6 dôvodov, prečo si dať každý deň studenú sprchu

Studená sprcha je pre nepripraveného človeka nepredstaviteľná „udalosť“, pred ktorou má obrovský rešpekt. Ak si však na postupné otužovanie tela studenou vodou zvyknete, môžete sa tešiť nielen z lepšej kondičky, ale aj dobrého psychického zdravia.

Máme pre vás 6 dobrých dôvodov, prečo sa vám to oplatí vyskúšať a môžete aspoň na čas vymeniť obľúbené termostatické batérie za príjemné osvieženie v podobe studenej vody.

Budete mať krásnu pokožku a vlasy

Aj keď je to príjemné a pohodlné, oplatí sa vymeniť teplú vodu za tú studenú aj pri umývaní vašich vlasov. Presnejšie po tom, čo ste si dôkladne opláchli hlavu od šampónu teplou vodou. Vaše kučery budú potom vyzerať pružnejšie a lesklejšie, stratia menej vlhkosti a menej často sa budú vaše vlasy lámať.

Toto pravidlo je obzvlášť dôležité aj pre tých, ktorí žijú v suchom podnebí, a v období, keď je v bytoch zapnuté kúrenie. Studená voda tiež pomáha pokožke udržiavať prirodzenú rovnováhu tukov, takže využiť občas pri osobnej hygiene v modernom sprchovom kúte studenú vodu sa vám určite  oplatí.

Zbavíte sa stresu

Keď vás úzkostné situácie dostanú do chronickému stresu, telo potrebuje nielen psychologickú, ale aj fyzickú pomoc. A práve studená sprcha pomáha zvládať nielen príznaky stresu, ale aj jeho následky. Faktom je, že chlad z vody znižuje hladinu kyseliny močovej v tele a zvyšuje hladiny glutatiónu, tripeptidu produkovaného telom a zodpovedného za obnovu antioxidantov.

Rozprúdite svoj krvný obeh

Intenzívne hlboké dýchanie a zvýšenie srdcovej frekvencie pri studených sprchách zvyšujú krvný obeh. Ak si preto dáte každý deň aspoň minútovú studenú sprchu, potom čoskoro zaznamenáte zlepšenie celkového stavu tela. Vaše kognitívne schopnosti sa zvýšia, objavíte v sebe viac sily, posilní sa aj dnes veľmi vzácna imunita a ruky a nohy vám budú menej „mrznúť“.

Zlepší sa vám nálada

Prúdenie studenej vody okamžite stimuluje produkciu norepinefrínu, hormónu, ktorý predchádza adrenalínu. Tento neurotransmiter zvyšuje tok energie do svalov prostredníctvom zrýchleného vstrebávania glukózy a zlepšuje činnosť mozgu.

A podľa odborníkov a mnohých lekárov vám na dosiahnutie takéhoto terapeutického účinku postačia dve až tri minúty studenej sprchy s teplotou asi 20 stupňov. Tomu by ale malo predchádzať postupné prispôsobovanie sa znižovaniu komfortnej teploty. Takéto otužovanie má potom analgetický účinok a pomáha vám vyrovnať sa s depresiou, vďaka čomu sa zlepší aj vaša nálada.

Pomôžete aj svalom

Studená voda pomáha telu aj po intenzívnom silovom tréningu, vďaka čomu už nemusíte mať bolesti. Táto metóda je vhodná nielen pre profesionálnych športovcov, ale aj pre amatérskych začiatočníkov. Predídete tak bolestivosti svalov a odstránením prebytočnej kyseliny mliečnej odstránite aj zápal, ktorá sa pri cvičení vytvára.

Ľahšie schudnete

Telo obsahuje dva druhy tuku: hnedý a biely. A práve ten prvý je zodpovedný za prenos tepla a ochranu vnútorných orgánov. V momente, ako je hnedý tuk vystavený nízkym teplotám, aktivuje produkciu tepla až 15-krát viac, čo má za následok viac spálených kalórií a menej bieleho tuku.

Takže nielen vďaka zdravej strave a cvičeniu, ale aj pravidelnému a bezpečnému otužovaniu môžete byť chudší, veselší a celkovo zdravší. Tak sa o tom presvedčte a postupne to so znižovaním teploty vody v sprche skúšajte.