F1: Prvé online preteky vyhral Renault. Štartové pole plné viacerých zvučných mien

Za normálnych okolností by sme sa dnes venovali skutočným pretekom, ktoré sa mali konať na bahrajnskom okruhu Sakhir. Kedže je však situácia výnimočná a reálne podujatie bolo odložené, prinášame informácie z prvého náhradného online eventu. Virtuálne preteky sa konali v nedeľu o 21:00 hodine nášho času a bolo sa skutočne na čo pozerať.

Štartové pole plné osobností a talentov

Večerné online podujatie nahrádzajúce reálny pretekársky víkend ponúklo dobrú zábavu, o ktorú sa postaralo dvadsať významných osobností z formulového sveta a aj mimo neho. Najväčšou hviezdou bol nepochybne súčasný pilot McLarenu Lando Norris. Okrem neho sme mohli sledovať aj ďalšieho jazdca z tohtoročného štartovného poľa a to Nicolasa Latifiho z Williamsu. Zvyšok ich kolegov zo štartového poľa však odmietlo ponuku zúčastniť sa. Na premiérové virtuálne podujatie tak prijali pozvanie aj bývalí piloti F1 či testovací jazdci skutočných tímov.

Zdroj: F1.com

Nico Hülkenberg zasadol do kokpitu Racing Pointu, Stoffel Vandoorne a Esteban Gutierréz zase reprezentovali Mercedes. Výborne výkony ukázal v pretekoch aj bývalý jazdec a trojnásobný víťaz veľkej ceny Formuly 1 Johnny Herbert. Spevák Liam Payne musí ešte trošku trénovať, kedže od víťaza dostal jedno celé kolo. Ferrari reprezentovali jazdci z ich akadémie Robert Shwartzman a Dino Beganovič. Zmerať si svoje sily s ostatnými skúsil aj golfista Ian Poulter a sedemnásobný olympijský medailista v cyklistike Chris Hoy.

Zdroj: F1.com
Vyladiť drobné chybičky a bude to výborné

Nedeľné online podujatie obsahovalo pár chybičiek. Ak ich Formula 1 do budúcna opraví, tak môže celkom obstojne vynahrádzať fanúšikom chýbajúce preteky. Najviac rezonovala závada v internetovom pripojení do pretekov či kvalifikácie. Vďaka tomu Lando Norris nezajazdil kvalifikačné kolo a štartoval  až zo 17. miesta. Analytik televízie Skysport a pretekár Anthony Davidson sa nemohol pripojiť do pretekov, ktoré tak odštartovali bez neho. Technické problémy s pripojením tiež spôsobili, že sa online Veľká cena Bahrajnu skrátila len na štvrtinovú dĺžku (14 kôl) a nie polovičnú, ako bolo pôvodne plánované. Vzhľadom na priebeh pretekov to bola veľká škoda.

Johnny Herbert (v strede) podal sympatický výkon. Úvodné skrátenie trate sa mu samozrejme prepáči. Zdroj: F1.com
Triumf Renaultu. Norris s haváriou v poslednej zákrute

Nedeľné online preteky pozostávali z osemnásť-minutovej kvalifikácie a štrnástich kôl pretekov. Už od začiatku ukazovali výborné výkony obaja piloti Mercedesu Gutierréz a Vandoorne. Ešte lepší ako títo dvaja však bol pretekár automobilky BMW Philipp Eng, ktorý jazdil v monoposte Red Bullu. Skúsenému Rakúšanovi konkuroval v pretekoch najmä Guanyu Zhou na Renaulte. Testovací jazdec reálnej francúzskej stajne nakoniec celé preteky vyhral.

Nico Hülkenberg (vľavo) zvádzal ťažké súboje s Estebanom Gutierrézom (vpravo). Zdroj. F1.com

Dlho očakávaný štart poznačili viaceré nehody, do ktorých sa žiaľ zaplietol Nico Hülkenberg či Esteban Gutierréz. Obaja potom zvádzali krásne súboje o 11. miesto. Skúsenosti z reálnych pretekov ukázal aj Lando Norris. Ten sa zo 17. miesta prepracoval až k súboji o štvrtú pozíciu, kde predviedol niekoľko ukážkových manévrov. Zrejme by si aj zabezpečil 4. miesto, no jeho súper streamer a youtuber Jimmy Broadbent poslal Norrisa po kontakte s jeho ľavou zadnou pneumatikou v poslednom kole do bariéry.

Tieto preteky však neboli o získavaní bodov či víťazstiev, ale najmä o zábave. Preto veľmi pozitívne hodnotíme výkon Johnnyho Herberta. Po trápení v kvalifikácii dokázal bývalý pilot F1 prevziať na chvíľu vedenie, keď si na úvod pretekov skrátil trať a vynechal dve zákruty. Najbližšie online preteky sa budú konať namiesto VC Vietnamu 5. apríla. Kedže táto trať sa nenachádza v hre F1 2019, organizátori si zvolili austrálsky okruh v Melbourne.

Obrázok
Zdroj: Twitter/F1