinácia, ktorá dokáže zlepšiť kvalitu spánku a podporiť proces hojenia.

 

Je dôležité si uvedomiť, že každý prípad bolesti v kĺboch je jedinečný, a preto je individuálny prístup k liečbe kľúčový. Konzultácia s ortopédom a dodržiavanie jeho odporúčaní, spolu s ďalšími uvedenými tipmi, môže viesť k zlepšeniu pohody a kvality života pre tých, ktorí sa snažia s opotrebovanými kĺbmi bojovať.