Nová tvár Formuly 1. FIA schválila pravidlá platiace od roku 2021

Svetová motoristická rada FIA má za sebou jedno z najočakávanejších vyhlásení tohto roku. Vo štvrtok podvečer zverejnila nové pravidlá pre šampionát Formuly 1. Ich hlavným cieľom je zlepšenie pretekania a zatraktívnenie celej show. Budeme mať vyrovnanejšie štartovné pole a viac súbojov na trati? Alebo to budú len kozmetické úpravy súčasného stavu? Na výsledok si počkáme až do roku 2021, keď nové pravidlá vstúpia do platnosti.

Vzhľad monopostov čaká radikálna zmena

Najzaujímavejšia novinka sa týka pochopiteľne budúceho výzoru samotných áut. V praxi uvidíme zjednodušené predné krídla a zavesenia kolies, väčšie zadné krídla, či zmeny v spodnej časti monopostov. Autá si po novom „obujú“ 18-palcové pneumatiky, ktoré už boli v tomto roku testované. Síce sa pri vývoji skôr uberalo z prebytočných častí monopostov, ich hmotnosť sa ale paradoxne zvýši. Zo súčasných 743 kilogramov porastie na 768. Za tým stoja najmä nové pneumatiky, lacnejšie materiály a zmeny v konštrukcii šasi každého auta.

koncept monopostu F1 pre rok 2021
Zdroj: FIA

Hlavný cieľ nového konceptu?

Žiadané a vysnívané zlepšenie predbiehania. V súčasnosti je hlavným problémom pri nasledovaní a stíhaní pred vami idúceho monopostu zvírený vzduch. Strácate zhruba 40% prítlaku, prehrievajú sa vám pneumatiky a súper, ktorý bol chvíľu na dosah, je už zrazu nedostihnuteľný. Nové pravidlá sľubujú stratu prítlaku len na úrovni 5-10% a minimalizujú aj prúdenie „špinavého“ vzduchu. Riešenie by v tomto prípade malo vzísť z nového vzhľadu podlahy, ktorý upraví jeho prúdenie pod a za autom. Táto novinka má priniesť lepšie pretekárskej súboje a zlepšiť predbiehanie. Cenou za lepšiu show a divácky zážitok bude asi trojsekundové spomalenie oproti súčasným monopostom.

koncept monopostu F1 pre rok 2021
Zdroj: FIA

Rozpočtový strop

Prelomové pravidlo pre „kráľovnú“ motošportu. Po prvýkrát v histórii sa tímy F1 budú musieť zmestiť do rozpočtového stropu. Jeho limit bol stanovený na 175 miliónov dolárov, ktoré môžu jednotlivé stajne ročne minúť. Rozpočtový strop má zaručiť to, aby sa z úspechu tešil ten, kto minie peniaze čo najefektívnejšie a nie ten, kto ich minie najviac. Do tohto limitu však nebudú zahrnuté marketingové aktivity, platy pilotov a troch najlepších zamestnancov každého tímu.

Už teraz je však jasné, že stajne ako Haas či Williams sa 175-miliónovej hranici ani len nepriblížia. Otázne je aj to, do akej miery sa dá dodržiavanie rozpočtového stropu kontrolovať. FIA však avizovala zriadenie nezávislých kontrolných komisií. Trestom za prípadné porušenie budú podľa závažnosti priestupku finančné pokuty, odpočítavanie bodov, limitovanie testovania alebo zákazy štartu v pretekoch. V najhoršom prípade príde vylúčenie z celého šampionátu.

Koncept auta pre rok 2021
Zdroj: FIA

Reorganizácia pretekárskeho víkendu

Atraktívnosti celej show Formuly 1 by mali napomôcť zmeny pretekárskeho víkendu. Od sezóny 2021 sa každé podujatie začne v piatok tlačovou konferenciou. Po nej bude nasledovať prvý a druhý tréning. Tretí tréning a kvalifikácia ostanú bez zmeny. Prípadný pokus so zavedením kvalifikačných pretekov neprešiel schvaľovaním. Samotný víkend prinesie ešte jednu zmenu.

Inžinieri budú musieť počítať s referenčnou špecifikáciou auta, ktorá im zakáže pridávať  na monopost nové súčiastky. Samozrejme, používanie vylepšení bude možné, no do nedeľných pretekov musia všetky novinky monopost opustiť. Auto sa  následne musí vrátiť k pôvodnému zloženiu, aké malo po technickej previerke. Tá bude vždy pred prvým tréningom. Zavedené bolo aj povinné nasadzovanie mladších jazdcov z nižších sérii, ktorých by sme mali vidieť v piatkových tréningoch.

koncept monopostu F1 pre rok 2021
Zdroj: FIA

Revolučná zmena

Rokovania ohľadom nových pravidiel boli dlhé a náročné. Teraz nám však FIA spolu s Liberty Media predstavila koncept, ktorý má priniesť nový impulz do tohto odvetvia motošportu. Myslelo sa pritom aj na DNA celej F1, ktorá podľa viacerých ohlasov nebude narušená.

„Sme veľmi radi, že dnes môžeme uverejniť sadu pravidiel, ktorá bola Svetovou motoristickou radou jednohlasne odobrená a ktorá definuje budúcnosť Formuly 1 od roku 2021,“ uviedol prezident FIA Jean Todt. „Prvýkrát boli technické, športové a finančné aspekty vyriešené naraz, pričom našim cieľom je ponúknuť udržateľný, bezpečný a vzrušujúci šport.“

koncept monopostu F1 pre rok 2021
Zdroj: FIA

„Formula 1 je neskutočný šport s úžasnou históriou, hrdinami a fanúšikmi všade po svete. Tieto pravidlá sú dôležitým a veľkým krokom vpred, ale ide o pokračujúci proces, pričom aj tieto regule budeme vylepšovať a spravíme ďalšie kroky, aby mohol šport naďalej rásť a dosahovať svoj plný potenciál. Jednou z najdôležitejších iniciatív pritom bude environmentálny dopad nášho športu. V najbližších týždňoch predstavíme plány, ako obmedziť a napokon eliminovať dopad nášho športu a podnikania na životné prostredie,” vyjadril sa americký šéf „efjednotky” Chase Carey z USA.

Koncept auta pre rok 2021
Zdroj: FIA