Tesla Roadster na ceste do Vesmíru. Pričiní sa o to raketa Falcon Heavy

O pár hodín sa môže začať nová etapa vesmírneho cestovania. Na štartovacej rampe v americkom mys Caneveral na Floride stojí 70 metrov vysoká a 12 metrov široká raketa Falcon Heavy.

Ak všetko prebehne podľa plánu a priazne počasia, po 19:30 sa raketa majiteľa Elona Muska, ktorý vlastní aj automobilku Tesla, vznesie k oblakom. A nie len to! Svoj náklad vynesie až na obežnú dráhu okolo Slnka. Projekt spoločnosti Space X má s raketou Falcon Heavy  zámer dostať človeka znova na Mesiac, či dokonca na Mars. Podariť by sa to malo vďaka  27 motorom typu Merlin, ktoré raketa má. Tie  dohromady vygenerujú pri vzlete ťah o veľkosti viac ako 22 000 kN, čo predstavuje približne osemnásť lietadiel 747.  To znamená, že Falcon Heavy bude jedného dňa schopný dostať človeka na Mars aj so 17 tonami vybavenia.

Avšak je tu stále jeden háčik. Myslíme tým predovšetkým úspešný štart tohto obra. Je pravda, že dielo Elona Muska je najvýkonnejšie na svete, ale ešte ani raz do vesmíru neletelo. Preto aj sám Musk  priznáva, že či už to bude úspech alebo katastrofa, bude to niečo veľmi vzrušujúce. Spoločnosť Space X je pripravená aj na zlyhanie, čo je pri takomto komplikovanom projekte tiež možné.

Tesla na palube

No a tu sa dostávame k jadru celej veci a teoreticky aj k jadru celej rakety. V nákladom priestore totiž nebudú klasické betónové kocky, ako to býva pri podobných testoch zvykom. Nachádzať sa tu bude automobil Tesla Roadster, ktorý bol jedným z prvých exemplárov, ktorý spustil  trend elektrifikácie automobilov.

Všetky nosné rakety Falcon Heavy sa vrátia na zem, no Tesla poletí až k Slnku. Osobný automobil aj s figurínou za volantom  by  v prípade úspešného vypustenia mal zamieriť na obežnú dráhu  okolo Slnka. Tam bude obiehať po elipse a v určitých chvíľach bude od Slnka rovnako ďaleko ako Mars. Reálne sa k nemu ale takmer ani nepriblíži.

Zmyslom tejto misie ale nie je poslať auto do vesmíru, ale otestovať rakety novej generácie, ktoré len tento test delí od používania na vesmírne lety a iné vedecké účely. Preto teda nemôžeme čakať žiadne zábery z našej Slnečnej sústavy. Jediné, čo nám kamery ponúknu, bude obraz priamo z nosných rakiet. Treba si však uvedomiť, že ak sa štart podarí, bude reálnejšie, že aj vy sa v blízkej dobe budete môcť pozrieť do vesmíru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *