Nakuknite do sveta kasín a hazardných hier (1/2)

Svet kariet, žetónov, šťastia, náhody a premyslenej stratégie. Tak by sme mohli opísať prostredie kasín. Tie dokážu niekedy poriadne obohatiť vaše vrecká ale zároveň vás aj obrať o všetko, s čím ste k hraciemu stolu prišli. O tom, že je tento svet zaujímavý niet pochýb.  Aby sme však naše tvrdenie podložili dôkazom, vyberáme pár zaujímavostí, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

Kartový kráľ Ben Affleck

Jeho vlastná šikovnosť ho stála doživotný zákaz. Herec Ben Affleck si pred natáčaním nového filmu o Batmanovi, odskočil so svojou ženou do Las Vegas na kratší spoločný pobyt. Držiteľ Oskara si počas jedného večera stráveného pri hraní blackjacku v Hard Rock Café, vypočul od manažérov kasína tvrdé slová. Oznámili mu totiž, že má doživotný zákaz hrania tejto kartovej hry v ich kasíne. Dôvodom bolo počítanie kariet, pri ktorom bol Ben Affleck odhalený. To síce nie je nelegálne, no kasína takéto osoby nemajú v láske, pretože ich oberajú o zisk. Manažéri následne Benovi ponúkli možnosť zahrať si iné hry, čo herec ale odmietol. O tom, že je predstaviteľ Batmana v kartových hrách veľmi nadaný, potvrdzuje aj večer z roku 2001. Vtedy sa mu podarilo v blackjacku vyhrať 800 000 dolárov. Svoju vášeň herec preukázal spoločne s kolegom Mattom Damonom aj na turnajoch Svetovej pokerovej série (WSOP).

Kasíno vo väznici

Trestanci Nevadskej štátnej väznice sa až do šesdesiatych rokov mohli popýšiť skutočne luxusnými vymoženosťami ich väzenského komplexu. Nevada je štát, kde je hranie populárne až na toľko, že preniklo za múry s ostatných drôtom a mreže ciel mužov, odsúdených za svoje činy. V období rokov 1932 až 1967 mohli väzni v tejto štátnej inštitúcii hrať craps, blackjack, poker a dokonca aj stávkovať na šport. To všetko bolo dovolené až do chvíle, kedy celej väznici začal šéfovať dozorca Carl Hocker. Ten pochádza z Californie, kde hranie vôbec nemalo takú hodnotu, ako v Nevade a celé kasíno zrušil. Namiesto toho zaviedol náhradné aktivity, ako ping pong, šach či ručné práce. Ako dôvod uviedol, že hranie hazardu nie je konštruktívne využitie času.

Väčšie ako štát

Jedno z najväčších kasín sveta je v skutočnosti väčšie, ako celý jeden štát. Rozprestiera sa na ploche 51 000 metrov štvorcových. To je väčšia rozloha, akú ma Vatikán. Kasíno sa volá Venetian Macao a nájdeme ho na pobreží Juhočínskeho mora v čínskej administratívnej oblasti Macao. Zahrať si tu môžete na viac ako 3 400 automatoch a 800 hazardných stoloch. Komplex obsahuje samozrejme aj hotel a vlastné športové centrum.

Nie je to však svetová jednotka  v rozlohe medzi kasínami. Prvenstvo patrí oklahomskému WinStar World Casino s rozlohou väčšou ako 56 000 metrov štvorcových. Spoločnosť má na svojom konte aj iné prvenstvo, pretože je jedinou svojho druhu, ktorá má uzavreté partnerstvo s tímom amerického futbalu. Konkrétne s Dallas Cowboys.

Americká či európska ruleta?

Aký rozdiel je medzi americkou a európskou ruletou? Ktorú sa vám oplatí hrať viac? Je v tom vôbec rozdiel? Veru áno je! Možno na prvý pohľad zanedbateľný, no z hľadiska pravdepodobnosti celkom významný. Kolesá v kasína v USA disponujú nulou a dvojitou nulou. To je preto, aby znížili pravdepodobnosť vašej výhry pri stávkach na jednotlivé čísla. V Spojených štátoch amerických je tak pravdepodobnosť vašej výhry 1:38. V Európe však máte vďaka jednej nule na hracom kolese šancu 1:37.

Najmenšie sa zmestí do auta

Predstavili sme si už najväčšie kasína sveta a teraz sa pozrieme aj na to najmenšie. Birmingham síce nepatrí k top hazardným destináciám sveta, no aj tak jedným zaujímavým kasínom disponuje. Známa sieť kasín Grosvenor sa rozhodla, že ponúkne návštevníkom mesta možnosť, ako si spríjemniť cestu taxíkom. Do špeciálne upraveného auta tak umiestnili hrací stôl, krupiera, bar a aj obrazovku na sledovanie živých športových prenosov. Táto služba sa pochopiteľne veľmi rýchlo stala populárnou v celom Anglicku. Známe hazardné autíčko sa neskôr dokonca vydalo na cesty po celej krajine. Cena? Okrem toho, že do samotného kasína to máte samozrejme zadarmo, vás cesta na vami zvolené miesto stojí len dobrovoľný poplatok na charitu.