Test: Kia Optima GT: Športovkyňa s hviezdnymi maniérmi

Pred príchodom KIE Stinger si prvenstvo v najvýkonnejšom modeli značky užíva KIA Optima GT, ktorú sme si vďaka spoločnosti Motor-Car Banská Bystrica mohli vyskúšať.

Automobilka KIA sa snaží každý svoj nový model posunúť na vyššiu úroveň, doslova až niekde do prémiovej triedy. Model Optima je na trhu už nejaký ten rok, no pred nedávnom sa na našom trhu objavila vrcholová verzia GT, ktorá od prémiovosti nemá až tak ďaleko.


Optimu GT od klasickej Optimy rozpoznáte už na prvý pohľad. V prvom rade GT-čko už pri pohľade z predu evokuje, že to nie je len tak nejaké „namachrované“ kombi. Na prednom nárazníku môžeme vidieť funkčné žiabre, ktoré pomáhajú odvádzať vzduch a tým zlepšovať aerodynamiku a celkovo akustický komfort. Zozadu táto KIA vyzerá excelentne. Dve chromové koncovky výfuku a štýlový difúzor nesmú na športovo ladenom aute chýbať. Samozrejme nie sú to len tieto „čačky“, ktoré odlišuju GT verziu od tej klasickej. Podvozok sa znížil o 10mm a celé auto bolo tuhšie vyladené.

Pod kapotou sa skrýva to najvýkonnejšie, čo KIA kedy vyrobila. Ide o benzínový štvorvalec s výkonom 180kW/245 koní, ktorý uzavrel spoluprácu výhradne so 6-stupňovou automatickou prevodovkou. Po zopár výraznejších akceleráciách ma okamžite ohromil skvelý zvuk, ktorý je síce umelý, ale zvukový systém Harman Kardon s 10 reproduktormi ho do interiéru prenáša veľmi vierohodne. Zopár ľudí sa ma dokonca spýtalo, či pod kapotou je 6-valec, alebo V8-ička. Tu si osobne myslím, že to Kia už trošku prestrelila. Čo sa jej však podarilo bravúrne, je dynamika, ktorú tento motor ponúka veľmi slušnú a v kombinácii so špičkovím podvozkom je o zábavu postarané. Podvozok je spracovaný naozaj učebnicovo. Pri športovej jazde je príjemne tuhý, ale ak si chcete užívať komfortnú jazdu, aj v tomto vám s radosťou vyhovie.

Najviac dokážete Optimu GT precítiť v režime SPORT, vďaka ktorému je auto napnuté ako prak a čaká na váš povel. Keď stlačíte plynový pedál, Optima okamžite vystrelí a až dychberúco naberá tempo aj v rýchlostiach 130 a vyššie. Pri predbiehaní si treba dávať pozor na reakcie prevodovky, ktorá si niekedy nerozumie s rozvášneným motorom a nie vždy podradí, keď to očakávate. Pri predbiehaní, odporúčam podradiť si manuálne, pádlami pod volantom. Vtedy sa prevodovka chytí na nôtu motora a radí s doprovodom príjemného kopania, presne tak, ako by ste chceli. Čo však až tak veľmi nechcete, je uspokojiť apetít tejto krásky. Prirovnal by som to k typickej žene, ktorá vám splní všetko čo vám vidí na očiach. Ale každý špás niečo stojí. Preto nebuďte prekvapení, keď si Optima v meste vypýta 13 litrov. V kombinovanej prevádzke sa s ňou dostanete pri menšej snahe aj na 9 litrov na 100km.
Koniec koncov, ako som už spomínal, Optima GT je ako žena. Vy za jej služby zaplatíte ešte s úsmevom na tvári pretože viete, že keď sa budete chcieť vyblázniť, bude to práve ona, ktorá vám to umožní.

Po zasadnutí do interiéru, sa Optima GT snaží opantať vaše zmysly na pohľad precíznym spracovaním. V tomto KIA musí ešte zapracovať. Už sú síce prítomné mäkčené plasty, ale ešte stále sa tu nachádzajú aj tvrdé plasty, ktoré sa už do tejto triedy nehodia. Čo však chválim sú perfektné kožené sedadlá s funkciou odvetrávania a výborný volant prešívaný červenou niťou, ako to je pri športových autách zvykom. Ohromujúci je priestor, ktorý toto kombi ponúka, či už pre pasažierov na predných alebo zadných sedadlách. Nesklame ani batožinový priestor, ktorého hodnota atakuje 552 litrov.

Tomu, že sa KIA chce posunúť vyššie, nasvedčuje aj množstvo asistenčných systémov, ktoré ponúka, ako napríklad sledovanie mŕtveho uhla, adaptívny tempomat, núdzové brzdenie, udržiavanie v jazdnom pruhu, parkovací asistent a za príplatok 360° kamera, ktorej grafika by mohla byť o niečo lepšia. Optima GT je naložená veľmi bohatou výbavou už v základe, čo nieje štandard ani pre prémiové značky.


Cena nami testovaného modelu, ktorý bol vybavený všetkým čo je možné si priplatiť bola 42 570€. Odporúčam navštíviť Motor-Car Banská Bystrica, kde si tento konkrétny model môžete vyskúšať a otestovať sami seba, či jej dokážete odolať.

Záver:

KIA urobila veľmi dobrý krok, keď stvorila toto našľapané kombi, ktoré je doslova pastvou pre oči a zmysly. Dokáže uspokojiť športového aj rodinného ducha, čo je pomerne ojedinelý prípad. KIA Optima GT je svetlou ukážkou toho, aká je kórejská automobilka cieľavedomá a práve týmto modelom posiela do sveta signál, že s ňou treba do budúcna rozhodne počítať.

Motor-Car Banská Bystrica, spol. s r.o.

Zvolenská cesta 48
Telefón: +421 48 47 11 303

Email: v.zastavkova@motor-car.sk

www.motor-carbb.sk

 

 

Galéria:

Foto: Daniel Minárik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *