Ako zaistiť, aby bola autobatéria počas celej zimy fit?

S prichádzajúcim ochladením začíname premýšľať aj nad starostlivosťou o motorové vozidlo, ktoré je pred extrémnymi podmienkami v tomto ročnom období minimálne chránené. Jednou z najviac náchylných častí auta sú však batérie. V zime autobatéria veľmi rýchlo a ľahko stráca energiu a motor potrebuje viac „šťavy“ na naštartovanie. Ak sa o vozidlo nestaráte, batéria vám môže svoju službu vypovedať.

Aj zlyhaniu tejto súčiastky auta sa však dá určitými krokmi predchádzať, tak sa poďte spolu s nami a danými opatreniami zoznámiť.

Prečo autobatérie v zime tak často zlyhávajú?

Zima predstavuje pre autobatériu špeciálnu výzvu. Napriek svojej kvalite, vplyvom chladu veľmi rýchlo stráca energiu. Ak teplota klesne pod desať stupňov, zariadenia na ukladanie energie stratia približne tretinu výkonu. Pri mínus dvadsiatich stupňoch je k dispozícii len polovica skutočnej energie batérie.

Okrem toho si motor pri nízkych teplotách vyžaduje od batérie viac: motorový olej je v chladnom počasí veľmi viskózny – pri mínus dvadsiatich stupňoch sa spotreba energie pri štartovaní motora zdvojnásobí. Studené motory preto často štartujú len neochotne, keď teplota klesne pod nulu.

Aj pri intenzívnom používaní na krátke vzdialenosti hrozia problémy: ak je denná cesta do práce len pár kilometrov a beží aj vyhrievanie zadného okna a sedadiel, nezostáva alternátoru dostatok času na úplné nabitie batérie.

Čo možno urobiť pre starostlivosť o batériu?

Ak vám toto zariadenie doslúži, najlepšie riešenie je zohnať si novú autobatériu zo Žiliny. Z internetu je oveľa lacnejšia, tiež si ušetríte čas na ceste do obchodu a benzín v aute. Alebo sa tiež môžete o aktuálnu batériu lepšie starať.

Aby aktuálna autobatéria zostala v zime fit a mala dlhú životnosť, mali by ste prijať množstvo preventívnych opatrení.

  • Vyhnite sa krátkym jazdám: Jazdite čo najmenej alebo vôbec nejazdite na krátke vzdialenosti. Ak je to nevyhnutné, sledujte napätie a pravidelne pripájajte autobatériu k nabíjačke na dobíjanie.
  • Znížte používanie spotrebičov: Aj keď to môže znížiť váš komfort, používajte pri jazde čo najmenej spotrebičov, najmä pri krátkych trasách alebo keď je aktivované iba zapaľovanie. Funkcie s mimoriadne vysokou spotrebou, ako sú vyhrievanie sedadiel alebo vyhrievanie vonkajších spätných zrkadiel, používajte len tak dlho, ako je to absolútne nevyhnutné. Ak je to možné, zaobídete sa bez ďalších miniaplikácií pre 12V pripojenie.
  • Udržujte batériu v čistote: Dôležitým bodom starostlivosti o batériu je čistota: Cez vlhké nečistoty prechádzajú unikajúce prúdy, ktoré časom vybíjajú autobatériu. Preto je potrebné pravidelne kontrolovať, či sú kontakty a pripojenia čisté.
  • Skontrolujte napätie: V ideálnom prípade by napätie autobatérie malo byť vždy vyššie ako 12,6 voltov, pokles pod túto hodnotu môže poškodiť batériu. Aby k tomu nedochádzalo, malo by sa pravidelne kontrolovať napätie a v prípade potreby dobiť autobatériu pomocou nabíjačky. Mimochodom: Aj odpojená batéria sa časom vybíja a treba ju pravidelne kontrolovať a nabíjať.
  • Udržujte batériu v teple: Ak chcete urobiť ešte viac opatrení, môžete batériu chrániť tepelným krytom – batéria sa potom v zime toľko neochladzuje. Dôležité v tomto smere je, že kryt treba na jar opäť odstrániť, inak hrozí prehriatie.