Päť tipov ako dodať autu viac energie a sily

Napriek dokonalosti systému a výbavy, nie sú všetci majitelia vozidiel spokojní vždy s tým, čím boli vo výrobe tieto stroje obdarené. Nedostatočná rýchlosť nie je jediný problém, ktorý z týchto dôvodov automobiloví nadšenci potom riešia vo vlastnej réžii menšou úpravou. A pokiaľ patríte do tejto kategórie aj vy, máme pre vás niekoľko rád.

Presnejšie päť spôsobov, ako vylepšiť a vyladiť vozidlo tak, aby dosahovalo lepší výkon.

Vylepšite svoje brzdy a ovládateľnosť auta

Ak chcete zlepšiť výkonnosť svojho vozidla, najlepšie miesto, kde začať, je zlepšiť ovládateľnosť vozidla. Pomôcť by vám mohli v tomto smere najmä brzdy.

Brzdy sú pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou výkonu každého auta. Aj keď to môže znieť nelogicky, lepšie brzdy vám umožnia zabrzdiť neskôr v zákrutách, čo znamená, že si dokážete udržať vyššiu rýchlosť dlhšie ako vaši konkurenti.

Možností, ako upgradovať brzdy na lepšie, máte niekoľko. Môžete si kúpiť brzdové vedenia a kvalitnejšie brzdové kotúče či doštičky, alebo nahradiť celý systém väčšími a ťažšími komponentmi.

Pohrajte sa s prívodom vzduchu do motora

Výmena štandardného prívodu vzduchu za prívod studeného zvýši nielen výkon a krútiaci moment, ale aj úsporu paliva. Prívody studeného vzduchu majú väčší priemer ako odbočné potrubie. Tým sa uvoľní prúdenie vzduchu do vášho motora, čím sa zvýši výkon a krútiaci moment. Prívody studeného vzduchu tiež dodávajú motoru chladnejší a kondenzovanejší vzduch (vzduch obsahujúci viac kyslíka) pre dynamickejšie spaľovanie v motore.

Aby mal tento vzduch k motoru aj jednoduchú cestu, bol čistý a nespôsoboval motoru žiadne poškodenie, nezabudnite do systému inštalovať špeciálne vložky filtrov. Uvidíte, že spokojní budete vy aj vaše auto.

Preprogramujte riadiacu jednotku motora

Aj auto je svojím spôsobom počítač, ktorého hlavným centrom nie je nič iné ako riadiaca jednotka motora. Výrobcovia ju nastavujú väčšinou na bežné podmienky ovládania pomeru vzduchu a paliva v motore. Vyladenie vašej ECU môže odomknúť všetky druhy výkonu motora a dokonca zvýšiť vašu úsporu paliva. Najmite si na takéto ladenie ale radšej profesionálneho technika, ktorý sa tomu rozumie.

Znížte hmotnosť

Ďalším skvelým spôsobom, ako zlepšiť svoju jazdu a výkon auta, je nahradiť ťažké diely ľahkými. Čím menej váhy naložíte, tým bude auto ľahšie a aerodynamickejšie. Vozidlo nebude mať problém so zrýchlením ani úsporou paliva.

Vyskúšajte výfukový systém s  vyšším prietokom

Výfukový systém s  vysokým prietokom zvyšuje prietok výfukových plynov, čo má za následok lepšiu úsporu paliva a lepší výkon. Existuje mnoho možností inštalácie výfuku s vysokým prietokom. Ani v tomto prípade sa nespoliehajte iba na svoje ruky a prax a radšej to riešte s odborníkom. Vyšší výkon a úspora budú tou najlepšou odmenou.