Prvý Slovák, ktorý uspel na Tour de France

 

Ján Svorada sa narodil 28. augusta 1968 v Trenčíne.  S cyklistikou začal v dvanástich rokoch. Ako osemnásťročný sa umiestnil na piatom mieste na majstrovstvách sveta juniorov v Cassablance. Keď mal 21, vyhral významné amatérske podujatie Preteky Mieru, organizované bývalými, socialistickými republikami. Po rozpade Československa sa však cyklista slovenského pôvodu rozhodol reprezentovať susedných Čechov.

V rokoch 1987 – 1990 pôsobil vo vojenskom športovom klube Dukla Brno. Rok nato už putoval do profi-pelotónu. V roku 1991 sa upísal prvému, pre neho aj poslednému profesionálnemu tímu Lampre (tím počas rokov menil názov). V profesionálnom pelotóne zotrval až do roku 2004. Za celú kariéru, medzi profíkmi, získal neuveriteľných 74 triumfov a zaradil sa medzi svetovú šprintérsku špičku. Celkovo sa mu podarilo uspieť na Grand Tours jedenásťkrát – päťkrát na Gire, trikrát na Tour, a taktiež trikrát na španielskej Vuelte. V roku 1993 sa na Tour de France dokonca v súťaži o zelený dres umiestnil na skvelom treťom mieste. V roku 2005 sa presunul do českého eD´system-ZVVZ, v ktorého farbách zaknihoval jubilejné 75. víťazstvo. Rok nato odišiel do ďalšieho českého tímu  Grisoft – XCR, ktorý bol zároveň aj jeho poslednou zastávkou a po sezóne 2006 v ňom ukončil kariéru.

Keď sa v roku 2006 rozhodol ukončiť mimoriadne bohatú kariéru v profipelotóne, tak od pretekania prešiel plynule k manažérskej činnosti. Venoval sa obchodným aktivitám a šéfoval aj profesionálnemu tímu horských cyklistov.

Pochádza zo športovo založenej rodiny. K cyklistike ho od malička viedol jeho otec, keďže aj on reprezentoval Československo v cestnej cyklistike. Svorada momentálne žije so svojou manželkou Radkou v Střelicích u Brna, má dve deti. Syna Jana a dcéru Kateřinu. Taktiež ovláda až 5 jazykov. Slovenský, český, taliansky, francúzsky a anglický.

Medzi najväčšie úspechy Jána Svoradu nepochybne patrí víťazná etapa z roku 2001 na Champs-Élysées. Je tak stále jediným cyklistom slovenského pôvodu, ktorému sa podarilo zvíťaziť na Elizejských poliach. Ďalej sa počas svojej úspešnej kariéry zúčastnil trikrát na olympiáde. Naposledy v Aténach 2004. Trikrát sa stal majstrom Českej republiky v cestnej cyklistike a šesťkrát bol zvolený za najlepšieho česko-slovenského cyklistiku roka.

Spoločne tak s Petrom Saganom patrí k najväčším legendám slovenskej cyklistiky i keď značnú časť svojich úspechov dosiahol už ako český občan. Nikto mu však neuprie to, že sa stal prvým Slovákom, ktorému sa podarilo vyhrať etapu na Tour de France.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *