Zaujímavosti zo sveta dopravy, ktoré vám dodajú ten správny drive

Doprava sa v posledných niekoľko sto rokoch drasticky zmenila a aj my sme svedkami rôznych spôsobov, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Pred 200 rokmi bol najpraktickejší spôsob cestovania cez vodné toky. O niekoľko rokov neskôr sa k tomu pridali kone na železnici, elektrifikácia a trolejové vedenie. Nakoniec nesmieme zabudnúť na výrobu automobilov, ktoré to všetko rýchlym tempom celé zmenili.

Sila a význam dopravy každým jedným dňom rastie

Dopravný priemysel predstavuje približne 70 % všetkých prepravovaných nákladov ročne. Samozrejme, že keby v roku 1890 Rudolf Diesel nevytvoril dieselový motor, ktorý poháňa aj dnešné moderné autá, veľa zábavy a ziskov by sme si vďaka službám unikátnej dopravy neužili.

 

Doprava je stále sa rozvíjajúcim odvetvím a dopravné ponuky mnohých spoločností sa často vyvíjajú tak, aby vyhovovali potrebám súčasných zákazníkov. Jej sila a význam sa ale zvyšuje aj vďaka bezpečnostným plombám, ktoré zaisťujú maximálnu možnú ochranu prepravovaných tovarov, dokumentov a iných cenín.

Ako sa to vyvíjalo

Kôň a osol boli prvé domestikované prepravné prostriedky, akési hnacie motory všetkého, čo súviselo s premiestňovaním sa na vtedajších pozemných komunikáciách. Samozrejme, že to dopĺňali vo vyspelejších krajinách aj lode.

Námorná doprava sa v súčasnosti využíva najmä na prepravu veľkého objemu takmer akéhokoľvek tovaru, ktorý má svoju špecifickú a veľkú hmotnosť. Dokonca si vďaka nej môžete dnes objedať aj konkrétny produkt z druhého „konca“ sveta, ktorý sa až k vám domov dostane v pevnej bezpečnostnej obálke. Treba si tieto výhody naplno užívať, pretože vždy to tak jednoduché nebolo.

V roku 1900 mali Američania 8 000 áut, v roku 1920 ich vlastnili 8 miliónov a v roku 2000 to bolo viac ako 220 miliónov, čo predstavovalo zhruba jedno auto pre každú osobu staršiu ako 18 rokov. Či je to lichotivé aj pre naše ovzdušie a životné prostredie, si musíte zvážiť sami. Na našom kontinente je viac ako 4,5 km ciest, pričom samotná doprava stojí za produkciou až 25 % emisií. Takže nič sa nestane, ak sa v rámci ochrany životného prostredia občas prejdete aj pešo alebo na bicykli.

Dlhá cesta na mesiac?

40 % svetovej nákladnej dopravy sa prepravuje aj vlakmi a tento počet každý rok naďalej rastie. Najrýchlejším vlakom na svete je Maglev – v Šanghaji – ktorý môže pokryť až 30,5 km za 8 minút.

Funguje na technológii maglev, „magnetická levitácia“, čo znamená, že pri jazde neexistuje žiadne trenie, takže vozidlo prakticky nevydáva žiadny zvuk.

Približne 15,7 milióna nákladných vozidiel sa v súčasnosti používa len v USA. Ak by ste všetky tieto nákladné vozidlá zoradili jedno po druhom za sebou, dosiahli by ste vzdialenosť Mesiaca!

Keď lietame v oblakoch

Vedeli ste aj o tom, že až 1/3 svetových letísk je priamo v USA? Najkratší je let, ktorý začne v škótskom ostrove Westray a skončí v Papa Westray, trvá len dve minúty. Najdlhší let na svete je naopak zo Sydney do Dallasu v Texase a trvá asi 16 hodín. Concorde bolo najrýchlejšie lietadlo na svete a vďaka nemu sa vykonal nejeden transatlantický prechod.

Ak patríte k nádejným cestovateľom, ktorí si každý jeden mesiac nevedia bez spoznávania okolitých krajín svoj život ani predstaviť, možno vám niekedy niektoré z týchto vecí aj pomôžu. Prinajmenšom sa budete môcť pochváliť obrovským rozhľadom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *