Rozhovor: Dame – To čo o ňom neviete

Adam, vystupujúci pod pseudonymom „Dame“ zo skupiny DMS, bol pred pár rokmi ešte pomerne neznámou osobou – hlavne pre mladšie ročníky. Ľudia o ňom, ako o členovi DMS veľmi nerozprávali, ale hlavne z dôvodu, že jeho kariéra bola zameraná skôr na tetovanie, ktorému stále venuje dosť času. Meno Dame vystrelilo po veľmi úspešnej kooperácii DMS, keď vydali album MMXV, ktorý sa stal hitom pre rôzne vekové skupiny. Na prelome rokov 2017/18 nám Dame priniesol jeho prvý sólo album s názvom „Selfmade“, na ktorý bola veľmi pozitívna odozva. My sme sa však rozhodli pripraviť raperovi otázky, ktoré dodnes ešte nedostal a na ktoré verejne neodpovedal.

 

Ako vnímás ohlasy na tvoj prvý sólový album? Už si spomínal, že si od
toho nič neočakával, ale mnohí ho považujú za album roka. Považuješ to
za motiváciu na čaš upustiť od tetovania a venovať sa viac rapu
?

Ohlasy na album sú super, upustiť od tetovania určite neplánujem, lebo ma to baví a rád to robím, takže určite neprestanem. Musel som urobiť kompromis už pred vyše dvoma rokmi, keď sme so Separom a Smartom vydali album DMS – MMXV. S ním sme hrávali dva roky, každý víkend väčšinou 2 koncerty. Tým som stratil volno cez víkendy a musel som ho nahradiť volnom cez týždeň, takže som musel vypustiť 2-3 dni tetovania. Predtým som robieval 4-5 dní v týždni a teraz robím maximálne 2. Keď chce mat človek aj nejaký osobný život a stíhat popritom aj riešit nejaké veci, kedže je okolo toho viac práce ako ludia vidia (skúšky, marketing, veci okolo stránok, merch, riešenie koncertov, točenie klipov, rozhovory, nejaký aspoň minimálny kontakt s fanúšikmi, nahrávanie atď.), tak to nejde byť každý deň v tetovacom štúdiu a cez víkend hrať. Takže to neni v podstate žiadna zmena. Už tak fungujem dlhšiu dobu. Aspoň si fakt vyberám len veci, čo naozaj chcem tetovať.

Čo ťa motivuje pri písaní, resp. kde hľadáš inšpiráciu? V tvojich
textoch je cítiť pohľad na dnešnú Bratislavu. Chceš tým poukázať na
dnešnú dobu alebo iba opisuješ to, čo vidíš v okolí?

Všade. Rap je pre mňa hudba dosť o tom vyjadrení emócií a vecí, čo človek zažíva, čo ho vytáča, ale aj teší a ako žije. Čiže inšpirácia je úplne všade. Pohlad na Bratislavu môžeš cítiť, keďže žijem celý život tu, opisujem čo vidím/cítim a tým poukazujem samozrejme aj na dobu. Je to vzájomne prepojené.

 

Aký je tvoj vzťah k cvičeniu a športu ako takému? Máš s ním nejaké
skúsenosti alebo máš v pláne ešte niečo vyskúšat, prípadne si iba
pasívny divák?

Od malička som bol na ihrisku celé dni. Niekedy si pamatám, že ešte aj na Vianoce sme hrali streetball vonku, keď nebol sneh a nejaké extrémne mínusy. To je mi najbližší šport. Nemusím moc futbal, a celkovo šport pozerať v telke nedokážem, prijde mi to zabitý čas a nebavilo ma to nikdy. Cviciť sa snažím len tak, aby som sa nejak udržal, nemal špicaté cecky jak 13 ročné dievča a brucho ako po pôrode, haha. Ale aj tak to mám, takže som sa musel potetovať. Viem, že keď chce človek vyzerať trošku viac vysekane tak musí držať prísnu stravu a režim, a to ja jednak nedokážem, lebo mam rád jedlo, ale ani to môj životný štýl nedovoluje, keď že cez víkendy do rána býva človek hore na cestách. Niekedy nemáš inú šancu ako pumpové jedlo, tak je to trošku tažšie. Viem, že by sa to dalo samozrejme, ale nedokážem byť typ človeka, čo si všade nosí v krabičke jedlo a zvoní mu budík vo vačku, že teraz musíš jesť… to neni nič premňa. Cvičím len doma, kúpil som si nejaké veci, mám lavičku na bench, takú s vodiacimi tyčami aby som mohol cvičit sám a neskapal pri tom, keby to na mňa padlo hahaha a ešte nejaké činky. Ale chodíme, teraz mimo toho, so ženou do ich fitka, ktoré majú jej bratia, resp. teda celá rodina, ale my máme radi klud a nikdy by som sa nechodil mancovať niekam do plného fitka, kde je XY ludí, čize tam chodíme po záverečnej, keď sa upratuje, zacvičiť 1-2 krát do týždňa, keď je čas. Nikdy zomňa nebude nejaký hercules, ale tak v norme, nech je trošku kondička a nejsom úplny pytel loju hahahaha. Zastávam názor, že keď máš dosť keriek, nemusíš tolko cvičiť. 😀

Zdroj: youtube

 

 

Máš obľúbený športový tím alebo športovca?

Ani ne. Jožka Golonku, haha. 😀

Keď budeš mať deti, budeš ich viesť cestou športu? Máš predstavu k akým športom by si ich priviedol, prípadne by si s nimi vykonával?

Ked budem mať deti, budem im nechávať volnú cestu, nech si nájdu, čo chcú robit. Mňa mama nasilu chcela dať na tanečnú, keďže sestra tancovala spoločenské tance od 5 rokov. A aj sa jej to podarilo, lebo mi slúbili, že dostanem nejaké lego či čo som chcel, keď som mal 7 rokov. Po roku som sa jedného dňa na tréningu vzoprel, že mňa to naozaj nebaví a v 8 rokoch som povedal, že tancujú len buzeranti a odkráčal domov, keďže sme bývali tak 800 metrov od telocvične, kde boli tie tréningy hahahahahahah. Jak som bol ďaleko už vtedy povedz. 😀
Potom som okolo tej základnej školy chodil na bicykli a cez okno som videl, že tam je aj umelecký krúžok, kde sa kreslilo, malovalo, modelovalo z hliny atď. A keď ma učitelka vyčíhala jak pozerám dnu cez okno, tak ma zavolala do triedy. Doniesol som mame domov prihlášku, že tam chcem chodiť. Čiže sám som si našiel aj tak svoje.
Neni dobré deti nútiť do toho, čo chceš ty. Každý by mal robiť to, čo cíti, že chce robiť, takže určite sa budem svojmu dieťaťu venovať a snažit sa ho nejakým spôsobom viesť k niečomu, ale hlavne sledovať, čo ho baví a podporovať ho v tom, lebo nasilu to je na nič.

Keď už sme pri deťoch, ako by si reagoval, keby sa tvoj syn dostane do
situácii, akých ste určite aj so Separom zažili dosť?

To uvidím, keď sa do nich dostane a budem reagovat, tak, ako uznám za vhodné v tej danej situácii. Tažko povedať teraz. Ale som rád, že som bol 90 % detstva vonku na ulici, lebo z vlastných skúseností vidím, že tí vzorní učenliví žiaci sú povačšinou zaradení do systému. Sú z nich zamestnanci, ktorým okresali ambície a sú všeobecne stratení. Týmto smerom svoje dieťa nebudem určite viesť.

Aký máš vzťah k autám, aké bolo tvoje prvé auto a ako vyzerá tvoj
súčasný vozový park?

Ja som, čo sa týka áut, úplne ako malý chlapec. To je vec, z ktorej sa z materiálnych vecí asi najviac teším. Moje prvé auto bol VW GOLF IV, slabý lenivý benzín 1.4, bez klímy, bez výbavy, ale tešil som sa z neho. Na prvé auto, ok. Pekne ma zapálili v bazáre, keď som ho kupoval, nevedel som o autách nič, nemal som ani vodičák. Kúpil som ho skôr, nech keď bude vodičák, hneď môžem jazdiť. No, ale zapálili ma tak, že mi predali auto, ktorému svietila kontrolka motora, ale odpojili diódu, aby nesvietila 😀 a to som vtedy ešte nevedel a odišiel mi motor.
Teraz mám na leto do mesta len taký splnený sen, Ford Mustang 2007 4.0 V6 benzín. To je len hračka, ale super baví ma, mám ho rád. To bolo prvé auto, čo som si kúpil cash, za prvé vačšie zarobené peniaze, keď som ešte chodil do zahraničia tetovať. Takže ma to nikdy nemrzelo, lebo som nato zarobil vo velmi krátkom čase. Druhé mám akurát prvý krát úplne nové auto. Vždy som kupoval jazdené, ale teraz som si doprial konečne nové. Dostal som super cenu a potrebujem spolahlivé auto, keďže vela jazdím, Jeep Grand Cherokee, neni to SRT, ale aj 3.0 diesel s tými 250 koňmi ide slušne. Super vozenie a hlavne výbava lebo som už chcel niečo, čo má úplne všetko čo sa tam dá dať. Je to dosť iný level ako autá čo som mal doteraz.
Ešte mám aj Toyotu Land Cruiser 2010, čo som mal predtým ako primárne auto ale to práve predávam, lebo je choré mať 3 autá, platit 3 poistky a nemám to ani kde parkovať. A samozrejme je sprostosť mať tolko peňazí v autách.

Aké je auto tvojich snov, prípadne aké auto by si si zadovážil?

Je ich viac. Chcem v budúcnosti kúpiť Dodge Challenger, ale konečne by som chcel 8 valec, ten má podla mňa najkrajší zvuk. A keby mám neobmedzený budget a mám k tomu aj vlastnú pumpu, tak by som si určite dal doviezť Chevrolet Silverado, Ford F150 alebo také niečo. Sen je ešte Cadillac Escalade. To je úplna klasika, ten nový je brutálny. Keby som fakt nezmyselne bohatý, tak mám určite aspoň 5-7 aut, lebo z toho mi úplne je**. Zo starších, tých 80´rokov by som určite chcel Mercedes Benz 500 SEC a z Ameriky Ford Ranchero. To sú moje oblúbené autá. Nesmrtelný design.

Aký máš vzťah k cestovaniu a spoznávaniu nových vecí?

Mám to rád a určite chcem niečo ešte pocestovať, ale momentálne pocestujem tak Slovensko a možno Čechy koncertami. V septembri chceme ísť do Ameriky so ženou, trošku pobehať tam, Californiu asi.

Veľa ľudí chce v určitej fáze života veľa cestovať, vieš si predstaviť
seba, priateľku, auto a náhodné cesty do neznáma?

No jasné. Práve aj to chceme v tej Amerike. Požičať auto a pobehať to tam trochu. Ja som býval v Grécku, pred nejak 5-6 rokmi cca a chodil som tam autom, aj do Dánska som chodil tetovať a tiež som tam rád išiel autom. Raz som šiel aj sám na Mustangu do Dánska. Milujem to. Najdlhšie som šiel 18 hodín autom a vpohode takže ani dialky v aute mi nerobia nejak psycho. Teraz, jak som kúpil nové, tak som za 3 týždne nabehal 4500 km, len tak som sa vozil, milujem to. V noci, keď je klud to je najlepšie…

Čo si myslíš o cestovaní karavanom? Išiel by si do toho?

Určite áno, ak by mal klímu a bol by normálne vybavený, že to neni nejaká úplna špina. Som síce duchom punkáč, ale už ma baví trošku komfort.

Máš nejaké ciele a sny, ktoré si plánuješ splniť v blízkej aj ďalekej
budúcnosti?

Neviem. Pre mňa bol odjakživa sen plnohodnotný život, nerátať v obchode peniaze (samozrejme nemusím mať neviem aké ultraluxusné nezmysly), mať rodinu a slušne žiť, mať všetko čo treba a trošku viac, haha. Zatial sa mi to darí na to, že som fakt z chudobnej rodiny a nikdy som nič nemal od rodičov, čím myslím, že som si na všetko zarobil sám. Nechcem tým určite nejak diskreditovať mamu, lebo viem, že keby mala viac, tak by nám dala všetko, ale nemali sme nejak peniaze, takže som sa musel sám postarať.

Je niečo, čo by si odkázal na záver ľuďom, čo práve čítajú tento
rozhovor?

Neviem, nemám moc rád motivačné mudrovacie reči a povedal som toho možno aj viac než dosť, ale ja neviem moc odpovedať stručne, takže gratulujem, ak ste dočitali tento rozhovor. Snáď vás bavil. Buďte v pohode, to je asi tak všetko. 🤘🏼

Ďakujeme za rozhovor.

 

Damemu prajeme veľa úspechov v jeho kariére a tiež v osobnom živote.  Vy sa môžete tešiť na ďalšie rozhovory so známymi osobnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *