Prichádza úplne nová generácia BMW X1

Vďaka svojmu robustnému vzhľadu a všestrannému využitiu stelesňuje nový modelový rad BMW X1 autentický zážitok zo slobody a nezávislosti pri každodennej jazde, aj na dlhších cestách. Pri uvedení na trh v októbri 2022 bude spočiatku na výber spomedzi dvojice benzínových a dvoch naftových motorov. Tie budú štandardne prepojené so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou Steptronic.

Dizajn: moderná povrchová úprava, príťažlivejšie vizuálne pôsobenie a robustný vzhľad v nezameniteľnom štýle modelov BMW X

Povrchová úprava, línie a noblesné detaily exteriéru modelového radu BMW X1 zobrazujú v tretej modelovej generácii identitu vozidla zo Sports Activity Vehicle jasnejšie než kedykoľvek predtým. Medzi charakteristické dizajnové prvky patria mohutné proporcie, takmer štvorcové kontúry blatníkov a štýl prednej a zadnej časti typický pre modely BMW X.

Kolmejšia predná časť dodáva novému modelu BMW X1 oveľa intenzívnejšie vizuálne pôsobenie so štíhlymi LED svetlometmi, s veľkými, takmer štvorcovými obličkami mriežky chladiča BMW, s líniami v tvare X vystupujúcimi do strán a pútavými chrómovými lištami v spodnej časti otvorov na nasávanie vzduchu. Na požiadanie sú k dispozícii adaptívne LED svetlomety s matrixovými diaľkovými svetlami, pulzujúce ukazovatele smeru a variabilné rozloženie svetla.

Interiér: progresívne prostredie, variabilný priestor

Zvýšená pozícia sedenia a progresívne prémiové prostredie v štýle modelu BMW iX pomáha v kompaktnom vozidle zo segmentu SAV vytvoriť charakteristický zážitok z jazdy. Kľúčovými prvkami prepracovanej kabíny sú štíhly prístrojový panel, zakrivený displej BMW Curved Display, vznášajúca sa lakťová opierka s integrovaným ovládacím panelom a priehradka na mobilný telefón s nepriamym osvetlením v prednej časti stredovej konzoly.

Novo vyvinuté sedadlá sú k dispozícii s možnosťou perforovaného poťahu Sensatec a koženého čalúnenia Vernasca. V zozname doplnkov sa nachádzajú aj športové sedadlá, elektrické nastavovanie sedadiel s pamäťovou funkciou a bedrová opierka vrátane masážnej funkcie. Zlepšenia sa dotkli aj akustického komfortu či ochrany cestujúcich. Integrovaný koncept pasívnej bezpečnosti teraz zahŕňa aj nový stredový airbag medzi prednými sedadlami.

 

Zadný priestor nového BMW X1 obsahuje tri plnohodnotné sedadlá, ktoré ponúkajú výrazné zlepšenie komfortu sedenia. Operadlá zadných sedadiel delené v pomere 40 : 20 : 40 možno sklopiť alebo nastaviť do iného uhla, aby sa zväčšil objem batožinového priestoru. Pozdĺžne nastavenie zadných sedadiel, ktoré je k dispozícii ako voliteľná výbava pre modely s čisto spaľovacím motorom, poskytuje ešte väčšie možnosti variability. Objem batožinového priestoru sa dá zvýšiť z 540 na maximálne 1 600 litrov. Ťažné zariadenie, ktoré pre nový model BMW X1 možno objednať ako voliteľnú výbavu, sa teraz ovláda elektricky stlačením tlačidla.

 

Dvojzónová automatická klimatizácia, športový kožený volant a navigácia BMW Maps ako štandard

Súčasťou štandardnej výbavy novej generácie modelového radu BMW X1 sú navigačný systém BMW Maps, športový kožený volant, inteligentná dvojzónová automatická klimatizácia a dažďový senzor s automatickou aktiváciou predných svetiel. Dopĺňajú ich štyri USB-C porty, dve 12 V elektrické zásuvky a v porovnaní s predchádzajúcim modelom aj oveľa väčší počet asistenčných systémov vodiča.

Prepracované balíky výbavy umožňujú cielenú individualizáciu vozidla. Prémiový charakter možno pozdvihnúť o ďalší stupeň voliteľnými prvkami, ako sú paket zrkadiel, náladové osvetlenie, panoramatické sklenené strešné okno a zvukový systém Harman Kardon.

Plug-in hybridné modely so zvýšeným elektrickým dojazdom, benzínové a naftové motory so 48 V mild hybridnou technológiou

Elektrický pohon BMW eDrive piatej generácie sa využíva aj v plug-in hybridných verziách nového modelu BMW X1, čo znamená výrazný pokrok oproti predchádzajúcej generácii v oblasti športových schopností, účinnosti a kapacity nabíjania. Výrazne sa zvýšil aj elektrický dojazd.

Nový modelový rad BMW X1 príde na trh s paletou konvenčných spaľovacích motorov s dvomi benzínovými a dvomi naftovými jednotkami z novej modulárnej generácie motorov spoločnosti BMW Group s označením Efficient Dynamics. Druhá generácia 48 V mild hybridnej technológie s elektromotorom integrovaným do sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovky Steptronic pomáha zvýšiť efektivitu a výkon dvoch najvýkonnejších motorov.

