Na príjemný výlet do hôr by ste mali mať správnu výbavu

Dnes je turistika u ľudí veľmi obľúbená a naša krajina nám na tieto veci poskytuje niekoľko dobrých príležitostí. Ak sa ocitneme ďaleko od ruchu veľkomesta a chaosu, ktorý navyše spôsobuje mnohé zdravotné komplikácie, prospeje to nielen našej psychike ale celému organizmu.

Budete odolní voči stresu a vytrvalí vo všetkom, čo sa vám naskytne. Navyše to nie je ani žiadne plytvanie časom, naopak skutočné dobrodružstvo, ktoré si môžete naplno užiť, ak sa samozrejme na všetko dobre pripravíte. Ak naopak svoje schopnosti pri takomto výlete podhodnotíte, môže to skončiť dosť nepríjemnými komplikáciami.

Zvážte časť roka

Určite bude pre vás príjemnejšia turistika v letných a jarných mesiacoch, kedy nie je krása prírody pred našim zrakom skrytá pod nánosom snehu. Nehovoriac o nebezpečenstve, ktoré vám v zimných mesiacoch a v tomto špecifickom teréne hrozí.

Ak by ste si ale aj napriek tomu chceli užiť krásu zasnežených končín, odporúčame vám k takémuto výletu zvážiť poistenie do hôr. Určite sa oplatí, pretože je cenovo výhodné a kryje množstvo poistných udalostí.

Čo si so sebou vziať?

Oblečenie na turistiku by malo byť odolné, spoľahlivé a ľahké. Minimálna sada oblečenia by mala obsahovať:

  • súpravu proti vetru (bundu a nohavice), termoprádlo, ochrana hlavy (čiapka alebo okuliare), plášť a v zime aj rukavice.
  • topánky by mali byť pohodlné, vodotesné a s dobrou podrážkou. Pevnejšia trekingová obuv je najlepšia.

Nesmie chýbať ani batoh, stan, spací vak, koberec, prípadne výbava auta s dobrým LED denným svietením, lyžička, nôž, baterka, kompas, zápalky, lano, prípadne zariadenie na varenie.

Ak idete na turistiku v horách, pamätajte na to, že to môže byť cesta plná prekvapení. A aby ste si z nej zachovali len pozitívne dojmy, je dôležité, aby ste pozorne pristupovali k štádiu prípravy a pamätali na základné preventívne opatrenia. Eliminuje to alebo prinajmenšom znižuje riziko nebezpečných situácií v horách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.