S ĽAHKOSŤOU ZÁJDE HOCIKAM: ROLLS-ROYCE CULLINAN

Keď automobilka Rolls-Royce pred troma rokmi oznámila, že predstaví model Cullinan, robila to s vedomím, že jej zákazníci po celom svete žiadajú „Rolls-Royce medzi všetkými SUV“, ktorý by ohromoval svojím luxusom, výkonmi a použiteľnosťou v kategórii SUV doteraz nevídanými. Mnohí z týchto zákazníkov boli mladší, veľmi bohatí aktívni jednotlivci, ktorí žiadali Rolls-Royce, ktorý ich dovezie na koniec sveta v maximálnom prepychu.

Svet automobilov bol vždy rýchlym a dynamickým odvetvím, v ktorom sa nové koncepty – napríklad vozidlá SUV – objavujú s vysokou pravidelnosťou. Tieto koncepty navyše musia byť dotiahnuté do dokonalosti, aby ich prijali zákazníci, ktorí odmietajú akýkoľvek kompromis – patróni skutočného luxusu. Preto je tu Rolls-Royce Cullinan.

„História stanovila náš precedens a dnešným dňom Rolls-Royce odpovedá na výzvu konať,“ komentuje Müller-Ötvös. „Našou odpoveďou všetkým vizionárom, dobrodruhom, objaviteľom a všetkým tým, ktorí veria v nadvládu slobody, je Rolls-Royce Cullinan.

Čo je Cullinan zač?

Rolls-Royce Cullinan je Rolls-Royce, aký tu ešte nebol. Pokiaľ sir Henry Royce povedal: „Snažte sa o dokonalosť vo všetkom, čo robíte. Vezmite to najlepšie a zdokonaľte to. Pokiaľ to neexistuje, navrhnite to,“ mohol mať na mysli práve model Cullinan.

„Vedeli sme, že našim zákazníkom musíme ponúknuť niečo, čo nenájdu inde medzi automobilmi SUV,“ pokračuje Müller-Ötvös. „Vo svojich životoch neprijmú žiadne obmedzenia ani kompromisy. Sú novými objaviteľmi a pre nich je to o pocite z dobrodružstva a odvahe rozhodnúť, ako budú svoje životy žiť. Tento prístup k životu vyžaduje automobil, ktorý sa dostane kamkoľvek v maximálnom luxuse a štýle – štýle Rolls-Royce. Preto Cullinan.“

Bolo jasné, že títo noví a dobrodružne založení zákazníci chceli Rolls-Royce, ktorý ich vezme mimo bežné komunikácie a odmení ich emočne najnabitejšími zážitkami, aké život ponúka. To, čo nechceli, bolo SUV plné kompromisov – akými je napríklad vyšší hluk v interiéri kvôli dvojpriestorovému poňatiu karosérie – ktorých je vo svete dosť. Nechceli žiadne zdieľané podvozkové platformy, ktoré negatívne ovplyvňujú výkon a komfort a odmietli voliť medzi dobrými jazdnými vlastnosťami na ceste a mimo nej.

„Cullinan je luxus vo svojej najčistejšej podobe kombinovaný s dokonalou praktickosťou a terénnymi schopnosťami,“ vysvetľuje Müller-Ötvös. „S ľahkosťou kamkoľvek nie je iba sľub, ktorý stojí za modelom Cullinan. Je to skrátka fakt.“

Vôbec prvýkrát v histórii sa Rolls-Royce môže pochváliť výklopným vekom batožinového priestoru (The Clasp). Takto riešený batožinový priestor je odkaz na dobu, kedy batožina bývala umiestnená mimo automobilu, takže cestujúci nezdieľali priestor so svojimi vecami. Zadná časť modelu Cullinan je dvojdielna v tvare vozidiel Rolls-Royce D-Back z tridsiatych rokov. Dvojdielne veko batožinového priestoru sa otvára a zatvára automatickým stlačením tlačidla na kľúči od vozidla.

Priestor pre cestujúcich vzadu bol navrhnutý tak, aby ponúkol najlepší možný komfort a uspokojil všetky potreby majiteľa. Na výber sú dve konfigurácie zadných sedadiel – Lounge Seats alebo Individual Seats.

Viac funkčnosti z dvoch vyššie uvedených prevedení poskytuje sedadlo Lounge Seat. Keďže ponúka miesto až pre troch cestujúcich, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude najviac páčiť rodinám s deťmi. Zadné sedadlá je taktiež možné sklopiť, čo je prvok, ktorý sa vo vozidle Rolls-Royce objavuje vôbec prvýkrát.

Sedadlá sa sklápajú elektricky v rade konfigurácií stlačením príslušného tlačidla v batožinovom priestore alebo v dolnom vrecku zadných dverí. Jedným stlačením sa operadlá plynulo zložia a súčasne sa vysunie opierka hlavy, aby nezanechala odtlačok na sedacej časti. Obidve operadlá sedadiel je možné úplne zložiť, čím vznikne rovná plocha alebo ich je možné zložiť v pomere 2/3 a 1/3, čo ďalej zvyšuje využiteľnosť priestoru v zadnej časti vozidla. Cestujúci na zadných sedadlách môžu aj naďalej sedieť vedľa dlhých predmetov alebo môžu využiť zadnú časť operadla ako príležitostný stôl, na ktorý si odložia svoje drahocenné osobné predmety.

Pre tých, ktorí chcú prepravovať dlhé predmety na ceste z práve prežitého dobrodružstva, ponúka Cullinan veľké množstvo priestoru v rôznych usporiadaniach.

Zadná časť či batožinový priestor štandardne ponúkajú 560 litrov objemu, ktorý sa po odstránení priečky zväčší na 600 litrov. Spodná časť zadných dverí je navyše nad úrovňou dna batožinového priestoru, takže ani pri zložených zadných sedadlách sa predmety v batožinovom priestore nemôžu presunúť dopredu a na rozdiel od iných SUV zostávajú v bezpečí uložené v jeho vnútri. Pre tých, ktorí si chcú z ciest voziť dlhé predmety, či už pôjde o obraz Marka Rothka alebo artefakt z novo objaveného výkopu, možno dĺžku úložného priestoru 2245 mm a objem 1930 litrov dosiahnuť elektrickým pozdvihnutím jeho dna až k spodnej časti sedadiel, vďaka čomu prevážané predmety hladko vkĺznu dovnútra.

Investícia automobilky Rolls-Royce, ktorá vyústila do nekomplikovaného a mimoriadne praktického batožinového priestoru, prináša ďalšie výhody v podobe dlhšieho nákladového priestoru. Rolls Royce je naozaj veľmi praktický.

Vzhľadom na to, že zákazníci značky Rolls-Royce očakávajú na mieru poskladaný Cullinan, je v ponuke aj druhý typ zadných sedadiel.

Zadné sedadlá Individual Seat sú určené pre tých, ktorí pred praktickosťou dávajú prednosť maximálnemu luxusu, aký môže automobil SUV ponúknuť. Dve samostatné sedadlá sú oddelené pevnou ukotvenou stredovou konzolou so skrinkou na nápoje, ktorá obsahuje poháre na whisky a karafu, poháre na šampanské a chladničku. Sedadlá je taktiež možné posúvať v celom rade úrovní, ktoré ponúkajú maximálne pohodlie pri jazde v zadnej časti vozidla.

Posledným prvkom výbavy, ktorý v modeli Cullinan predstavuje ultimátny vrchol luxusu značky Rolls-Royce, je sklenená priehrada, vďaka ktorej je toto vozidlo skutočne trojpriestorovým SUV. Táto priehrada inšpirovaná dobou, kedy človek zásadne necestoval spoločne so svojou batožinou, oddeľuje kabínu pre cestujúcich od batožinového priestoru a vytvára tak pre pasažierov vlastný vnútorný ekosystém. Okrem tichšieho prostredia vo vnútri vozidla je výhodou oddeleného priestoru pre cestujúcich to, že v horúce či studené dni nie sú vystavení výkyvom teploty vo chvíli, keď je veko batožinového priestoru otvorené.

 

Zdroj: BMW Group Slovakia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *