Ako by sa mali chodci správať v cestnej premávke?

Pravidlá cestnej premávky platia pre všetkých

Pravidlá cestnej premávky by mal poznať každý jeden šofér. Samozrejme, že vo väčšine prípadov tomu aj tak našťastie je. Ide predsa o bezpečnosť systému, ktorým sa zaisťuje jedna z častí bezproblémového fungovania spoločnosti. Ako je to ale s ostatnými účastníkmi, ktorí sa v poslednej dobe správajú naozaj dosť nedisciplínovane? Vedia vôbec chodci, aké povinnosti a zákony by mali pri vstupe na vozovku dodržiavať?

Nepriame nebezpečenstvo z nedostatku disciplíny

Klasický vodič motorového vozidla musí na získanie oprávnenia jeho riadenia dostať povolenie od konkrétnej autoškoly, v ktorej vykonával všetky dôležité školenia a testovanie. Na základe toho, získava vedomosti o správaní sa na vozovke. V rámci dodržania bezpečnosti a optimálneho regulovania jazdy je v blízkosti vozovky umiestnených niekoľko dopravných značení, ktoré hovoria  jasnou rečou. V prípade klasických chodcov to však celkom až tak jednoduché nie je. Svojou neukáznenosťou a neznalosťami sa veľmi často ich správanie podpisuje pod niekoľko dopravných nehôd.

Obojstranná ohľaduplnosť

Tak by sa dala niekedy charakterizovať vzniknutá situácia na vozovke. Aj chodci by mali byť znalí zákona o cestnej premávky a konkrétnych paragrafov 52 a 54. Od okamihu, ako vstúpia na vozovku, je to ich povinnosť riadiť sa pravidlami, ktoré boli určené z konkrétneho a logického dôvodu. Osvetlenie priechodov pre chodcov je v súčasnosti stále viac modernejšie, preto by chodci nemali mať problém ani vo večerných hodinách sledovať vozovku.

Chodci majú na prechod cez cestu vyznačené úseky, ktoré im dávajú prednosť. Pred vstupom naň  však musia zohľadniť situáciu a zhodnotiť, či je ich konanie bezpečné a neohrozia tak svoje zdravie.    Brzdný systém automobilov je stále viac sofistikovanejší, no pri vysokej rýchlosti môže byť aj malý náraz s veľkými následkami.

Zodpovedné správanie chodcov je dôležité tiež

Chodci robia veľkú chybu aj v tom, že pri prechode cez priechod sa správajú, ako na prechádzke po chodníku v parku. Takto to nerobte! Mali by ste si uvedomiť, že priechod pre chodcov slúži na vaše rýchle premiestnenie z jednej strany cesty na druhú, pričom výnimkou je samozrejme vek starších občanov.

Zákon hovorí jasnou rečou a zakazuje chodcom vstúpiť na cestu, a to aj na priechode, „ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť.” Tiež má povinnosť sa presvedčiť, či môže cez cestu prejsť bez hrozby nebezpečenstva, pričom sa na tejto vozovke nesmie bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať.

Zhoršená viditeľnosť

Každý chodec by sa aspoň raz za svoj život mal previezť vaute, napríklad ako spolujazdec, aby pochopil náročnosť cestnej premávky a zhoršené podmienky na nej. Špecifická je v tomto prípade aj povinnosť a nutnosť zviditeľnenia chodca na krajnici cesty, a to najme vo večerných hodinách a v prípade zhoršenej viditeľnosti. Tmavé oblečenie je fajn, no v záujme vlastnej bezpečnosti sa ho snažte doplniť reflexným prvkom. Aj na ceste musí existovať medzi účastníkmi vzájomná tolerancia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *