Úspech a vzdelávanie je aj výsledkom dobrého učiteľa a pri kondičných jazdách v autoškole to platí dvojnásobne

Pre dosiahnutie dobrých výsledkov potrebujete na sebe zapracovať, ale veľmi veľa závisí aj od dobrého mentora, ktorý vám poskytne skúsené rady vhodným spôsobom. Autoškola je inštitúcia, kde sa tieto fakty dajú uplatniť asi najviac a vy sa s nami môžete pozrieť na to, v akom smere?

Minimum predpokladov, ktoré by ste mali mať

Po prvé, musíte vedieť, kde a čo ovláda auto. Jednoducho povedané, s čím mu dáte jednotlivé príkazy. Druhá vec, ktorá sa v prípade ovládania vozidla vyžaduje, sú manažérske zručnosti. To znamená vedieť uviesť do prevádzky stlačením jedného spínača niečo druhé, aby sa v treťom momente všetko pekne spustilo. Teda ovládať dokonalú manipuláciu so všetkým, čo v tomto stroji je.

Stručne povedané, ak chcete riadiť auto, musíte sa naučiť, ako v určitej sekvencii vykonať určité pohyby. Ale ani to nestačí, ide o rýchle reakcie, na ktoré musíte byť v daný okamih pripravený a tak trochu niektoré situácie aj predvídať. V dobrej autoškole, na správnom vozidle a s pomocou mimoriadne dôležitých kondičných jázd si to pred získaním vodičského oprávnenia radšej precvičte.

Je to všetko?

Ani z ďaleka! Celá podstata spočíva v tom, že normálny človek nevykonáva tieto špeciálne činy v každodennom živote, a preto nie je na ne zvyknutý. Je to ako keby ste sa pýtali na hru na klavír. Ak nemáte zručnosti špecifického sledu pohybov prstov a neviete, ktoré klávesy chcete použiť, potom nedokážete hrať.

Takže úlohou inštruktora v autoškole je predovšetkým naučiť osobu, aby sa pri jazde správala a pohybovala na ceste podľa určitého systému, pokynov a pravidiel.

Čo by ste mali ešte vedieť?

Počas jazdy aktívne pracujú všetky zmysly vodiča. Hlavný a najdôležitejší tok informácií spracúva zrak. Potrebujete zvládnuť neustále sledovanie dopravnej situácie vpredu a vzadu, sledovať správanie vozidla a dokonca si nájsť čas na pohľad na palubnú dosku.

Bežná osoba (neskúsený študent autoškoly) nemusí vedieť s takýmto tokom špeciálnych informácií manipulovať, takže nie je prekvapujúce, že je vystavený stresu. Auto je silný stroj, ale učiť sa jeho ovládaniu nie je dôvodom na paniku. Ak ste predtým, ako ste sa dostali za volant, vedeli, ako jazdiť aspoň na bicykli, alebo ešte lepšie – na kolobežke alebo motocykli, potom budete bezpochyby vedieť prenášať svoje skúsenosti aj do auta.

Keď ide o život

Na plnú jazdu je potrebné vyvinúť tzv. „Jazdné myslenie“. To znamená: byť schopný vnímať dopravnú situáciu, správne spracovať získané informácie a robiť správne rozhodnutia. A je obzvlášť dôležité, aby ste sa to naučili robiť rýchlo a bez zbytočných omylov, pretože tu ide často aj o život.

Ľudia sú dokonalí v tom, že dokážu myslieť a stroje zasa vo svojich funkciách a kvalitných elektromotoroch alebo prevodovkách, ktoré zaisťujú ich pohyb. Uľahčujú nám prácu a spôsob života. A auto je jedným z nich.

Pre jeho ovládanie ale potrebujete určité zručnosti, ktoré vám dodá jedine dobrý inštruktor z ešte lepšej autoškoly. Každý šofér by mal mať aj istý typ myslenia, ktorý je o zručnosti spracovávania prijatých informácií a rozhodovania. Takže sa ich pred vstupom do vozidla pokúste v sebe objaviť, pretože je to ten najlepší predpoklad pre bezpečnú a pohodlnú jazdu na ceste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *