Zabudnuté cviky na ruky, ktoré sa oplatí skúsiť

Každý z nás sa už určite cítil, že stagnuje a prestal rásť. Väčšina sa v takej situácii uchyľuje k často krát nezmyselným pridávaním váhy. Typickým príkladom je bicepsový zdvih s veľkou činkou. Biceps sa javí, ako keby prestal rásť a tak väčšina siaha práve po tomto cviku a nakladá si váhy, ktoré nemá reálnu šancu zmysluplne využiť. Jediný výsledok, čo z toho má sú bolesti šliach na predlaktiach. Čo ale robiť, keď stagnujem? V takom prípade je najlepšou voľbou vytvorenie nového impulzu pre sval. Tým môže byť zvyšovanie/znižovanie sérií, opakovaní, váhy, pridávanie alebo uberanie cvikov. Jednoducho povedané, mení sa objem a intenzita tréningu. Niekedy však nie je na škodu vyskúšať cviky, ktoré v posilňovni vykonáva dnes už málokto.

 

 

Triceps

Tricepsový tlak s jednoručkami hlavou dole

Značnú časť tricepsových cvikov je dobré vykonávať s ťažkou váhou. To neplatí pri tomto cviku. Vyžaduje si čo najlepšie izolovanie a striktnú techniku pre zapojenie všetkých hláv tricepsu a následné lepšie výsledky. Lavička je sklonená do záporného uhla a zvyšok pohybu je podobný, ako pri verzii s obojručnými činkami.

 

Tricepsový tlak ku krku

Ide pravdepodobne o cvik, ktorý najlepšie zasahuje časť tricepsu, ktorá je najbližšie k lakťu. Cvik však rozvíja všetky tri hlavy tricepsu. Je dosť podobný francúzskemu tlaku na lavičke s tým rozdielom, že pri jeho vykonávaní sa činka nepohybuje v dráhe za hlavu ani pred hlavu, ale ku krku. Je potrebné zvýšiť pri ňom opatrnosť. Nebolo by pekné, keby niekomu padla na krk činka. Okrem toho je treba dbať na rozcvičenie lakťov, ktorým tiež hrozí poškodenie.

 

Biceps

Bicepsové príťahy

Všetci poznajú klasické bicepsové zdvihy s jednoručkami alebo veľkou činkou. Pri nich sa využíva najprirodzenejší pohyb, ktorý vychádza z bicepsu. Tento jeden pohyb sa však používa pri väčšine cvikov určených na biceps. Príťahy z videa nižšie však využívajú špecifický pohyb, ktorý určite nie je na škodu využiť v svoj prospech. Postoj a činky sú pri ňom rovnaké, jediné, čo je iné je to, že nejde o pohyb zdola hore v lakťovom kĺbe, ale pohyb vychádzajúci z ramenného kĺbu pri ťahaní lakťov vzad.

 

Pavúčie zdvihy

Kompletne rozvíja krátku aj dlhú bicepsovú hlavu. Pohyb v tejto polohe sa dokáže zamerať na obidve a vďaka nemu je možné dobehnúť nedostatky medzi nimi. Názov pochádza z osem-nohej lavičky, na ktorej sa pôvodne vykonával tento cvik. Výborne sa pri ňom dá využiť technika zameraná na negatívnu fázu pohybu. Tento cvik má väčší potenciál na budovanie hmoty bicepsu, ako akýkoľvek iný cvik.

 

Zottmanove zdvihy

Ide zrejme o najneznámejší cvik na biceps. Nie je o ňom toľko poznatkov, ak o ostatných cvikov. Pravda je však taká, že ide o výnimočnú záležitosť, ktorú odporúčame vyskúšať každému. Zapája obe hlavy bicepsu a predlaktia. Svojím prevedením pripomína kombináciu supinovaných bicepsových zdvihov a bicepsových zdvihov nadhmatom.

 

 

Predlaktia

Zdvihy zápästia za chrbtom


 

Veríme, že tieto netypické cviky vyskúšate a pomôžu vám prekonať stagnáciu a nabrať nové svalové prírastky. Špeciálnych, netypických a dávno zabudnutých cvikov je ešte dosť a je možné, že sa v budúcnosti zameriame na ďalšie z nich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *