Päť vecí, ktoré ti v posilňovni nesmú chýbať

Každý raz začínal. To je pravda. Väčšina z nás nevedela, čo všetko do posilky potrebujeme. Preto netreba dávať vinu ľudom, ktorí sa ocitnú v posilňovni prvý krát, že sú dezorientovaní, nevedia čo majú robiť a čo treba mať so sebou. V súčasných dňoch však stále stretávam ľudí, ktorí cvičia už nejaký ten rok a pri tom stále tieto veci nevedia. Pre to je tu tento článok, kde sa pozrieme na veci, ktoré si určite netreba zabudnúť doma.

 

1.  Správne oblečenie

Posilka nie je módna prehliadka. Ale aj napriek tomu je vhodné zvážiť veci, ktoré bude vhodné si obliecť. Určite treba dať bokom tričká z umelých látok, v ktorých sa budeš cítiť ako v skleníku. Najlepšou voľbou budú ľahké materiály, ktoré dobre sajú pot. Dobré sú tielka s voľným strihom a dlhšie kraťasy, ktoré neťahajú a nebránia v pohybe. Dobrou voľbou je samozrejme aj funkčné oblečenie. V prípade, že máš v pláne cvičiť na chladných miestach, kde fúka vietor, je dobré chrániť ramená, lakte, kolená a kríže. Najlepšie je v takom prípade obliecť si aj mikinu. Tvoje telo ti za to poďakuje. Netreba zabúdať na obuv. Je potrebné mať kvalitnú a pevnú obuv. Tou nie sú šľapky, žabky, sandále a ani iné papuče. Vždy je potrebné mať kvalitné tenisky.

2. Uterák a hygiena

Toto je vec, ktorá trápi väčšinu posilňovní, ktoré som navštívil. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí nevedia pochopiť, že je to dôležitá vec, na ktorú netreba zabúdať. Uterák sa používa hlavne tak, že ho umiestníš pod seba na lavičku, prípadne na stroj, kde práve cvičíš. Jednak tým dáš najavo, že lavičku (stroj) niekto používa. Tým sa nestane, že ti ho niekto obsadí, keď si odbehneš po vodu. Iný, pre ostatných dôležitejší dôvod je ten, že po tebe neostane „mláčka“ potu. Samozrejme si do neho pomedzi série môžeš utrieť tvár. Ak sa chceš po cvičení osprchovať, zober si ich rovno 2. Netreba zabudnúť na dezodorant. Najlepšie sú tie „guličkové“, ktoré nie je cítiť na „10 metrov“. Tie zároveň nespôsobujú zápaly v podpazuší.

 

3. Doplnky na ruky

Sem patria rukavice, trhačky, háky, bandáže na zápästie a kusy molitanu. Čo sa rukavíc týka, tie sú vhodné pre ženské pohlavie. Pre chlapov je lepšie cvičiť bez nich. Viac to namáha zápästia a predlaktia a tým sa zlepšuje sila úchopu. Trhačky sú dobrá pomôcka pri tréningu chrbta. Vďaka nim máme silnejší úchop pri prevedení cviku. To sa dá dobre využiť pri mŕtvom ťahu, „doťahoch“ a iných cvikoch na chrbát. Využíva sa to najmä pre to, že vďaka nim môžeme spraviť o niekoľko opakovaní viac s ťažkými váhami. Zároveň sa vďaka nim menej zapájajú a unavujú predlaktia a bicepsy. Háky majú podobné využitie. Tie však netreba motať okolo činky ako trhačky. Ak ich však používať nechceš, ale šmýka sa ti činka z rúk, môžeš použiť molitany. Bandáže na zápästia zlepšujú silu úchopu pri bench presse.

 

4. Iné doplnky

Sem môžeme zaradiť bandáže na ruky a bandáže na nohy. Tým však v tomto článku nebudeme venovať viac pozornosti. Čo však zaradiť určite je fľaša na vodu. Nie je povinná. Je však výhodou. V každej normálnej posilňovni je možnosť používať poháre. V niektorých posilňovniach môže byť problém s prenášaním vody mimo pult. V takom prípade je výhodnejšie mať vlastnú fľašu. S tou môžeš ísť aj na stroje v kardio zóne a nikto ti na to nič nepovie.

5. Hudba

Nastala situácia, že máš naloženú poriadnu váhu a máš chuť na agresívny metal, alebo na rýchlu elektronickú hudbu? Realita je však taká, že je zapnuté rádio, kde hrá nejaká nudná popová hudba. Alebo ti jednoducho vadí hudba, ktorú hrajú v posilke?  To sa stalo snáď nejednému z nás. V takom prípade odporúčam mať v zálohe slúchadlá a mobil, alebo iný hudobný prehrávač. Od hudby sa dokáže odvíjať výkon a preto sa netreba nechať obmedzovať takou situáciou. Každý predsa nemá rád hudbu ako ty a na každého môže pôsobiť inak.

 

Záver

Ak si začiatočník, dúfame, že ti tento článok pomohol, keď si „dumal“ na tým, čo si môžeš a čo si do posilňovne zobrať nemôžeš. Ak si už pokročilý cvičenec a nevedel si, že je potrebné brať si uterák, dúfame, že to napravíš pri následujúcom tréningu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *