Honda rozširuje rad modelov Civic Type R o dve novinky: SPORT LINE A LIMITOVANÚ EDÍCIU

Honda rozširuje svoj modelový rad Civic Type R pridaním dvoch nových modelov, Limited Edition a Sport Line, ktoré stavajú na dynamických vlastnostiach štandardného modelu Type R GT a každý z nich ponúka rôzny štýl a ponuku charakteristík, čím ešte viac rozširujú výraz oceňovaného hatchbacku spoločnosti Honda.

 

V modeli Civic Type R Limited Edition predstavuje Honda najextrémnejšiu verziu slávneho vysokovýkonného automobilu. Model Limited Edition sa ako doteraz najčistejšia verzia Type R vyznačuje novými ľahkými komponentmi, odľahčeným interiérom, zdokonalenými jazdnými vlastnosťami a vynikajúcim štýlom.

 

Druhou novinkou v typovom rade Type R je Sport Line. Dizajn modelu Sport Line má upútať zákazníkov, ktorí hľadajú štíhlejší vzhľad svojho výkonného hatchbacku a vyznačuje sa nízkym zadným spojlerom, 19-palcovými zliatinovými kolesami a čiernym interiérom, pričom si zachováva vynikajúce charakteristiky, ktoré tvoria ochrannú známku modelov Type R.

 

Modely Civic Type R pre rok 2020

 

Všetky modely rozšíreného radu Honda Civic Type R pre rok 2020 vrátane existujúceho Typu R GT získali mnoho štýlových vylepšení. Predný nárazník získal plynulejší dizajn a nižšie umiestnené hmlové svetlá sa vyznačujú novým symetrickým dizajnom s hladkým povrchom a štíhlymi štýlovými stieračmi. Čistejšie štýlové smerovanie, ktorým sa budú vyznačovať všetky modely Civicu, je doplnené prepracovaným zoskupením LED svetlometov a denných prevádzkových svetiel.

2020 Civic Type R Range – Type R GT & Type R Sport Line

Nový väčší vstup vzduchu a tenší nosník mriežky poskytujú o 13 percent väčší otvor. Tieto vylepšenia spolu s modernizovaným chladičom zabezpečujú zníženie teploty chladiacej kvapaliny až o 10 stupňov (interné testovanie spoločnosti Honda) v situáciách s vysokými nárokmi, napríklad pri jazde na okruhu. Ako dôkaz, že inžinieri modelu Type R venujú pozornosť detailom, bolo vykompenzovanie malého zníženia prítlačnej sily vpredu, vyplývajúce z väčšieho otvoru v mriežke, prepracovaným predným spojlerom pod nárazníkom, ktorý je teraz trochu hlbší a upravený, aby na každej strane mohol obsahovať nové rebrované sekcie, ktoré vzduch vychyľujú späť na spojler.

 

Aj pruženie modelu Civic Type R pre rok 2020 bolo modernizované kvôli získaniu lepšej odozvy a ostrejšieho riadenia. Riadiaci softvér systému adaptívneho tlmenia teraz vyhodnocuje podmienky vozovky rýchlejšie, výsledkom čoho sú zlepšené reakcie tlmičov na lepšiu odozvu riadenia a kvalitu jazdy. Zadné puzdra dolných ramien B sú tuhšie, aby zodpovedali 8-percentnému zlepšeniu pozdĺžneho zaťaženia. Výsledkom sú lepšie charakteristiky zbiehavosti v ostrých zákrutách. Modernizované odolné puzdra vpredu a nové guľové kĺby s menším trením poskytujú lepšie vnímanie riadenia a tým lepšie ovládanie.

Civic Type R Limited Edition

Kvôli zlepšeným brzdným vlastnostiam je nový Civic Type R vybavený modernizovaným brzdovým systémom s dvojdielnymi prednými plávajúcimi brzdovými kotúčmi a novými brzdovými doštičkami. Vylepšenia zlepšujú tepelnú účinnosť kvôli zmenšeniu poklesu účinnosti bŕzd, čím sa zlepšujú schopnosti automobilu pri veľmi intenzívnej jazde a optimalizujú sa jeho vlastnosti na závodnej trati. Výhody okamžitého pocitu teraz využíva aj brzdový pedál, brzdy začínajú pôsobiť zhruba o 15 mm skôr. Nový systém predných bŕzd navyše znižuje celkovú neodpruženú hmotnosť približne o 2,5 kg, čím prispieva k odozve riadenia.

