TEST: Kia ProCeed 1.6 CRDi – Vpredu biznis, vzadu párty

Druhá generácia Kie ProCeed ako trojdverový hatchback si zákazníkov moc nezískala. Preto sa automobilka rozhodla zvoliť úplne inú stratégiu. S treťou generáciou Kie ProCeed prichádza kombi, ktoré už pri predstavení vzbudilo obrovskú pozornosť. Niektorí z nej boli až priam unesení, hlavne tí čo tajne snívajú o Porsche Pannamera.

 

Dizajn je určite to, čo vzbudilo pri predstavení tohto modelu najväčšiu pozornosť. Ľudia boli unesení a začali si ju objednávať hlavne kvôli zaujímavému, neokukanému vzhľadu. Športová elegancia je niečo, čo pôjde jednoducho stále. Kia to tiež pochopila a teraz začína zberať úrodu. Na výber máte dva typy výbav, ktoré zabezpečujú športovejší vzhľad GTline a ostrejšia GT. Určite najkrajšou časťou nového ProCeedu je zadok, ktorý si však vypýta svoju daň v podobe zhoršeného výhľadu dozadu. Pekný zadok špatí, pre mňa nepochopiteľný, až na hlavu postavený trend a tým sú falošné koncovky výfuku. Verzia GT ich má našťastie pravé.

 

 

Pod kapotou bol uložený jediný diesel v ponuke a to 1.6 CRDi SCR s výkonom 100 kW/135 koní a krútiacim momentom úctyhodných 320 Nm. My sme mali k dispozícii verziu so 7-stupňovou automatickou prevodovkou DCT. Táto prevodovka si s dieselom dokonale rozumie a je to pre tento motor podľa mňa najlepšia možnosť. Jej reakcie sú rýchle a radenie dokonale jemné. Počas celého testovania som s ňou nemal žiadny problém. Motor ma milo prekvapil, pocitovo by som povedal, že dynamika je lepšia, ako udáva výrobca. Motor má dostatok sily, či už pri predbiehacích manévroch na okreskách, alebo na diaľnici. Pekne zaberá aj v rýchlostiach nad 130 km/h. Ak sa obávate hlučného dieselového prejavu, v tomto prípade sa nemusíte vôbec báť, pretože odhlučnenie je na vysokej úrovni. Diaľnice mu chutia , motor pri 130-tke točí necelých 2200 otáčok. Jednoducho je to všestranné auto na každodenné jazdenie. Asi najzásadnejším faktorom, prečo siahnuť po dieselovej motorizácii je jeho spotreba. A práve tento motor dokáže ohúriť svojou nízkou spotrebou. Tento rodinný kombík naozaj dokáže jazdiť aj za 5 LITROV na 100 km. Spotreba po celom týždni testovania a najazdených 1 200 kilometroch, z toho 400 km po diaľnici, sa ustálila na hodnote 5,8 litra na 100 km a to je skvelý údaj.

 

 

Podvozok je neutrálne odladený, je skôr mäkší. Aj vďaka 17” kolesám (v GT výbave sú štandardom 18”) je jazda príjemná. Na športovú jazdu to však nie je. Pri ostrejších prejazdoch na kľukatých cestách je cítiť ťažší predok a je hneď jasné, že táto disciplína nie je jeho parketa. Zákruty si určite užijete viac s verziou GT. Keď však niekto zvažuje dieselovú verziu, nechce sa naháňať. Chce komfortný podvozok na dlhé trasy, aby sa pohodlne, za menej peňazí a v tomto prípade aj štýlovo previezol z bodu A do bodu B a to dieselovému ProCeedu ide naozaj znamenito.

 

 

Interiér je identický s klasickým Ceedom. Použitá je kombinácia mäkčených a tvrdých plastov. Spracovanie je na dobrej úrovni. V stredovej časti palubnej dosky dominuje 8” dotykový displej so známym infotainmentom, ktorému nie je čo vytknúť. Niektoré detaily, ako napríklad budíky a ovládače klimatizácie, pôsobia lacnejším dojmom. Interiér by si už zaslúžil rozsiahlejšiu modernizáciu. Iba vo verzii GT môžete mať za príplatok 12,3” virtuálny kokpit Supervision. Čo je plus, len škoda, že takú možnosť neponúka aj výbava GT line. Zvažujúca sa strecha od B-stĺpika môže naznačovať, že priestor nad hlavou pre zadných pasažierov môže byť obmedzený. Vďaka nižšiemu ukotveniu zadných sedadiel sa tento dizajnový problém ľahko vyriešil a priestor si tu nájdu aj dospelé osoby s výškou až 185 cm. Batožinový priestor s objemom 594 litrov je taktiež dobre využiteľný a dobre poslúži rodine pri výletoch. V súčasnej situácii cestovania v rámci Slovenska si netreba brať veľa vecí, takže miesta bude až až.

 

 

Záver:

Nová Kia ProCeed je na trhu už nejaký ten mesiac a ukazuje sa, že Kia s týmto modelom trafila do čierneho. Predaje stúpajú a ja sa tomu vôbec nečudujem. Nová ProCeed dobre jazdí, je pomerne priestranná a hlavne štýlová. V tejto triede nie je veľa áut, ktoré by sa jej vyrovnali. Preto, ak hľadáte rodinnejšie auto s karosériou combi a vašim hlavným rozhodujúcim faktorom je vzhľad, Kia ProCeed sa hlási o vašu pozornosť.

 

Galéria: