Prečo potrebujú naše oči v zime ešte viac ochrany ako v lete?
Oči nikdy nie sú na dovolenke – najmä nie, keď musia v zime tráviť veľa času vonku. Výlety v tomto ročnom období sú pre naše oči ešte namáhavejšie a nebezpečnejšie ako v lete. Sneh, vietor a mráz oči veľmi zaťažujú. Aj na takéto situácie ale existuje riešenie.
Oplatí sa z času na čas objednať k dobrému očnému lekárovi na preventívnu prehliadku. Pomôcť si však viete aj nosením okuliarov. Má to svoje dobré dôvody.
Nepodceňujte veľmi nebezpečné odrazy
Málokto vie, že vrstva čerstvého snehu odráža okolo 80 percent slnečných lúčov a tým aj škodlivých UV lúčov. Čím vyššie ste na hore, tým je to pre vše oči a telo nebezpečnejšie. Expozícia UV žiareniu sa zvyšuje o desať percent na každých 1000 metrov nadmorskej výšky.
Avšak, takéto podmienky nepredstavujú problém len pre oči, pretože žiarenie môže viesť k dočasnej snežnej slepote – je to ako spálenie rohovky slnkom. Môžu byť poškodené aj iné časti oka, napríklad sietnica a šošovka.
V konečnom dôsledku to môže viesť k následným škodám, ako je katarakta alebo makulárna degenerácia, ktorú dokáže odstrániť už len ten najlepší očný lekár z Nitry. Preto je dôležité aj v zamračenom počasí so snehom vždy nosiť slnečné alebo lyžiarske okuliare s označením „UV 400“ alebo „100 percentná UV ochrana“.
Pozor na suchý vzduch
Okrem UV žiarenia je problémom aj subjektívny pocit oslnenia. Každý, kto tento vplyv zníži, si nielen menej namáha oči, ale tiež znižuje riziko úrazov pri zimných športoch. Všeobecná svetelná priepustnosť skiel je klasifikovaná ako kategórie 1 – 4. Pre zasnežené dni sa odporúča aspoň kategória 3.
Odlesky sa dajú dobre kontrolovať aj pomocou polarizačného filtra. To však nie je ideálne na lyžovanie, pretože s ním nevidieť zľadovatené miesta na svahoch.
Suchý zimný a vyhrievaný vzduch, ale aj vietor napríklad pri lyžovaní zaťažujú oči tiež. Často je za účelom nápravy a lepšieho pocitu jednoduchšie dostatočne piť a vytvoriť si príjemnejšiu klímu v interiéri napríklad pomocou zvlhčovačov.
Ak sú oči stále príliš suché, odborníci odporúčajú použiť kvapky. Keďže však môže mať takáto citlivosť oka rôzne príčiny, je vhodné poradiť sa s optikom, aby vám našiel tie správne zvlhčujúce kvapky. Prípadne môžete využiť komfortné objednanie k lekárovi online a problém s ním riešiť priamo v ordinácii.
V každom prípade myslite na to, že aj v zime si treba dávať na oči pozor.