Otváracie preteky v Austrálii sú zrušené! Formula 1 si na prvú veľkú cenu sezóny 2020 musí počkať

To, o čom sa v posledných hodinách hlasno špekulovalo sa stalo pravdou. Prvé preteky novej sezóny Formuly 1 dnes organizátori spolu s FIA zrušili! Oficiálne vyhlásenie organizátori a FIA zverejnili len dve hodiny pred začiatkom prvého tréningu.

Rozhodlo sa v hodine dvanástej

Najhorší možný scenár sa začal napĺňať už vo štvrtok, keď sa stajňa McLaren odhlásila z nedeľných pretekov. Britský tím tak učinil na základe pozitívneho testu na vírusové ochorenie COVID-19 u jedného svojho zamestnanca. Dvanásť hodín po odstúpení McLarenu došlo k celkovému zrušeniu víkendu.

Všetky znamenia však smerovali práve k tomuto scenáru. Brány pre fanúšikov boli zatvorené, personál tímov zostal v hoteloch a piloti Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen vraj ešte pred záväzným oznamom od riadiacich orgánov opustili Austráliu. Rovnaké kroky mal podniknúť tiež Max Verstappen so svojim otcom.

Australian Grand Prix CANCELLED

Za zrušenie pretekov sa postavila väčšina tímov. Mercedes o to dokonca písomne požiadal. Ferrari vo svojom tlačovom stanovisku uvádza, že plne podporuje kroky k zrušeniu pretekov, pretože zdravie ľudí je na prvom mieste. V paddocku bolo na koronavírus otestovaných už deväť osôb. Len jednom uvedenom prípade boli výsledky pozitívne. Najviac svojich zamestnancov má v karanténne americká stajňa Haas.

Fanúšikom určite patrí ospravedlnenie. Avšak nie len za to, že prišli o celý víkend. Kompetentní ľudia mali značné problémy s oboznamovaním verejnosti o následných krokoch organizátorov. Objavovali sa tiež špekulácie o pokračovaní bez divákov, ale aj o normálnom režime. Tisícky priaznivcov tak zúfalo čakali pred bránami areálu len so zlým pocitom, ktorý sa zrejme v pravý čas premietol do dôležitého rozhodnutia.

Austrálske preteky sú už druhým podujatím, ktoré padlo za obeť šíriacemu sa ochoreniu. Pred necelým mesiacom už bola odložená Veľká cena Číny. Je pritom otázne, či sa tieto podujatia do kalendára F1 v tomto roku vôbec vrátia. Hrozba odkladu visí aj nad premiérovými pretekmi vo Vietname. Podľa správ gpfans.com má dôjsť rovnako k odloženiu tohto pretekárskeho víkendu. Nemenovaný zdroj uvádza, že oficiálne vyhlásenie s potvrdením týchto špekulácii príde v nedeľu 15. marca.