Aké choroby sa v zime zhoršujú a ako sa pred nimi chrániť?
Možno to vonku práve tak nevyzerá, no zima je v plnom prúde a s ňou aj čas zhoršovania niektorých chronických ochorení. U zdravých ľudí sa môže objaviť iba sezónny a prechodný stres, tí viac náchylní sa zasa potrápia s väčšími problémami. Prečo sa to deje a čo je potrebné urobiť, aby ste týmto komplikáciám predišli ?
Máme síce zimu, no svojím charakterom nám stále viac pripomína neskorú jeseň alebo jar. Toto prechodné obdobie je charakteristické rôznymi zmenami, výkyvmi teplôt a tlaku. Pre telo je to však neustála záťaž, s ktorou sa musí vyrovnať.
Podľa odborníkov je hlavným vinníkom stres, no aj biorytmy, ktoré sa menia v dôsledku sezónnych prírodných zmien. Narušenie biorytmov znižuje aktivitu, tonus svalov a dokonca sa mení rýchlosť rastu buniek.
Pozrime sa teda na to, aké chronické choroby sa v tomto období môžu zhoršiť a čo by ste pre zlepšenie aktuálneho stavu mali robiť?! K dobrému urológovi sa predsa nechodí len kvôli plánovanej obriezke, ale aj ženy a osoby, ktoré podcenili chlad a zhoršené podmienky zimnej sezóny.
Ochorenia dýchacích ciest
Vzhľadom na pokles teploty, častého výskytu dažďov a vlhkosti, je zrejmé, že v tomto období sú častejšie prípady vírusov a prechladnutí, ktoré postihujú predovšetkým naše priedušky. Ak máte príznaky ako kašeľ, nádcha, horúčka a bolesť hlavy zostaňte radšej doma, zavolajte lekára a riaďte sa všetkými jeho pokynmi.
Je potrebné piť veľa tekutín v teplej forme, zvlášť sa odporúčajú bylinné čaje. Na urýchlenie procesu hojenia by ste tiež mali užívať lieky predpísané lekárom. A starostlivo sledujte svoj stav: ak kašeľ nezmizne do jedného týždňa, pri dýchaní sa objavia bolesti v boku a na chrbte, teplota neklesne alebo sa znova zvýši, potom sa okamžite obráťte na lekára – tieto príznaky môžu byť prejavmi zápalu pľúc.
Výskyt gynekologických a urologických chorôb
U žien je opätovné prepuknutie chronickej cystitídy s príchodom zhoršených podmienok veľmi častá. Vyznačuje sa opakovaným a bolestivým nutkaním na močenie po malých častiach, ktoré je u mužov zasa spôsobené zväčšenou prostatou.
Pri liečení tohto ochorenia sa preto používajú protizápalové a antibakteriálne lieky predpísané na dobrej urológii. Pre prevenciu je ale potrebné sa vyhnúť podchladeniu, dodržiavať pravidlá intímnej hygieny a pravidelne cvičiť. Odporúča sa tiež konzumovať viac čistej vody bez bubliniek, a zo stravy vylúčiť ostré a slané potraviny.
Problémy s tráviacim ústrojenstvom
Príznaky zhoršenia a opätovného výskytu chronických ochorení tráviaceho systému, najmä vredy a chronická gastritída, sú bolesti prejavujúce sa pálením záhy, nevoľnosťou alebo plynatosťou.
Aby ste zabránili ich vzniku, mali by ste vynechať jedlo, ktoré stimuluje produkciu žalúdočnej šťavy: vyprážané, korenené a mastné jedlá, droždie, kysnuté cestá, údené mäso, káva, sýtené nápoje a iné. To všetko môže v tomto období podporiť vznik vírusových ochorení.
Zhoršenie artritídy a artrózy
Príznaky ochorení kĺbov, ako napríklad akútna bolesť, začervenanie a opuch v kĺbovej oblasti, či obmedzenie pohyblivosti kĺbov, sa v zime zhoršujú asi najčastejšie.
Na odstránenie príznakov môžete použiť lieky od lekára, no môžete to skúsiť aj bez nich. Pre prevenciu sa stačí niekedy teplejšie obliecť, vytvoriť si kompletnú, vyváženú stravu s obmedzením mastných potravín a užívať viac vitamínu C, ktorý stimuluje obnovu chrupavky.
Ako sa správať, ak ochoriete?
Veľmi dôležité je dodržiavanie pitného režimu. Každý deň musíte vypiť najmenej osem pohárov tekutiny. Počas prechladnutia alebo iného chronického ochorenia sa v našom tele hromadia toxíny, ktoré je nutné nejako odstrániť. Intenzívny prísun tekutín vám môže v tomto smere pomôcť.
Počas choroby sa tiež pokúste dodržiavať odpočinok na posteli. Zabaľte sa v teple a dajte si šípkový čaj alebo vyskúšajte ten zázvorový s medom a citrónom.