Prečo je pre zdravie vášho srdca dentálna hygiena dôležitá?

Ak si svoje zuby nedostatočne čistíte, zriedka chodíte k zubárovi a nedodržiavate zdravú životosprávu, hrozia vám nielen problémy v ústnej dutine. Veľmi rýchlo môžete ohroziť aj zdravie vášho srdca, ktoré je motorom celého tela.

Ak sa teda chcete nepríjemným kardiovaskulárnym ochoreniam vyhnúť, nebolo by zlé začať pravidelným čistením zubov a správnou ústnou hygienou. Nie nadarmo sa hovorí, že nikto nie je riadne oblečený pokiaľ nenosí na tvári úsmev.

Zuby a ústna dutia je miesto v tele, kde sa nachádza najviac baktérií

Po každom jedle sa na zuboch a sklovine usádzajú nebezpečné baktérie, kyseliny a vírusy, ktoré, ak necháme dlhodobo bez dozoru, môžu spôsobiť v našom tele poriadnu spúšť. Ak sa zanedbá čistenie zubov, baktérie nie sú pod kontrolou, v dôsledku čoho sa môže vyvinúť zápal, ktorý najskôr postihuje zuby a ďasná a potom migruje do tela nervovými dráhami a krvnými cievami. Pravidelnou dentálnou hygienou sa môžete týmto stavom vyhnúť.

S pokazenými zubami vám hrozí zápal pľúc a srdca

Súvislosť dentálnej hygieny s množstvom chorôb je známa už dlho – ako sú zápaly pľúc a srdcové infekcie, erektilná dysfunkcia, infarkty a mŕtvice. Štúdia juhokórejskej Ewha Women’s University však teraz odhalila ďalšiu možnú súvislosť.

Zistilo sa, že tí účastníci, ktorí si umývali zuby trikrát alebo viackrát denne, mali o 10 percent nižšie riziko fibrilácie predsiení a o 12 percent nižšie riziko srdcového zlyhania ako tí, ktorí mali horšiu ústnu hygienu.

Pozitívny efekt malo aj pravidelné profesionálne čistenie zubov. Tieto výsledky boli nezávislé od faktorov, ako je vek, pohlavie, socioekonomický stav, pravidelné cvičenie, konzumácia alkoholu, index telesnej hmotnosti a ďalšie faktory, ako je vysoký krvný tlak.

Ak teda nechcete z dôvodu dlhodobo podceňovanej hygieny ústnej dutiny trpieť ochorením srdca a nosiť v mladom veku umelé zubné náhrady, radšej si nájdite čas na dôkladné čistenie vašich vlastných zubov.

 

PR Článok