Vedeli ste načo slúži turbo v aute a ako funguje?

Pomôže turbo vášmu auto zlepšiť výkon?

Akékoľvek osoby, ktoré prežili 80. roky, si budú pamätať, že tento termín by sa mohol voľne aplikovať na čokoľvek, v podstate je to synonymum pre zvýšenie rýchlosti, ktorá sa môže používať na každú jednu vec, od ktorej sa požaduje výkon.

Ako funguje turbo v aute?

Najjednoduchší spôsob, ako to celé pochopiť, je zvážiť, že motor musí na svoj pohon premiešať palivo a vzduch. Turbo systém privádza do valca väčšie množstvo vzduchu, ktoré je potom možné zmiešať aj s väčším množstvom paliva na zvýšenie výkonu. Turbá využívajú energiu výfukových plynov motora na to, aby mohli vzduch, ktorý doň prúdi lepšie stlačiť.

Zariadenie motora je tvorené dvoma hlavnými časťami, turbínou a kompresorom. Tie sú prepojené tak, že sa krútiaci moment prenáša z jednej časti na druhú.

Vďaka turbodúchadlu je krútiaci moment väčší,  niekedy je to až 250 000 otáčok za minútu, čím sa dá do pohybu aj samotný kompresor. Vzduch do motora je nasávaný rýchlejšie, od čoho potom závisí aj lepší výkon motora. Aplikovať ho môžete jednoducho, najlepší spôsob je zvoliť  repas turba pre osobné auto, stačí si ho objednať online.

Menšia spotreba paliva

Viac energie pre vaše auto, to je asi najdôležitejšie. Okrem tohto sa môže k ďalším výhodám radiť aj to, že napriek zvýšenému výkonu vaše auto spotrebuje menej paliva. Napríklad Ford nahradil starý benzínový motor s objemom 1,6 litra novým turbom s objemom 1,0 litra, a pritom dosahuje rovnaký výkon, s oveľa menším množstvom paliva.

Spomínali sme vysoké otáčky, ktoré si pri klasických otočných kolieskach zrejme ani nevieme predstaviť, pretože ich výhodné vlastnosti spočívajú v niečom inom. Krútiace momenty môžu byť niekedy vplyvom kvalitného turba ale aj nižšie, čím sa neovplyvní výkon motora.

Prvým turbo osobným automobilom bol „Oldsmobile Cutlass“ vyrobený v USA v roku 1961. V súčasnosti sa objavuje aj u nás a najmä terénne autá sa touto technológiou a dokonale prepracovaným systémom veľmi často vybavujú. Je to výhodná aplikácia, ktorá vám môže jazdu vašim autom spríjemniť z niekoľkých už dobre známych dôvodov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *