Na zimu treba pripraviť aj garáž. Jedine tak ju váš automobil prečká bez újmy!

 

 

Nízke teploty v kombinácii s vlhkosťou a posypovou soľou, ktoré nás počas zimy sprevádzajú, neprospievajú nikomu a ničomu. A garáži, jej príslušenstve a samozrejme všetkému, čo je v nej uložené, už vôbec nie. Preto musíme urobiť maximum pre to, aby sme škody napáchané zimou keď nie priamo eliminovali, tak aspoň minimalizovali.

 

Každý majiteľ rodinného domu vám potvrdí, že v dome a jeho okolí je stále čo robiť. Údržba domu tak v podstate je celoročná záležitosť. Charakter týchto prác sa však líši v závislosti na sezóne. Jeseň a zima, respektíve príprava na ňu, je totiž v mnohých ohľadoch špecifická.

Zdroj: Lomax

 

 

Bežne na zimné obdobie pripravujeme bazény, terasy, záhradný nábytok, trávnik, dreviny a trvalky. V centre vášho záujmu by však mala byť aj údržba garáže, ktorej hlavnou úlohou po niekoľko nastávajúcich mesiacov bude ochrana vášho automobilu.

Zdroj: Lomax

 

Vyvarujte sa neporiadku!

Základom je poriadok. Garáž by v prvom rade mala byť prehľadná a uprataná. A všetky veci v nej uložené by v nej mali mať svoje miesto, s ktorým by ste samozrejme mali byť dobre oboznámení. Keď skrátka budete narýchlo potrebovať štartovacie káble, musíte vedieť, kde ich nájdete.

 

 

Garáž nie je skladisko

Poznáte to. V dome sa niečoho zbavíte, ale nemáte srdce sa toho zbaviť definitívne. Kam to putuje? Často do garáže, z ktorej sa postupom času stane skladisko vecí rôzneho druhu. Vrátane tých nepotrebných. Obzvlášť na pozore buďte pred hromadením krabíc do výšky. Takýto „komín“ sa ľahko zrúti a ľahko poškodí aj vaše vozidlo. Nehľadiac na to, že kumulácia vecí rôzneho charakteru je aj náchylnejšia k požiaru. V garážach však ľudia často skladujú aj športové vybavenie a záhradný nábytok. Ani ten do nej pritom nepatrí.

 

Nezanedbávajte odvetrávanie

Garáž by však mala byť nielen uprataná, ale aj čistá a dobre vetraná. Rovnako ako automobilu samotnému, ani vašej garáži a jej príslušenstvu neprospieva už spomínaný kvapkávajúci topiaci sa sneh so soľou. Z tohto dôvodu nezabúdajte časté zmývanie garáže v kombinácii s očistou vetracích mriežok.

 

Údržba garážových brán

Svoju pozornosť zamerajte aj na garážové brány. V hľadáčiku vášho záujmu by predovšetkým mala byť kvalita tesnenia garážových brán v kombinácii so stupňom premazania vodiacich líšt. Vašej pozornosti by však nemalo uniknúť ani prípadné diaľkové ovládanie k bránam, respektíve kapacita batérií, ktoré ho ovládajú. Tie v každom prípade pre istotu pred zimou vymeňte za nové. V prípade vážnejšej poruchy však zavolajte na pomoc odborný personál.

Zdroj: Lomax