 

Honda vo vozidle zlepšila použiteľnosť informačno-zábavného systému a ovládanie klimatizácie pridaním fyzických tlačidiel a ovládačov vo všetkých modeloch Civic.  Bol pridaný nový volant odený do systému Alcantara®, ktorý zlepšuje priľnavosť, použilo sa nové radenie prevodov, podobné predchádzajúcim modelom typu R, ktoré má zabudované vnútorné protizávažie 90 g, ktoré pomáha zlepšiť pocit a presnosť radenia. Novinkou pre modelový rok 2020 je aj aktívne ovládanie zvuku (ASC), s individuálnymi nastaveniami pre režimy jazdy Sport, +R a Comfort modelu Type R. To spolupracuje s reproduktormi audiosystému a vylepšuje zvuk motora pri agresívnej jazde v režimoch Sport a +R a zjemňuje ho pri akcelerácii v režime Comfort.

 

 

Predstavenie systému Honda LogR

 

Nový výkonný záznamník údajov, exkluzívny pre Type R, sa v modeloch Hondy doteraz nepoužil. Nový systém, známy ako Honda LogR, je kombináciou palubného počítača a snímačov modelu Type R s aplikáciou pre smartfóny a vodičom pomáha monitorovať a zaznamenávať mnoho výkonnostných parametrov. Prostredníctvom využitia algoritmu pre plynulú jazdu im pomáha aj zlepšovať jazdné zručnosti na závodnej trati aj mimo nej. Vďaka prístupu k palubnému počítaču modelu Type R dokáže Honda LogR poskytovať omnoho viac detailov, ako aplikácie na zaznamenávanie výkonu od tretích strán.

 

Honda LogR má tri hlavné funkcie: monitorovanie charakteristík, režim záznamu a režim automatického skóre. Monitorovanie charakteristík poskytuje vodičovi informácie o vozidle cez obrazovku audiosystému za predpokladu, že aplikácia je aktívna. Režim zaznamenávania zaznamenáva časy okruhov na trati, čím vodičom umožňuje zlepšovať ich jazdné vlastnosti na trati. Funkcia automatického skóre podporuje bežné jazdenie monitorovaním brzdenia, akcelerácie, otáčania volantom a jazdou v priamom smere a na základe algoritmu plynulosti generuje skóre vodiča.

2020 Civic Type R Sport Line

Počas jazdy prebiehajú všetky interakcie s Honda LogR prostredníctvom obrazovky audiosystému. Režimy zaznamenávania a automatického skóre ponúkajú hĺbkovejšiu analýzu prostredníctvom smartfónu vrátane predchádzajúcich jázd, zápisov charakteristík a prehrávania záznamov pomocou aplikácie Google maps a detailných informácií o vozidle.

 

Monitorovanie charakteristík

Po pripojení ku smartfónu s aplikáciou sa na centrálnej obrazovke modelu Type R zobrazí funkcia monitorovania charakteristík, ktorá vodičovi umožňuje sledovať funkcie vozidla v reálnom čase vrátane polohy prevodového stupňa, teplôt chladiacej kvapaliny a oleja, tlaku oleja a atmosférického tlaku a teploty prívodu vzduchu do motora.

2020 Civic Type R Sport Line

Vodiči si môžu vybrať medzi pohľadom „G-Meter“, v ktorom sa zobrazuje akcelerácia, brzdenie a ostré zatáčanie na grafe v tvare „misy“ alebo „3D“ zobrazením, ktoré poskytuje pohľad z vtáčej perspektívy na správanie sa vozidla pri zatáčaní, brzdení a akcelerácii, podobný, aký môžeme vidieť pri špičkovej pretekárskej videohre. Na obrazovke audiosystému sa okrem toho zobrazuje aj aktuálny režim jazdy (Comfort, Sport alebo +R).

 

Režim zaznamenávania

Účelom režimu zaznamenávania je pomáhať vodičom dosiahnuť čo najkratšie časy jazdy okruhu. Program využíva GPS na monitorovanie a mapovanie polohy vozidla a interné snímače automobilu na získavanie údajov o akcelerácii, brzdení, preťažení v zákrute a ďalších parametroch. Aplikácia podporuje plynulú a kontrolovanú jazdu prostredníctvom využívania farebného kódovania každého okruhu. Cieľom je podporovať plynulé vstupy do spojky, radenia prevodových stupňov, riadenia, brzdenia a akcelerátora a udržiavať vyváženú jazdu, teda zlepšiť celkové jazdné zručnosti, nielen zručnosti potrebné pre konkrétny okruh. Používatelia si časy okruhov môžu uložiť, aby si mohli porovnávať zlepšenia v priebehu času.

 

Automatické skóre

Funkcia automatického skóre je aktívna vždy, keď sa používa aplikácia Honda LogR a v priebehu času monitoruje správanie vodiča sledovaním vstupov pre akceleráciu, spomaľovanie, zatáčanie a jazdu v priamom smere a pre každý vstup generuje skóre. Generuje aj kombinované skóre týchto štyroch parametrov. Skóre sa generuje pre základnú líniu konkrétneho vodiča, ktorá je zabudovaná do aplikácie a využíva ju funkcia režimu zaznamenávania. Automatické skóre však podporuje plynulosť vstupov, čím pomáha zlepšovať bežné každodenné jazdenie a nie pri snahe o dosiahnutie rýchlejších časov okruhu. Podobne ako režim zaznamenávania, aj režim automatického skóre si ukladá historický záznam, ktorý využíva funkciu GPS na zobrazenie zlepšovania v priebehu času.

Honda Civic Type R Limited Edition

 

Pri vývoji nového modelu Civic Type R Limited Edition sa kládol hlavný dôraz na výkonnosť na pretekárskej trati a navrhnutý a vyvinutý bol tak, aby sa stal najdynamickejším hatchbackom s pohonom predných kolies, aký je k dispozícii. Vďaka novým ľahkým komponentom a odľahčenému interiéru, zameranému na vodiča, je doteraz najextrémnejšou verziou ikonického modelu Civic Type R.

Civic Type R Limited Edition

Pre Európu bude vyrobených len 100 kusov, každý z nich bude využívať výnimočnú dynamiku a jazdné vlastnosti štandardného modelu Civic Type R. Nová verzia Limited Edition sa vyznačuje kovanými 20“ kolesami BBS z ľahkej zliatiny s pneumatikami Michelin Cup 2, určenými pre jazdu na pretekárskej trati vysokou rýchlosťou, pričom si zachovávajú výnimočné vlastnosti aj pri jazde na cestách. Modifikované tlmiče optimalizujú túto novú kombináciu kolies a pneumatík a rekalibrácia riadenia ponúka maximálne ovládanie a spätnú väzbu.

Civic Type R Limited Edition

Na vyjadrenie extrovertnej povahy modelu Civic Type R Limited Edition sa spolu s chrómovým znakom Civicu vzadu predstavuje aj nová exkluzívna žltá farba „Sunlight Yellow“. Pridaním kontrastnej lesklej čiernej farby na streche, bočných spätných zrkadlách a nasávacom otvore v kapote vyjadruje odvážna farebná schéma športové dedičstvo Hondy a zabezpečuje, že model Limited Edition vystupuje ako jedinečný projekt v segmente výkonových hatchbackov.

Civic Type R Limited Edition

Interiér modelu Civic Type R Limited Edition odráža športovú pokrvnú líniu Hondy: vyznačuje sa červenými anatomickými sedadlami a červeným alkantarovým volantom, ktoré sú doplnené radiacou pákou v tvare kvapky. Každý model má svoju plaketu s označením výrobného čísla automobilu

Civic Type R Limited Edition

Na zvýraznenie pretekárskej povahy chýba informačno-zábavný systém a klimatizácia kvôli šetreniu hmotnosti. Ďalšia hmotnosť sa ušetrila znížením materiálu tlmiaceho hluk v streche, zadnom paneli hatchbacku, prednom nárazníku a prístrojovej doske. Limited Edition má v špecifikácii GT hmotnosť nižšiu o 40 kg v porovnaní s Type R. Na rozdiel od výkonnostných hatchbackov iných značiek, zameraných na pretekárske trate, model Limited Edition si zachováva zadné sedadlá a využiteľnosť pre bežné používanie, ktorou je značka Civic preslávená.

 

Podobne ako štandardný model Type R, aj Limited Edition je štandardne vybavený balíkom bezpečnostných a asistenčných technológií Honda SENSING vrátane systémov na zmiernenie následkov zrážky, upozornenia na čelnú kolíziu, zmiernenie následkov vybočenia z cesty s upozornením na opustenie jazdného pruhu, asistenta pre udržanie v jazdnom pruhu a adaptívneho tempomatu.

 

Nový model Limited Edition si zachoval výkonný 2,0-litrový motor VTEC Turbo z Type R. Maximálny výstupný výkon je 320 koní pri 6500 ot/min a maximálny krútiaci moment je 400 Nm od 2500 ot/min do 4500 ot/min. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa dosiahne za 5,7 sekundy.

 

Predaj 100 automobilov Type R Limited Edition sa v Európe začne v lete 2020 a jeho cena sa oznámi pred začatím predaja.

 

Honda Civic Type R Sport Line

 

Ďalším rozšírením typového radu Civic Type R pre rok 2020 je nedoceňovaný model Type R Sport Line, ktorý si zachováva športový pôvod a vynikajúcu dynamiku jazdy modelu Civic Type R, vyznačuje sa však nenápadným aerodynamickým štýlom a prepracovanejšími jazdnými vlastnosťami.

2020 Civic Type R GT

Najpozoruhodnejšia odchýlka modelu Type R Sport Line od výrazného štýlu štandardného modelu Civic Type R je nízky zadný spojler namiesto vysoko umiestneného krídla. Automobilu to poskytuje jemnejšie obrysy pri zachovaní športového štýlu. Model Civic Type R Sport Line sa odlišuje aj líniou v sivom odtieni pozdĺž dolného okraja automobilu.

 

K veľkému výberu farieb automobilov pribudne v roku 2020 pre Civic Type R GT a Type R Sport Line aj nová výrazná modrá farba Racing Blue.

 

Prepracovanejší zážitok z jazdy

Model Civic Type R Sport Line poskytuje prepracovanejší a jemnejší zážitok z jazdy, ako jeho extrémnejšie založení súrodenci. Nové exkluzívne tmavosivé 19-palcové zliatinové kolesá majú obuté pneumatiky Michelin Pilot Sports 4S s mäkšími bočnými profilmi, ktoré zlepšujú komfort na ceste, pričom hodnota hluku, vibrácií a tuhosti (NVH) sa ešte zlepšila pridaním doplnkových protihlukových materiálov v kufri a zadných výklopných dverách.

2020 Civic Type R Range – Type R GT & Type R Sport Line

Interiér nového Type R Sport Line si zachováva výzor výkonného vozidla s jemnejším vzhľadom. Čierne anatomické sedadlá s červeným prešitím sú doplnené novým radením prevodov v tvare kvapky a volantom potiahnutým alkantarou. Červené prešitie pokračuje v celom interiéri vrátane dverových panelov, čím sa zvýrazňuje športové dedičstvo Hondy.

2020 Civic Type R Sport Line

Podobne ako pri štandardnom modeli Civic Type R, aj nový Type R Sport Line je vybavený množstvom komfortných a bezpečnostných funkcií. Nový variant tiež zdedil sedempalcový informačno-zábavný systém, ktorého súčasťou je rádio DAB, Apple CarPlay a Android Auto.

2020 Civic Type R Sport Line

Nový model Civic Type R Sport Line sa začne predávať od mája 2020. Predajné ceny tohto modelu budú zverejnené v priebehu marca 2020

 

Autor: Honda Slovensko