To umožňuje štvorvalcovému modelu BMW X1 xDrive23i  produkovať maximálny výkon 160 kW (218 k) (kombinovaný výkon spaľovacieho motora s výkonom až 150 kW (204 k) a integrovaného elektromotora s výkonom až 14 kW (19 k)). Súčasťou ponuky na začiatku predaja je aj model BMW X1 sDrive18i  poháňaný trojvalcovým motorom s výkonom 115 kW (156 k).

 

Štvorvalcový naftový motor je v novom modeli BMW X1 xDrive23d spojený s mild hybridnou technológiou  poskytuje maximálny výkon 155 kW (211 k) (vyvinutý kombináciou spaľovacieho motora s výkonom až 145 kW (197 k) a integrovaného elektromotora s výkonom až 14 kW (19 k)). Štvorvalcový naftový agregát v novom modeli BMW X1 sDrive18d generuje výkon 110 kW (150 k).

 

Všestranný model ponúka optimálnu kombináciu ovládateľnosti a komfortu jazdy

Bez ohľadu na použitý systém pohonu sa všetky verzie nového modelového radu BMW X1 v každej situácii vyznačujú skvelými jazdnými vlastnosťami a prinášajú pre značku typickú radosť z jazdy. Sofistikovaná technológia podvozku kompaktného všestranného vozidla vytvára dokonale harmonickú rovnováhu medzi športovým a agilným ovládaním na jednej strane a komfortom na dlhé vzdialenosti na strane druhej. Všetky potrebné predpoklady pritom vytvára konštrukcia karosérie, ktorá znižuje hmotnosť a zároveň zvyšuje tuhosť. K tomu sa pripájajú dlhý rázvor, širší rozchod ako mal predchádzajúci model a cielené vylepšenia jednokĺbovej prednej nápravy aj trojprvkovej zadnej nápravy.

V novom modelovom rade BMW X1 sa štandardne nachádza protipreklzové systém kolies umiestnený v blízkosti akčného člena, ktoré prospieva trakcii aj smerovej stabilite. Medzi ďalšie novinky patria integrovaný brzdový systém a dodatočné tlmenie na prednej náprave závislé od zdvihu. Na požiadanie dodávaný adaptívny M podvozok ponúka adaptívne tlmiče, športové riadenie a zníženie svetlej výšky o 15 milimetrov.

 

Široká škála systémov pre autonómnu jazdu a parkovanie

Technologický pokrok dosiahnutý v novom modelovom rade BMW X1 v porovnaní s predchodcom je evidentný aj v oveľa väčšej rozmanitosti a dostupnosti autonómnych jazdných a parkovacích systémov. K štandardnej výbave patrí Systém udržiavania rýchlosti s funkciou brzdenia a Predkolíznu výstrahu s automatickým brzdením, ktorá je teraz schopná rozpoznať aj protiidúcu premávku pri odbočovaní vľavo (v krajinách, kde vozidlá jazdia vpravo), ako aj chodcov a cyklistov pri odbočovaní vpravo. Súčasťou zoznamu štandardnej výbavy je aj Parkovací asistent vrátane cúvacej kamery a Asistenta cúvania.

Zoznam prvkov dodávaných na želanie potom zahŕňa Asistent riadenia a jazdného pruhu, Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go, Aktívnu navigáciu, funkciu varovania pred zmenou jazdného pruhu a BMW Head-Up displej, ako aj Surround View, Remote 3D View, BMW Drive Recorder a funkciu Remote Theft Recorder. Existujúce prvky možno zlepšiť pomocou funkcie aktualizácie na diaľku Remote Software Upgrades, čo zároveň umožňuje aj pridávať nové funkcie (dostupnosť závisí od hardvéru namontovaného vo vozidle a podmienok trhu).

 

Štandard: Operačný systém BMW Operating System 8 a nový systém BMW iDrive

Nový modelový rad BMW X1 dopraje svojim pasažierom aj zážitok z vozidla prostredníctvom multisenzorického systému BMW iDrive najnovšej generácie v podobe štandardne montovaného systému BMW Live Cockpit Plus. Využíva operačný systém BMW Operating System 8 a obsahuje aj zakrivený displej BMW Curved Display s najmodernejšou grafikou a štruktúrou menu spolu s inteligentným osobným asistentom BMW Intelligent Personal Assistant, ktorý po novom získal ďalšie schopnosti. Plne digitálne zoskupenie obrazoviek tvorí 10,25-palcový informačný displej prístrojovej dosky a stredový ovládací displej s uhlopriečkou 10,7 palca. Nový systém BMW iDrive sa cielene zameriava na poskytovanie intuitívneho dotykového a hlasového ovládania. Široká digitalizácia interiéru umožňuje výrazne znížiť počet fyzických tlačidiel, ovládačov a spínačov potrebných na obsluhu.

Nové režimy My Modes kombinujú individuálne voliteľné nastavenia vozidla so zodpovedajúcimi doplnkovými zážitkami v interiéri. Funkcia rozšírenej reality Augmented View je dostupná ako voliteľný doplnok pre cloudový navigačný systém BMW Maps. Interiérová kamera umožňuje snímať momentky cestujúcich, alebo si zákazník môže nechať poslať snímky interiéru do svojho mobilného telefónu. Okrem toho je v novom modelovom rade BMW X1 k dispozícii aj osobná eSIM karta navrhnutá pre mobilnú technológiu 5G, digitálny kľúč BMW Digital Key Plus, funkcia BMW ID a integrácia mobilných telefónov podporujúca rozhrania Apple CarPlay® aj Android Auto™.

 

AUTOR: BMW SLOVENSKO