Imobilizér: Systém, na ktorý sa môžete vy a vaše auto spoľahnúť

Imobilizér je zariadenie proti krádeži, ktoré sa nachádza vo väčšine moderných automobilov. V skutočnosti je imobilizér v modernom vozidle už povinnou výbavou, pretože ide o veľmi užitočný systém, ktorý bráni zlodejom v krádeži auta. Imobilizér funguje automaticky a väčšinou ho vôbec nemusíte aktivovať.

Poďme si o tomto šikovnom systéme niečo dôležité povedať, aby ste ho vedeli využiť efektívne a bez akýchkoľvek obmedzení.

Ako dôležitý imobilizér funguje?

Sila a význam dôležitého imobilizéra spočíva v tom, že deaktivuje jeden zo systémov, ktoré štartujú motor auta. Zvyčajne zablokuje prívod paliva alebo zapaľovanie. Často sa skladá z dvoch dôležitých zložiek:

  • transpondéra v kľúči zapaľovania;
  • rádiofrekvenčnej čítačky.

Rádiofrekvenčná čítačka sa nachádza v stĺpiku riadenia. Po vložení kľúča do zapaľovania transpondér odošle do čítačky frekvencie jedinečný identifikačný kód. Ak je kód správny, počítačová kontrola auta umožní zapaľovaciemu systému alebo palivovému systému naštartovať auto. Ak je kód nesprávny alebo nie je prítomný, riadenie počítača deaktivuje zapaľovanie alebo palivový systém vozidla a vozidlo nebude možné naštartovať, pokiaľ nepoužijete správny kľúč.

Výhody, ktoré prináša vášmu autu

Výhodou elektronického imobilizéra je, že ho majiteľ auta nemusí aktivovať. Funguje automaticky a počítačová kontrola auta detekuje akýkoľvek nesprávny kód a absenciu kľúča. Ak by predsa len nastala porucha, správnym chiptuningom sa dajú zlyhania auta veľmi rýchlo odstrániť.

Ide o dokonalý bezpečnostný systém, vďaka ktorému má potenciálny páchateľ s odcudzením vozidla oveľa viac problémov, čím ho môžete lepšie ochrániť aj keď nie ste v jeho blízkosti.

Imobilizér je teda veľmi dôležité zariadenie a v mnohých európskych krajinách je povinné, aby sa neoprávnené manipulácie s vozidlami čo najviac eliminovali. Len v nedávnej štúdii imobilizéry znížili celkovú mieru krádeží áut na celom svete medzi rokmi 1995 a 2008 o 40 %.

Poistite si preto bezpečnosť svojho auta týmto systémom aj vy.