Zmeňte myslenie pri nakupovaní nového oblečenia

Zvyšujúce sa množstvo textilného odpadu nás núti zamyslieť sa nad nakupovaním nového oblečenia. Fast fashion je príčinou zvyšujúceho sa množstva textilného odpadu. Vedeli ste, že textilný priemysel patrí k najšpinavším priemyslom na svete? Stačí sa ísť pozrieť do Pakistanu, Bangladéša, či Indie. Veľké množstvo skládok s textilným odpadom a znečistené vodné toky by nás mali prinútiť zmeniť myslenie pri nakupovaní nového oblečenia.

Skutočne to potrebujem?

Predtým, ako sa rozhodnete ísť kupovať nové oblečenie, zamyslite sa, potrebujete ho? Nemáte niečo podobné v skrini? Viaceré ženy si túto otázku nepokladajú a kupujú si rovnaké alebo aspoň podobné kúsky, čo majú doma. Je zbytočné vlastniť tucet rovnakých lacných tričiek, ktoré sa po pár praniach roztiahnú alebo naopak sperú. Stanú sa prakticky nepoužiteľné a neostáva vám nič iné, len ich vyhodiť.

Dámy by si mali brať príklad z mužov. Sú minimalisti a nepotrebujú mať šatník preplnený aktuálnymi modernými kúskami. Stačí im pár nohavíc, kvalitných tričiek, mikín, pekných pánskych oblekov a nepotrebujú nové tričká z aktuálnej kolekcie.

Nakupujte od lokálnych výrobcov

Ak už nakupovať, tak jednoznačne od lokálnych výrobcov. Na Slovensku vznikajú nové módne značky, ktoré šijú oblečenie z kvalitných európskych látok. Pozitívnou správou je, že trend slow fashion preniká aj k nám na Slovensko. Viaceré ženy, ale aj muži kupujú oblečenie od lokálnych výrobcov a podporujú tak slovenskú tvorbu. Nechcú totiž oblečenie, ktoré bolo šité malými deťmi často v nehostinných podmienkach a za minimálny plat. Slovenskí muži si radšej priplatia za kvalitnejšie pánske saká vyrobené u nás na Slovensku rukami šikovných krajčírok ako za lacné pánske saká vyrobené v Číne, v Indii alebo v Pakistane.

Kupujte len ľahko kombinovateľné oblečenie

Nepodľahnite aktuálnym trendom, ktoré o rok už nebudú v móde a kupujte si kvalitné ľahko kombinovateľné oblečenie. Aj mužom, aj ženám pristanú neutrálne minimalistické kúsky oblečenia.  Celkový outfit stačí doplniť vhodnými doplnkami – muži pánskymi taškami a štýlovými hodinkami; dámy zase peknými šperkami.

Už pri vyberaní nového oblečenia premýšľajte nad tým, či toto nové oblečenie budete mať s čím skombinovať. Ak vytvoríte viacero kombinácií, tak si ho kúpte. Ak žiadne, resp. len pár, oblečenie si nekupujte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.