Prvý Slovák, ktorý uspel na Tour de France

 

Ján Svorada sa narodil 28. augusta 1968 v Trenčíne.  S cyklistikou začal v dvanástich rokoch. Ako osemnásťročný sa umiestnil na piatom mieste na majstrovstvách sveta juniorov v Cassablance. Keď mal 21, vyhral významné amatérske podujatie Preteky Mieru, organizované bývalými, socialistickými republikami. Po rozpade Československa sa však cyklista slovenského pôvodu rozhodol reprezentovať susedných Čechov.

V rokoch 1987 – 1990 pôsobil vo vojenskom športovom klube Dukla Brno. Rok nato už putoval do profi-pelotónu. V roku 1991 sa upísal prvému, pre neho aj poslednému profesionálnemu tímu Lampre (tím počas rokov menil názov). V profesionálnom pelotóne zotrval až do roku 2004. Za celú kariéru, medzi profíkmi, získal neuveriteľných 74 triumfov a zaradil sa medzi svetovú šprintérsku špičku. Celkovo sa mu podarilo uspieť na Grand Tours jedenásťkrát – päťkrát na Gire, trikrát na Tour, a taktiež trikrát na španielskej Vuelte. V roku 1993 sa na Tour de France dokonca v súťaži o zelený dres umiestnil na skvelom treťom mieste. V roku 2005 sa presunul do českého eD´system-ZVVZ, v ktorého farbách zaknihoval jubilejné 75. víťazstvo. Rok nato odišiel do ďalšieho českého tímu  Grisoft – XCR, ktorý bol zároveň aj jeho poslednou zastávkou a po sezóne 2006 v ňom ukončil kariéru.

Keď sa v roku 2006 rozhodol ukončiť mimoriadne bohatú kariéru v profipelotóne, tak od pretekania prešiel plynule k manažérskej činnosti. Venoval sa obchodným aktivitám a šéfoval aj profesionálnemu tímu horských cyklistov.

Pochádza zo športovo založenej rodiny. K cyklistike ho od malička viedol jeho otec, keďže aj on reprezentoval Československo v cestnej cyklistike. Svorada momentálne žije so svojou manželkou Radkou v Střelicích u Brna, má dve deti. Syna Jana a dcéru Kateřinu. Taktiež ovláda až 5 jazykov. Slovenský, český, taliansky, francúzsky a anglický.

Medzi najväčšie úspechy Jána Svoradu nepochybne patrí víťazná etapa z roku 2001 na Champs-Élysées. Je tak stále jediným cyklistom slovenského pôvodu, ktorému sa podarilo zvíťaziť na Elizejských poliach. Ďalej sa počas svojej úspešnej kariéry zúčastnil trikrát na olympiáde. Naposledy v Aténach 2004. Trikrát sa stal majstrom Českej republiky v cestnej cyklistike a šesťkrát bol zvolený za najlepšieho česko-slovenského cyklistiku roka.

Spoločne tak s Petrom Saganom patrí k najväčším legendám slovenskej cyklistiky i keď značnú časť svojich úspechov dosiahol už ako český občan. Nikto mu však neuprie to, že sa stal prvým Slovákom, ktorému sa podarilo vyhrať etapu na Tour de France.