Chystáte sa autom do zahraničia? Toto by ste mali vedieť

Príprava na cestovanie do zahraničia

Jazda do cudzej krajiny môže byť pre vás skľučujúcou skúsenosťou, pretože v porovnaní s našou krajinou tam môžu existovať odlišné dopravné zákony. Uistite sa preto, že ste sa na všetky nečakané udalosti vopred dobre pripravili.

Opačná strana volantu

Viacero krajín má v automobiloch volant umiestnený na ľavej strane. No pokiaľ sa vyberiete do cudziny, kde je všetko naopak, môže vám to spôsobovať nemalé problémy, no je to normálne a povolené. Dokonca aj u nás na Slovensku je jazda v takto upravenom aute, kde je volant na pravej strane povolená a môžu si ich majitelia aj registrovať.

Žiadny problém

To znamená, že nemusíte jazdiť do krajín, kde ste si takéto auto z dôvodu nižšej ceny kúpili, len kvôli servisnej prehliadke. Do určitého času tomu tak nebolo no Európsky súdny dvor rozhodol, že nemôže niekoho sankcionovať za voľný pohyb tovaru v nevyhnutnej a rozširujúcej sa medzinárodnej preprave.

Pomôcť by vám ale mohlo správne osvetlenie, kde si môžete zakúpiť nálepky na konverziu svetlometov, aby ste ostatných účastníkov cestnej premávky zbytočne neosvetľovali.

V zahraničí si okrem opačnej strany volantu najmä vo Veľkej Británii dávajte pozor aj na riadenie kruhových objazdov a predbiehaní, aj tu to môže platiť opačne.

Pripravte sa na papierovanie

Pred cestou do zahraničia je dôležité mať k dispozícii všetku potrebnú dokumentáciu. Uistite sa, že máte povolenia, ktoré potrebujete. Dôležité je samozrejme aj poistenie, najideálnejšie je celoročné a vybaviť sa dá už aj online, teda možno aj priamo zo zahraničia. Nezabudnite na vedomosti v oblasti bezpečnosti, nikdy neviete, ktorý dôležitý kurz prvej pomoci využijete v praxi.

Naučte sa symboly dopravných značiek

Väčšina dopravných značiek je dosť jasná, ale keďže sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť, je dôležité, aby ste pochopili povely, ktoré vám určujú! Samotná rýchlosť nemusí byť problémom. No dajte si pozor na jednotky, v ktorých je zobrazovaná.

Stiahnite si všetky mapy do mobilu, aby ste nemuseli kvôli vysokým poplatkom za internetové dáta zbytočne prísť o iné pohodlie a komfort. Držíme vám palce pri študovaní všetkých dôležitých informácií o krajine, ktorú plánujete navštíviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *