Fit-Drive na Red Bull Ringu! Skvelá show Formule 1

Nedávna nedeľa bola ďalším dňom, kedy sa motoristický svet sústredil na jednom okruhu pri príležitosti ďalšej veľkolepej zastávky kolotoča Formule 1. Pretekov v rakúskom Spielbergu sme sa tentokrát zúčastnili aj my, redakcia magazínu Fit-Drive.sk.

Areál Red Bull Ringu sa otvoril o 8:00 a hneď začali dnu prúdiť davy fanúšikov. Najväčšiu skupinku tvorili do oranžového odetí Holanďania, prajúci svojmu pretekárovi Maxovi Verstappenovi. Ich miláčika čakal štart z druhého miesta, keďže Lewis Hamilton sa po penalizácii prepadol za spomínaného pretekára domáceho tímu. Oboch čakala stíhacia jazda za pilotom Ferrari Charlesom Leclercom, ktorého monopost mal byť nedostihnuteľný ale…..

Nie je to len o pretekoch F1

Pred vyvrcholením nedeľného programu v podobe štartu Veľkej ceny F1 si diváci mohli užívať pestrý sprievodný program. Naša cesta začala vo fan zóne, kde bolo k dispozícii  veľké množstvo atrakcií. Vyskúšali sme simulátor jazdy a pit stopu, prezreli si odparkované športové autá na popoludňajší prezentačný pretek a navštívili sme aj stánok Toro Rosso s vystaveným monopostom STR14. To však nebolo všetko  a pri vynechaní miest s občerstvením zaujali najmä ukážky jednotlivých aj historických volantov, stánok, kde ste si mohli vyskúšať aké preťaženie pociťujú piloti na krku počas pretekov a pódium, kde došlo aj na predstavovanie jazdcov.

Fanzóna rakúskeho okruhu

Tí, ktorí  chceli nasávať atmosféru okruhu a počúvať zvuky monopostov, sa už okolo obeda uberali na tribúny. V programe práve končili preteky F3 nasledované sériou F2. V napínavých súbojoch nešlo mladým jazdcom len o čo najlepšie umiestnenie. Ide im aj o miestenku v F1 a tak sa z pretekárskeho hľadiska bolo na čo pozerať. Vyšvihol sa najmä Mick Schumacher, syn sedemnásobného majstra F1 Michaela Schumachera. Ten sa po štarte z 18. miesta prepracoval až na konečnú štvrtú pozíciu.  Nastavenú latku ale neprekonali nasledujúce automobily seriálu Porsche Super Cup, ktoré priniesli menší zážitok a viacerí fanúšikovia tento čas využili na doplnenie jedla a vody. Po skončení tejto časti už začala okruhom zaváňať atmosféra „kráľovnej motošportu“. Bývalí piloti David Coulthard či Gerhard Berger si ešte zajazdili počas prezentácie športových a luxusných automobilov a hneď potom sme na trati mohli sledovať kamión so samotnými pilotmi zdraviacimi davy fanúšikov. Poslednou časťou predkrmu pred hlavným jedlom bola letecká show v podaní skupiny Flying Bulls, ktorý lietali doslova nad hlavami ľudí.

Zdroj: Motosport.com

Mad Max útočí

Nikto sa mu nemal vyrovnať. Analytici predpovedali jasný priebeh. Charles Leclerc mal na trati, ktorá jeho tímu a monopostu sedí snáď najviac, získať premiérové víťazstvo. Všetko vlastne nasvedčovalo tomu, že sa to aj stane. Po zbabranom štarte zo zadu zaútočil domácimi tribúnami hnaný Max Verstappen na Red Bulle, ktorý likvidoval jednu prekážku za druhou.  Zviedol okulahodiace súboje nie len s Vettelom, Hamiltonom, ale tri kolá pred koncom aj so samotným Charlesom Leclercom, ktorého zradili opotrebované pneumatiky. Toho za silnej odozvy fanúšikov napokon v tretej zákrute predbehol a dokráčal si po sladké víťazstvo.

Spomienka na Nikiho Laudu

Celá Veľká cena Rakúska sa niesla v spomienke na fenomenálneho pretekára Nikiho Laudu, ktorý opustil tento svet v máji tohto roka. Meno trojnásobného majstra F1 od tohto víkendu nesie prvá zákruta rakúskeho okruhu. Vlajka s jeho podobizňou sa zavesená na vrtuľníku vznášala pred štartom pretekov a vo fan zóne sme objavili aj jeho McLaren MP4-2. Osobnosť tohto typu sa narodí len raz za dekádu a tak si ju patrične uctili aj organizátori rakúskeho víkendu.

McLaren MP4-2