Najbrutálnejší vrahovia (3/10) – Kto boli Bonnie & Clyde ?

Asi najznámejšiu zločineckú dvojicu tvoril muž a žena. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow boli známi zločinci a vodcovia skupiny, s ktorou precestovali centrálnu časť USA počas veľkej hospodárskej krízy. Americkou tlačou a čitateľskou verejnosťou bolo ich pôsobenie označované za „éru verejného nepriateľstva“ (public enemy era), ktorá prebiehala medzi rokmi 1931 a 1934. Ich „modus operandi“ boli lúpežné prepadnutia, pri ktorých väčšinou svoje prepadnuté obete aj na mieste popravili. Odhaduje sa, že majú na svojom konte niečo viac ako 16 obetí.

Bonnie Elizabeth Parkerová sa narodila v roku 1910, v meste Rowena v štáte Texas, ako druhé z troch detí. Jej otec, Charles, bol murár a zomrel keď mala štyri roky. Presvedčila svoju matku Emmu, aby sa presťahovali do Južného Dallasu, kde žili v chudobe. Na strednej škole Bonnie vynikala v kreatívnom písaní. Vyhrala krajskú súťaž v literatúre pre školu Cement City School a robila rozhovory s miestnymi politikmi. 25. septembra 1926, tesne pred jej šestnástymi narodeninami, sa vydala za Roya Thorntona. Ich spoločný život bol krátky. V januári 1929 sa od seba odlúčili (Thronton bol uväznený) , ale nikdy sa nerozviedli. Bonnie mala na ruke svadobný prsteň aj v deň svojej smrti.

Clyde Barrow sa narodil v meste Ellis County v štáte Texas, blízko mesta Telico, v roku 1909. Bol piatym zo siedmich detí chudobnej farmárskej rodiny. Prvýkrát ho zatkli na konci roku 1926. Druhýkrát bol zadržaný spolu so svojim bratom Marvinom „Buck“ Barrowom, kvôli zadržiavaniu kradnutých moriakov. Clyde medzi rokmi 1927-1929 vykrádal trezory, obchody a kradol autá. Po opakovaných zatknutiach ho v apríli 1930 chytili a poslali do väzenia Eastham Prison Farm. Vo väzení bol sexuálne zneužívaný svojim spoluväzňom. Toho napokon zabil úderom do hlavy kusom rúry. Bola to jeho prvá vražda a po podmienečnom prepustení vo februári 1932 sa Clyde stal ešte ostrejším zločincom. Po väzenskej kariére sa sústreďoval na malé obchody, potraviny a čerpacie stanice, na ktorých prepady používal svoju obľúbenú zbraň – automatickú pušku M1918 Browning Automatic Rifle (BAR). Clydovou prioritou v živote údajne nebola sláva alebo zisk z bankových lúpeží, ale pomsta texaskému väzenskému systému, pre ktorý najviac trpel.

 

Ohľadom ich prvého stretnutia existuje veľa verzií. Tá najviac vierohodná hovorí, že Bonnie stretla Clyda v januári 1930. Zostala v Južnom Dallase, aby pomohla priateľke so zlomenou rukou a pracovala ako čašníčka v miestnom bare. Tam na Clyda narazila prvý krát. Veľa historikov verí, že Bonnie bola do Clyda zaľúbená. Keď bol Clyde rovnako ako jej manžel uväznený, už nečakala na svojho muža, ale práve na Clyda Barrowa.

Po prepustení na slobodu ju Barrow zasvätil do svojich lúpežných plánov. Spolu s ďalšími dvoma komplicmi začali svoju dvojročnú kriminálnu púť po troch štátoch, ktorá bola plná krvi, streľby a lúpeží. Aj napriek tomu, že prepadli niekoľko bánk a čerpacích staníc, sa vo svojej kriminálnej kariére obohatili len o 1500$. Takú cenu pre nich malo minimálne 16 ľudských životov.

V apríli 1932 bola Bonnie Parkerová zatknutá pri neúspešnom pokuse o krádež v meste Kaufman, v štáte Texas a následne ju uväznili. 30. apríla 1932 sa Barrow zúčastnil krádeže v meste Hilsboro, v štáte Texas, pričom bol zabitý majiteľ obchodu J. N. Bucher. Na fotkách z tejto krádeže identifikovala manželka obete Clyda ako jedného zo strelcov. To bola prvá vražda, z ktorej bol obžalovaný. Medzitým bola Bonnie 17. júna 1932 krajskými vyšetrovateľmi zbavená viny a už o pár týždňov sa opäť pripojila ku Clydovi.

5. augusta 1932, počas návštevy Bonnie u svojej matky, Clyde, Hamilton a Everett Miligan (ich dvaja komplici) popíjali alkohol v country bare v meste Stringtown napriek tomu, že pitie alkoholu bolo zakázané (zákon o prohibícii). Keď si ich šerif C. G. Maxwell so svojim zástupcom Eugeneom C. Moorom všimli na parkovisku, začala streľba, pričom Clyde usmrtil zástupcu. Bola to jeho prvá vražda príslušníka štátnych orgánov. Ďalším civilistom, ktorého Clyde zavraždil počas lúpeže v jeho obchode, bol 11. októbra 1932 Howard Hall – v pokladni mal iba šesťdesiat dolárov!

Ďalším, kto sa do skupiny pridal bol W. D. Jones. Ten Clyda poznal od detstva a na Vianoce, roku 1932, vtedy len 16-ročný Jones presvedčil Clyda, aby sa k ním mohol pridať a spolu opustili Dallas. Na ďalší deň zavraždili pri krádeži auta v meste Temple, v štáte Texas Doyla Johnsona. O dva týždne neskôr, 6. januára 1933, Clyde zabil krajského zástupcu šerifa Malcolma Davisa, čo bola už piata vražda ich skupiny od apríla 1932.

Po prepustení Clydovho brata Bucka, Barrow gang pokračoval vo svojom krvavom ťažení. 24. júla sa Clydova skupina utáborila v opustenom Dexfield Parku blízko mesta Dexter, v štáte Iowa. Členovia gangu mali na sebe krvavé obväzy po tom, čo len pred pár dňami pri prestrelke v Platte city tesne unikli zákonu. To spozorovali občania a nahlásili to miestnej polícii. Po ich obkľúčení strážnikmi, a asi stovkou divákov, sa opäť začala prestrelka. Clyde Barrow, Bonnie, W.D. Jones opäť unikli, Bucka a jeho manželku však polícia zatkla. Buck zomrel o päť dní neskôr v nemocnici Kings Daughters, v meste Perry v Iowe na zápal pľúc po operácii pre utrpené zranenia. Hoci o mesiac Jones od páru odišiel, Bonnie a Clyde sa opäť spojili. Držali sa v ústraní a kradli len pre dennú stravu. 22. novembra 1933 sa tesne vyhli zatknutiu, keď sa pokúsili stretnúť s rodinou blízko mesta Sowers v Texase, no tu ich už čakal šerif a vojaci.

Zadržaní, alebo lepšie povedané popravení, boli 23.mája 1934 v Louisiane. V tom čase po nich pátrala polícia hneď v niekoľkých štátoch a práve tá v Louisiane dostala informácie o ich súčasnom pobyte. Šesť plne ozbrojených mužov len vyčkávalo, kým si vražedný pár nastúpi do svojho Fordu V8. Keď ich uvideli, okamžite vykonali rozsudok aj trest priamo na mieste. Prestrelka trvala len dvanásť sekúnd, pričom v ich aute ostalo až 147 nábojníc a v tele každého bolo až 50 striel. Ani jeden policajt nebol zasiahnutý a všetko sa to odohralo pred zrakmi detí a dospelých , ktorých vyprávanie sa stalo základom jedného z najznámejších kriminálnych príbehov.

Mimochodom, v roku 1997 sa konala aukcia ich vecí. Celkový zisk činil až 145 000$. Napríklad svetlo modrá košeľa ClydaBarrowa, postriekaná krvou z popravy, sa vydražila za neuveriteľných 75 000$.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *