Ako môžu snahu o vašu dokonalosť zničiť nezdravé zuby?
Viete, ako súvisí vaša inteligencia, držanie tela a zdravie srdca so zubným zdravím? Všetko je vzájomne prepojené a už jedno malé pochybenie môže vo vašom živote spôsobiť veľký chaos.
My sa pozrieme na tri problémy, ktoré sú výsledkom ochorenia zubov, môžu ovplyvniť celé vaše telo a pokaziť vám každý jeden deň. Pozrieme sa na dôvody, prečo je nutné dodržiavať pravidelnú ústnu hygienu a z času na čas nezabudnúť ani na kompletné bielenie zubov.
Prvý problém: mikróby v ústach
Zuby sú spojené so všetkými vnútornými orgánmi. Aj keď si ich čistíme ráno a večer, naše ústa, mierne povedané, nie sú nikdy na 100 % sterilné. Žijú v nich stovky druhov mikróbov. Niektoré z nich sú užitočné, pretože nás chránia pred škodlivými baktériami. Iné spôsobujú vznik zápalov a ochorení.
Napríklad, ak máte kaz, potom mikróby z neho môžu vstúpiť do krvného obehu a spolu s krvou vstúpiť do všetkých vnútorných orgánov vrátane srdca.
Druhý problém: Zuby, krk a bolesti hlavy
Ešte zaujímavejšie sú situácie, ktoré nastávajú po odstránení zuba. Faktom je, že zuby nie sú iba nástroje, ktoré nám pomáhajú žuť a hovoriť. Ide o komplexný systém, v ktorom je každý z týchto 32 prvkov veľmi úzko spojený s dvoma okolitými zubami a dvoma ďalšími zubami oproti sebe.
Všetky zuby sú tiež spojené s jazykom, so žuvacími svalmi, s chrbticou a so všetkými svalmi nosohltanu. Len čo sa niečo pokazí, čo i len na jednom mieste, môže to viesť k problémom v celej ústnej dutine a tele.
Ak vám jeden alebo viac zubov vypadne, prípadne sa vytrhne, celý systém sa prestaví a zuby sa naklonia. Zmení sa aj tonus žuvacích svalov a všetko, na čo ste boli doteraz zvyknutí, môže po endodoncii fungovať úplne inak.
Tretí problém: Nedostatočná hygiena
Štatistiky ukazujú, že viac ako 30 % pacientov si čistí zuby najviac 1 minútu a nie viac ako 1krát denne. To samozrejme nestačí. A podľa štatistík sa po 30 rokoch vyskytujú pri takejto hygiene choroby tvrdého tkaniva zubov a paradentóza u 90 % populácie.
Riešenie: Pri správnej ústnej hygiene sa môžete vyhnúť nepríjemným následkom a znížiť počet návštev u zubára na minimum. Musíte si čistiť zuby v jednotlivých segmentoch, pričom každému z nich by ste mali venovať pozornosť najmenej 30 sekúnd.
Bez ohľadu na to, ktorú kefku používate, je potrebné zaviesť pohyby od ďasien po okraj zubu, aby sa odstránili všetky zvyšky jedla aj v medzizubných priestoroch. Osobitná pozornosť by sa mala venovať lingválnemu (neviditeľnému) povrchu zubov dolnej čeľuste, kde sa plak hromadí oveľaviac.
Zjednodušiť si to môžete elektrickými modelmi, no určite to zvládnete aj so správne zvolenou klasickou kefkou. Nič však nepodceňujte, pretože okrem stravy, je zdravie zubov pre telo a váš život veľmi dôležité.