Dajte si záležať na výbere. Oblečenie môže ovplyvniť vašu pohodu

Šaty robia človeka! Toto príslovie je založené na predpoklade, že jemné nite a drahé značkové oblečenie poskytujú vyššie spoločenské postavenie. Správny outfit na pracovný pohovor by vám vďaka týmto vlastnostiam odevu mal zaručiť aj dobrú pracovnú ponuku. Pri oblečení je však oveľa dôležitejší iný faktor ako cena a dress code – a to faktor dobrej nálady.

Ako môže oblečenie zmeniť našu pohodu, či už ju obmedziť alebo zvýšiť?

Príliš tesné a nepohodlné – prečo záleží na správnej veľkosti

Povedzme si úprimne: Len málokto sa ešte hodí do konfirmačného obleku a len málokto dokáže vkĺznuť späť do svadobných šiat na striebornú svadbu. Telesné miery a veľkosti oblečenia sa časom menia – nielen u nositeľov, ale aj u módnych výrobcov.

Mnoho spotrebiteľov preto ani nevie, akú veľkosť vlastne potrebujú. Správna veľkosť je však nevyhnutná, aby ste sa vo svojich nových outfitoch cítili pohodlne. Určite teda na to pri výbere nových nohavíc z obchodu nezabudnite.

Čo robí s naším telom nesprávna veľkosť šiat?

V prípade topánok je efekt jasný ako deň. Tu by si nikto nekúpil príliš malý pár, ktorý zviera a spôsobuje pľuzgiere – alebo príliš veľkú topánku, v ktorej noha len ťažko nájde oporu. S blejzrom môže nositeľka víťaziť nad tým, že si dokázala zapnúť gombík veľkosti 34, to je ale asi jediná výhoda.

Problém sa začína, keď sa s hlbokými nádychmi objaví strach z povolenia švíkov a gombíkov. Zároveň trpíme nevoľnosťou pohybu a na pohodlné sedenie je nemožné kvôli úzkym nohaviciam a tesnému pásu zabudnúť.

Kto sa vo svojom tesnom oblečení cíti ako vo zvieracej kazajke, len ťažko môže navonok sprostredkovať uvoľnený a sebavedomý dojem.

Ešte viac je náš seriózny vzhľad a vystupovanie ohrozené, ak sa sukňa nadvihne a pokrčí alebo sa neatraktívne natiahnu rukávy saka. Najmä v profesionálnych situáciách, akými sú prezentácie a pracovné pohovory, by ste preto mali dbať na správne veľkosti oblečenia, ak chcete zaujať.

Mimochodom, výber o jednu veľkosť príliš veľkého oblečenia z opatrnosti môže byť tiež problém. Ak golier nepasuje ku krku alebo sa zvršok trasie v chrbte, nositeľ vyzerá v šatách stratený. Iné je to samozrejme v pohodlnej dámskej mikine, ktorá sa svojím strihom a materiálom telu dokonale prispôsobuje.

Nájdite ten správny materiál

Materiál oblečenia do značnej miery určuje, aké pohodlné je nosenie a aký je faktor pohody. Prírodné vlákna, ako je vlna a hodváb, ponúkajú najmä príjemnú telesnú klímu: v zime udržia teplo a v lete prepúšťajú vlhkosť. Čo sa týka športu, profesionáli radi volia funkčné oblečenie zo syntetických vlákien, pretože bavlna dobre saje pot, no potom sa nepríjemne lepí na telo.

 

Syntetické vlákna prinášajú nové výhody aj každodennému oblečeniu: takzvané regenerované vlákna vyrobené z buku alebo bambusu vytvárajú nielen prirodzenú klímu pokožky, ale aj čisté svedomie, pretože sú obzvlášť šetrné k životnému prostrediu.

Vyberte si správnu farbu

Prečo žltá košeľa, v ktorej svieti váš najlepší priateľ, spôsobuje, že váš vlastný odraz v zrkadle vyzerá bledo a choro? To ukazuje charakter rôznych typov pokožky a vlasov. Kozmetičky a štýloví poradcovia ich delia na ročné obdobia: jarný typ má napríklad svetlé vlasy a svetlú pleť. Jesenný typ máva tmavé vlasy a pokožku tónovanú do olivovej pleti.

Kým jarným a jesenným typom lichotia teplé odtiene, letným a zimným typom prospievajú studené farby. Takže stojí za to skúšať si svoj obľúbený sveter v rôznych farbách až dovtedy, kým sa nebudete cítiť dobre.