Najbrutálnejší vrahovia (2/10) – Vražedný hipík
Ďalším v našej rubrike o najbrutálnejších sériových vrahoch je John Linley Frazier, tzv. Vražedný Hipík. Frazier sa narodil 20. januára 1946 v Ohiu. Bol to náboženský fanatik, ktorý strávil dni so svojou Bibliou a veril, že Boží hlas mu hovoril, aby spáchal vraždy. Do svojich 23 rokov sa nedostal do stretu so zákonom.
V jeho živote však nastal zvrat, keď tesne pred koncom štúdia opustil univerzitu a začal sa v Kalifornii živiť ako automechanik. V tomto čase začal sympatizovať s hnutím hippies a na cestách so svojou komunitou podľahol drogám a alkoholu. V práci sa objavoval čoraz menej a so svojimi priateľmi začali organizovať ekologické protesty a drogové večierky. Zaujatý myšlienkou záchrany Zeme sa vykašľal na prácu automechanika, pretože podľa jeho slov, sa odmietal podieľať na ničení životného prostredia. Po čase sa z neho stal slobodomyseľný mladík, ktorého prestalo baviť živelné dianie v komunite. Preto sa rozhodol opustiť svojich priateľov a začal žiť samostatný život v lesoch, len z darov prírody.
Jeho stále zhoršujúca sa schizofrénia ho nútila často nenávistne sledovať z diaľky život jednej nič netušiacej rodiny. Vo chvíľach, keď rodina opúšťala dom, sa mladík niekoľkokrát vlúpal do domu, aby tu ukradol a zničil čo najviac vecí konzumnej spoločnosti. Jedného dňa ho však už prešla trpezlivosť. Ukryl sa v dome a čakal, kým sa členovia rodiny nevrátia domov. Postupne, ako členovia rodiny prichádzali, ich po jednom prepadol a zviazal. Vo večerných hodinách sedelo všetkých päť ľudí v kreslách a spútaní pri vonkajšom bazéne. Dlhé hodiny ich potom Frazier vo svojom monológu osočoval, nadával im a pohŕdal nad materialistickou formou života akou žili. Obviňoval ich zo zničenia prírody a ľudských cností. Otec rodiny sa ho snažil upokojiť. Frazier sa však ešte viac vytočil a strčil do muža tak, že sa stolička s ním prekotila do bazéna. Spútaný muž bojoval o svoj život a rodina sa na to bezmocne pozerala. Napokon sa mu podarilo vymaniť z povrazov, ale keď vyplával na hladinu, aby sa nadýchol, tak ho Frazier chladnokrvne, trikrát strelil do hlavy.
Verejnosť bola správou zhrozená a začala vyvíjať tlak na políciu. Tá začala spolupracovať s miestnou komunitou hippies. Komunita bola týmto činom taktiež zhrozená a policajtom povedali, že poznajú jedného podivína, ktorý komunitu v poslednom čase opustil. Bol ním práve Frazier. Rukopis na liste len domnienky potvrdil a policajti sa tak vydali do lesa na miesto, ktoré im pár členov tejto komunity opísalo. V krovinách lesov, tak nakoniec našli vraha.
Obžaloba vystavená na nezvratných dôkazoch o Frazierovej prítomnosti na miestne činu bola nezvratná. Po identifikácii jeho odtlačkov z domu obetí sa spustili horlivé reči o tom, aby sa súdne pojednávanie konalo čím skôr, a aby bol Frazier popravený. Obhajoba si však vyžiadala sériu psychiatrických posudkov, aby sa prípadným zistením vrahovej nesvojprávnosti zmiernil konečný rozsudok. Frazier si tak uvedomil možnosť, ako ujsť najvyššiemu trestu – oholil si polku hlavy a tváre. Vyšinutým správaním a gestami predstieral nesvojprávnosť. Jeho nápadná a umelá snaha zinscenovať šialenstvo bola úplne nedôveryhodná.
Verdikt bol jasný a neúprosný. Trest smrti však Frazier prekvapivo uvítal. V posledných slovách svojej obhajoby opätovne odsúdil konzumnú spoločnosť. Napokon však rozhodol postoj verejnosti. Tá síce najprv požadovala, aby bol vrah čo najskôr dolapený a odsúdený, ale konečný verdikt sa jej zdal až príliš krutý. V dôsledku toho bol trest zmiernený na odňatie slobody na doživotie. Väčšinu svojho trestu si Frazier odpykával vo väzení San Quentin. 13.augusta 2009 sa však rozhodol siahnuť si na život a obesil sa vo svojej väzenskej cele vo väznici Mule Creek State Prison, v Ione, v Kalifornii.