F1: Náhradou za zrušené preteky budú virtuálne veľké ceny

Začalo sa to odkladom podujatia v Číne. Potom prišlo na poslednú chvíľu k zrušeniu pretekov v Austrálii, na čo sa hneď nadviazalo odložením súťažného víkendu vo Vietname a v Bahrajne. V ďalších dňoch si koronavírus vyžiadal ďalšie obete v kalendári Formuly 1. Veľké ceny v Španielku a Holandsku boli tiež odložené a lukratívny pretekársky víkend v Monaku dokonca zrušený. Vedenie „kráľovnej motošportu“  však prichádza aspoň s malou náplasťou pre fanúšikov.

E-sport sezóna 

Za bežných okolností by sa v dnes uskutočnili prvé tréningy pred Veľkou cenou Bahrajnu, pôvodne druhého podujatia novej sezóny Formuly 1. Namiesto toho však vedenie F1 oznámilo, že odložené preteky nahradí aspoň virtuálnym veľkými cenami. Tie sa uskutočnia presne v pôvodných dátumoch preložených alebo zrušených pretekov. Červené svetlá tak premiérovo zhasnú už v nedeľu 22. marca. Na virtuálnej trati na okruhu Sakhir sa o 21:00 nášho času predstavia súčasné hviezdy paddocku s viacerými hosťami. Účasť však už mali prisľúbiť viacerý súčasní piloti. Je veľká šanca, že medzi nimi bude Lando Norris a Max Verstappen, ktorí sa už vo virtuálnych pretekoch predstavili aj minulý týždeň.

Všetci pretekári  budu súperiť v hre F1 2019 od Codemaster v polovičnej dĺžke pretekov aj s kvalifikáciou. Celé virtuálne podujatie by malo trvať niečo cez hodinu a pol a pozrieť si ho budete môcť na oficiálnych účtoch F1 na YouTube, Twitchi, Facebooku a samozrejme stránke www.F1.com. Namiesto vietnamského okruhu a holandskej trate Zandvoort bude vybraná iná alternatíva, nakoľko sa v hre nenachádzajú.

Odklad pravidiel a zmrazenie vývoju

Každý fanúšik tohto motošportu si je vedomý skutočnosti, že táto sezóna bude iná. Súčasná pandémia koronavírusu COVID-19 však bude mať dopad aj na ďalšie súťažné ročníky. Technické pravidlá sa posúvajú na rok 2022. Takýto odklad ale nečaká rozpočtový strop, ktorý začne platiť už budúcu sezónu. Na tieto zmeny bolo potrebné jednohlasné schválenie od všetkých tímov, čo sa podarilo dosiahnuť cez videokonferenciu vo štvrtok.

Najmä menšie stajne vítajú odklad nových pravidiel, čo je kľúčové pre zachovanie ich ekonomickej stability. Zároveň všetky tímy súhlasili so zmrazením vývoja monopostov pre sezónu 2021. Všetky tieto rozhodnutia jednoznačne poukazujú na fakt, že sa Formula 1 spája v záujme spoločného zvládnutia aktuálnej pandémie. Prvé oficiálne preteky sú na programe 7. júna v azerbajdžanskom Baku.