Všetko, čo musíte urobiť pre bezpečnú jazdu na nočnej vozovke
Napriek dokonalej výbave, nie je vedenie auta v noci také ľahké, ako by sa mohlo spočiatku zdať, čo neplatí len pre začínajúcich vodičov. Aj keď sa intenzita dopravy v tomto čase desaťnásobne znižuje, štatistiky uvádzajú, že až 50 % z celkového počtu nehôd pripadá na tmu.
Menšia intenzita denného svetla vodičom ale nerobí problém len v noci, ale aj počas ročných období, ktoré sa k nám čoskoro vrátia. Jeseň a zima sa vás potom nebudú pýtať, či ste sa cez leto stihli na neľahké podmienky pripraviť.
A včasnou prípravou na takéto podmienky sa rozumie niekoľko rád, s ktorými vás v našom článku zoznámime.
Prekontrolujte všetky autodiely
Ak musíte cestovať za súmraku, večer alebo jazdiť v noci, určite by ste si mali auto pred odchodom skontrolovať. Svetlomety, brzdové svetlá, parkovacie svetlá, stierače a zvukový signál musia byť v dobrom stave.
Svetlomety, sklo a zrkadlá musia byť tiež čisté. Podľa potreby tiež skontrolujte a doplňte oleje a kvapaliny. Robiť to v noci na ceste bude problematické. Funkčné autodiely sú základ úspešnej jazdy za akýchkoľvek podmienok, tak ich vždy radšej prekontrolujte!
Dobré žiarovky a optika významne prispievajú k bezpečnosti na neosvetlenej ceste
Nešetrite na náhradných žiarovkách. Dajte si záležať aj na správnom nastavení svetiel. Osvetlenie auta je predsa základom úspešnej a bezpečnej jazdy v noci, za súmraku alebo počas sychravého počasia. Dávajte si pozor aj na špinu, ktorá môže jas svetiel zhoršiť a tým znemožniť viditeľnosť na vozovke, ako aj vášho auta samotného. Pravidelná údržba auta má zmysel po celý rok a plní rovnaký význam ako funkčná a kvalitná spojka.
Myslite na seba
Veselý, oddýchnutý a pozorný vodič je hlavnou súčasťou bezpečnej cesty v noci. Preto by ste sa mali pred vstupom do auta na jazdu vždy pripraviť. Dobre sa vyspať, neprejedať sa a robiť si prestávky.
Uvidíte, že jazdu autom potom zvládnete pri dodržaní týchto veľmi jednoduchých pravidiel bez najmenších problémov.