Misia úspešná ! Tesla Roadster mieri na obežnú dráhu Slnka

Podarilo sa ! Ambiciózny projekt Elona Muska, otvárajúci novú generáciu vesmírneho cestovania, slávil úspech.

Aj keď sa štart odložil o takmer 3 hodiny, pre zlé poveternostné podmienky, o zážitok, akým tento štart nepochybne bol, diváci neprišli. O 21:45 nášho času sa z amerického Kennedyho vesmírneho centra na Floride vzniesla k nebu raketa Falcon Heavy.

Zdroj: Space X

Celý štart prebehol v úplnom poriadku a raketa aj s automobilom Tesla Roadster mierila do vesmíru. Zvládla aj najťažšie fázy letu, kedy čelila najväčšiemu dynamickému preťaženiu a aj odpojenie bočných „boostrov“ alebo pomocných nosných rakiet. Tie po odpojení nespadli na zem, ale zamierili naspäť na Floridu, kde pristáli na pripravené plošiny. Centrálny stupeň sa odpojil o niečo neskôr a pripravoval sa na pristátie na plošinu na mori.  Chvíľu na to, sa otvoril aj kryt nákladu a divákom sa sprístupnil pohlaď priamo z automobilu.

Ak ste štart zmeškali, pozrite si ho prostredníctvom oficiálneho záznamu:

Prvotnú radosť umocnilo aj úspešné pristátie oboch nosných rakiet, ktoré to zvládli takmer synchrónne, čo bolo ďalším prekvapením. Kým sme sa venovali pohľadu na našu zem z kamier automobilu na našej obežnej dráhe, čakalo sa, ako dopadol centrálny stupeň. Space X totiž nepotvrdil jeho pristátie na morskej plošine. Začalo sa hovoriť o tom, že centrálny stupeň cestu na zem neprežil a zničil sa. To sa v nasledujúcich hodinách aj potvrdilo. Podla informácii došlo k zážihu len na jednom z troch motorov, ktoré mali tlmiť pristátie. Centrálny stupeň tak dopadol 100 metrov od plošiny do mora v rýchlosti 483 km/h.

Zdroj: Space X

Elonovi Muskovi strata centrálneho stupňa náladu nepokazila a vyhlásil, že sledovanie súbežného pristátia zvyšných dvoch stupňov bolo tou najvzrušujúcou vecou akú kedy videl.

Čo sa tým dosiahlo ?

Raketa Falcon Heavy ešte nikdy neletela a preto bolo potrebné ju pred používaním otestovať. Celý čas hrozil  výbuch tejto najvýkonnejšej rakety sveta. Úspešný štart potvrdil pre NASA, že raketa je bezpečná a môže na ňu posadiť drahé sondy alebo iné vesmírne vybavenie.  Vďaka tomuto míľniku v kozmonautike sme teraz oveľa viac bližšie k tomu, že sa človek dostane na povrch Marsu. Tak to aspoň vyhlásil Musk.  Najbližší štart rakety Falcon Heavy by mohol prísť už za 3 až 6 mesiacov.

Okrem toho sa automobil Tesla Roadster v týchto chvíľach vydáva na cestu na obežnú dráhu okolo Slnka, kde môže zotrvať kľudne aj niekoľko miliónov rokov.

Pohla z automobilu si môžete pozrieť aj zo záznamu:

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *