Oplatí sa vyskúšať! 6 najlepších tipov, ako podporiť „zdravie“ vášho auta

Časy, keď si človek myslel, že starostlivosť o auto je „frajerská“ záležitosť, sú už dávno preč. Alebo že to nejakým spôsobom signalizovalo posadnutosť strojom? Vôbec nie. Udržiavanie auta v zdravej kondícii je dnes zvykom podobným tomu, ako keď rôznymi opatreniami chránime pred ochorením a ohrozením naše telo.

Samozrejme, v mnohých prípadoch takéto opatrenia zasahujú do našich úspor, avšak, aby sme udržali hodnotu nášho auta a minimalizovali náklady na opravy, musíme z čau na čas konať. A tu je 6 jednoduchých a ľahko zapamätateľných tipov, ako udržať svoje auto v špičkovom stave.

Motorový olej ako životne dôležitý prvok auta

Podobne ako krv ľudského tela, aj motorový olej je krvou vášho auta. Vždy sa preto musíte uistiť, že tento životne dôležitý prvok pumpuje na správnych úrovniach. Z času na čas skontrolujte hladinu oleja pomocou testovacej mierky, a ak zistíte, že je hladina nezvyčajne nízka, navštívte svojho mechanika. Väčšina výrobcov olejov tvrdí, že štandardný olej vydrží v priemere až 15 000 km.

Ale skúsenosť hovorí, že olej by sa mal meniť každých 10 000 km. Toto riešenie sa najlepšie odporúča na účely spoľahlivosti a plnohodnotné fungovanie všetkých ďalších dôležitých autodielov.

Skontrolujte, či sú brzdy, remene a batéria v dobrom stave

Podobne ako pečeň, pľúca alebo obličky sú životne dôležitými orgánmi ľudského tela, kľúčové komponenty auta ako brzdy, remene a batéria sú životne dôležité orgány vášho auta. Človek sa nechce dostať do situácie, keď auto na ceste vo vysokej rýchlosti dostane problémy s brzdením. Preto je vhodné nechať si brzdovú sústavu skontrolovať, a to aspoň raz za tri mesiace alebo štvrť roka.

Dobrá autobatéria zvyčajne vydrží až rok a pol, v závislosti od rôznych výrobcov na trhu a správneho používania a starostlivosti. Nezabudnite tiež skontrolovať hladinu destilovanej vody na starších batériách.

Nepodceňujte varovné signály

Existujú zásadné varovné signály, ktoré naznačujú, že s vaším autom nie je všetko v poriadku. Napríklad, ak sa rozsvietia výstražné svetlá na prístrojovej doske vášho auta, potom je pravdepodobne čas zavolať mechanikovi, ktorý vám po kontrole povie, aké konkrétne nové náhradné diely VW si musíte na opravu stroja zaobstarať.

Odporúčame vám, aby ste neodkladali požiadavky na opravu, pretože sa môžu neskôr zmeniť na kumulatívny problém pre celé auto.

Starajte sa o karosériu

Vonkajší vzhľad auta je rovnako dôležitý ako všetko to, čo sa nachádza v jeho vnútri. Zaistite preto, aby sa vaše auto pravidelne umývalo aj z vonkajšej strany. Uistite sa, že sa o preliačiny a ryhy v servise dobre postarajú. Dôležitým dlhodobým problémom, ktorému sa treba vyhnúť, je aj hrdza.

Sledujte stav pneumatík auta

Auto bez dobrých pneumatík nie je auto. Degradácia pneumatík je zásadný, opakujúci sa jav, keď na cestách zúria tie najlepšie stroje. Takže sa musíte uistiť, že pneumatiky sú správne nahustené podľa tlaku špecifikovaného výrobcom.

Aj dezén medzi pneumatikami často naznačuje, kedy je potrebné ich vymeniť. Bežnou praxou je skontrolovať si tlak v pneumatikách vo svojom aute ráno, predtým, ako začnete svoju cestu do práce. Aj rotácia pneumatík každých 5000 km je nevyhnutná, aby sa predišlo ich nerovnomernému opotrebovaniu.

Skontrolujte kvapaliny vo vašom aute

Kvapalina posilňovača riadenia, motorový olej, brzdový olej, správne množstvo chladiacej kvapaliny, kvapalina do ostrekovačov – čo ešte – nekontrolujete pravidelne vo svojom aute? Ak sa tieto látky a ich správne hladiny nepozorujú, môžu sa ukázať ako kritické anomálie pre dobrý zdravotný stav auta.

Tieto kritické tekutiny vášho auta sú podobné telesným tekutinám ľudského tela a čokoľvek presahuje miernu variáciu, nie je v poriadku.

Ak máte pochybnosti o niektorom z týchto komponentov, požiadajte svojho mechanika, aby vám každý z nich predviedol a vykonal potrebnú nápravu.

Uvidíte, že po dodržaní týchto krokov vášmu autu výrazné zlyhanie na ceste nehrozí.