Aj na dovolenku v Chorvátsku sa oplatí pripraviť
Chorvátsko už dlhé roky kraľuje rebríčkom najobľúbenejších dovolenkových destinácii Slovákov. Hoci sa stále viac a viac do popredia dostávajú aj iné krajiny, ako napríklad Turecko, Grécke ostrovy, Cyprus, Kapverdské ostrovy, Taliansko, Francúzsko a podobne, Chorvátsko privíta každé leto státisíce turistov zo Slovenska.
Chorvátsko poskytuje voľnosť a slobodu
Dôvodmi, prečo je stále o túto krajinu záujem, sú najmä jej poloha – blízkosť, flexibilita a rôznorodé možnosti. Dostanete sa tam autom už za pár hodín a môžete si vybrať, či máte záujem stráviť dovolenku na piesočnej pláži niekde na juhu alebo dáte prednosť kamienkom na niektorom z chorvátskych ostrovov. Donedávna sa ešte oplatilo cestovať aj takpovediac na blind. Nie žeby tomu teraz tak nebolo, ale môže sa vám stať, že ideálne ubytovanie už nebude voľné. Turistov je v TOP sezóne stále viac a ubytovacie zariadenia majú svoje kapacity. Myslieť by na to mali najmä rodiny s deťmi a zabezpečiť si ubytovanie popredu. Odvážlivci, ktorých nič nelimituje, môže skúsiť aj dovolenku „naslepo“.
Cestu na dovolenku autom však nepodceňujte!
Určite poznáte ten pocit, keď sa chystáte na dovolenku a mysľou ste už kdesi na lehátku pri mori alebo v plážovom bare. Aby ste si však mohli užívať chvíle plné relaxu a oddychu, je potrebné byť pred odchodom ešte chvíľu zodpovedný a doriešiť všetky nevyhnutné záležitosti. Okrem zbalenia potrebnej batožiny, liekov, uzatvorenia cestovného poistenia, skontrolovania všetkých dokladov a peňazí, je pri ceste autom potrebné skontrolovať aj auto samotné. Ubezpečiť sa, že je po technickej stránke v poriadku a nedostanete sa len tak do nepríjemnej situácie. Zároveň musíte mať so sebou aj potrebné doklady od vozidla: technický preukaz, zelenú kartu – doklad, že ste si uzatvorili povinné zmluvné poistenie, prípadne asistenčnú kartičku, ak máte uzatvorené aj havarijné poistenie, správu o nehode a splnomocnenie v cudzom jazyku, ak cestujete iným ako svojím autom. Pri prípadnej cestnej kontrole sa tak vyhnete nepríjemným prekvapeniam a zdržaniam na vašej ceste.
Ako pomôže PZP a havarijné poistenie na ceste do zahraničia?
Vždy záleží od územnej platnosti vyznačenej v poistnej zmluve a v dokladoch. Väčšinou však ide o územie Členských štátov Systému zelenej karty, čo sa týka povinného zmluvného poistenia. Ak v zahraničí spôsobíte dopravnú nehodu, náhrada škody bude riešená z vášho zákonného poistenia, pričom postup pri nehode platí v podstate rovnaký ako na Slovensku. Rozdiel je len v privolaní polície, ktoré sa odporúča vždy, dokonca v Chorvátsku je to povinnosťou. Záznam od polície sa vám určite bude hodiť aj pri návrate, ak by ste mali poškodené vozidlo vy. Inak by ste mohli mať problém. Zároveň odporúčame, ak niečomu nerozumiete, určite nič nepodpisujte. Kontaktujte radšej asistenčnú službu alebo inú inštitúciu a ak nie je možná žiadna pomoc, pri podpise určite uveďte, že ste danému textu nerozumeli alebo uveďte vlastnú verziu v slovenčine.
Ak príde pri vami zavinenej nehode aj k poškodeniu vášho vozidla, náhradu škody si budete následne uplatňovať zo svojho havarijného poistenia, ak ho máte uzatvorené. Vo väčšine poisťovní platí havarijné poistenie na geografickom území Európy. Rovnako je dôležité zhromaždiť všetky potrebné dokumenty, ako aj fotodokumentáciu nehody, aby ste to po návrate mohli predložiť svojej poisťovni. Nezabudnite dodržať poisťovňou požadovanú lehotu na nahlásenie poistnej udalosti, ktorou je 15 alebo 30 dní od jej vzniku. V každom prípade vám želáme, aby k takýmto situáciám ani neprišlo a dovolenku ste si naplno užili.