Najstarší a najlepší spôsob ako dostať vaše telo do poriadku

Ticho potrebujeme vo svojom živote všetci. Problémom však zostáva, že ho máme v dnešnej náročnej dobe čoraz menej. Vo svojom vlastnom záujme by sme to ale mali čím skôr zmeniť a dopriať ho nášmu telu v dostatočnej dávke. Okrem toho, že sa dostanete do požadovanej pohody, môže sa vám zlepšiť pamäť, podporíte rozvoj svojej osobnosti a kreativitu.

Podľa posledných údajov  Európskej environmentálnej agentúry zomiera v Európe každý rok až 10 000 ľudí na stres tela spôsobený zvýšenou hladinou hluku. Preto je v prvom rade pre naše zdravie dôležité znížiť vonkajší hluk, čo ale nie je vždy možné a také jednoduché.

Jediným riešením sa preto ukazuje použitie špeciálnych zvukovo izolačných materiálov v našom interiéri, vďaka ktorým bude vnútorná akustika pre vás aj vaše telo oveľa prijateľnejšia.

Ktoré hladiny hluku sú pre naše telo kritické?

Hluk nie vyšší ako 65 decibelov sa považuje pre ľudské zdravie za neškodný. Hluk presahujúci túto hranicu možno považovať pre telo za agresiu. Svetová zdravotnícka organizácia však stanovila maximálnu prípustnú hladinu hluku na 85 decibelov, pričom už beh niektorých vysávačov presahuje hladinu 85 decibelov.

Ani nižšie zvuky však nie sú vždy bezpečné. A to nehovoríme o strate sluchu, ale o poškodení iných systémov tela, ktoré nemajú priamo s uchom nič spoločné. Dôležitá je tiež pravidelnosť vystavenia určitým zvukom. Ak je to časté, už aj nízka, ale konštantná hlučnosť dokáže znížiť efektivitu pracovníkov.

V takýchto podmienkach sa pozornosť človeka sústreďuje na jednu úlohu iba v priemere 11 minút. Potom človeka rozptýli cudzí hluk alebo telefonát, otázka kolegu či e-mail od šéfa. Medzitým trvá asi 25 minút, kým sa mozog úplne sústredí na návrat k pôvodnej úlohe. V dôsledku toho sa na jednej strane znižuje produktivita práce. Na druhej strane je človek v neustálom napätí.

Nielen v práci, ale aj spoločnosti sme neustále vystavení vysokej intenzite pozornosti a   „bombardovaním“ mozgu neustálymi informáciami, vďaka čomu sa jeho stimulácia stáva príliš silnou. K tomu sa pridávajú neslabnúce účinky hluku mestského života a iných ďalších faktorov.

Výsledkom je, že v podmienkach moderného života je mozog neustále pod stresom, čo vedie k zvýšenej únave a zníženiu koncentrácie. Dá sa to ale zmeniť! A my vieme, ako?!

„Sprcha“ pre mozog

Aby sa obnovila normálna funkcia mozgu, musí sa naučiť byť ticho. Nie je to ale jednoduché, pretože mozog zvyknutý na neustály hluk sa tichu okamžite neprispôsobí. Treba to robiť pravidelne a uvidíte, že budete fit. Už 2 minúty absolútneho ticha denne znižujú rytmus srdcového rytmu a dýchania. A čo sa deje vo vašom mozgu? Ticho pomáha regenerácii buniek a odstraňuje z mozgu toxíny. Stačí vám preto pár minút ticha a odpočinku denne, aby ste umožnili mozgu sa týchto toxínov zbaviť.

Akustická pena vo výhodnej cene vám pomôže na takúto meditáciu a „sprchu mozgu“ vytvoriť tie najlepšie podmienky bez toho, aby sa zmenšila vaša obytná plocha a znížil komfort, na ktorý ste boli doteraz zvyknutí. Stačí sa o tom len presvedči, pretože ticho prospeje vašej fyzickej aj psychickej kondičke.