Honda Civic Type R 2017: Evolúcia beštie pokračuje

Aj tento rok sa koná vo švajčiarskej Ženeve 87-mi ročník jedného z najočakávanejších autosalónov sveta. Autosalón, kde nesmú chýbať značky ako Lamborghini, Pagani či Bugatti privítal samozrejme aj Hondu. Jej lákadlom bol hlavne nový Civic pre rok 2017, no nás zaujal v jeho najbrutálnejšej verzii a to TypeR. Štvrtá generácia Civicu TypeR prišla do predaja v lete 2015 a predáva sa doteraz. Čoskoro ju vystrieda 5. generácia. Výroba začne v anglickom závode Hondy, v meste Swindone, kde sa začne vyrábať v lete tohto roku. Odtiaľto poputuje TypeR na všetky svetové trhy.

 

Výkonnejšia, agresívnejšia a chvalabohu stále s manuálom! Inžinieri Hondy vo výkonnej evolúcii nenapredujú zrovna míľovými krokmi a nová generácia TypeR priniesla o 10 koni viac, čo znamená, že teraz má 235kW, teda 320 koní. 2.0 litrový VTEC TURBO štvorvalec má krútiaci moment 400 Nm a teda nejaké to zatlačenie do sedadla posadká zaručne pocíti. Aj táto generácia, ako tá posledná dostala masívny a agresívny body kit, ktorý hneď naznačuje, že v aute sa nenachádza ten „európsky“ 1.0 TSI motor a samozrejme za zmienku stoja aj koncovky výfuku, ktoré už nie sú uložené na krajoch ale v strede pod karbónovým difúzorom.

Milovníci manuálu majú naďalej dôvod pre radosť. TypeR sa bude predávať LEN s manuálnou 6 st. prevodovkou so systémom Rev-match (dorovnávanie otáčok).

Inovácie nastali aj v jazdných režimoch, respektíve v nastavení adaptívnych tlmičov, nastavení tuhosti riadenia a reakciu škrtiacej klapky. Okrem režimu „Sport“ a pretekárskeho režimu „+R“, nájdeme aj takú úplne bežnú vec, ktorá doteraz v TypeR chýbala a to režim „Comfort“. Dosť oceňujem rozhodnutie inžinierov, pretože pri pohľade na tie 20 palcové elektróny, plus predstava jazdenia po slovenských cestách, okamžite mi sťahuje zadok a prial by som aby aspoň sezónu vydržali.

Na krásnych dvadsiatkach sú obuté Continental Sport Contact 6, čo zaručuje grip ako sa patrí a na zaver nám neostáva nič iné, ako čakať na to, kým sa nám dostane do redakcie a budeme ju môcť riadne otestovať.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *