Ak sa chcete zotaviť, s knihou sa vám to môže rýchlo podariť

Klasici tvrdia, že kniha je liek na dušu. A nie tak dávno to potvrdili aj samotní lekári. Čítanie je  silným liečebným postupom a takúto medicínu si môžete na svoje možno boľavé srdce a dušu aplikovať aj vy. Jednoducho, rýchlo a takmer zadarmo. Ak ste o tom nevedeli, úspešní ľudia používajú na svoje problémy biblioterapiu, novú metóda liečby knihami.

Technika na zbavenie sa stresu

Vedci z Liverpoolskej univerzity sledovali zmenu aktivity mozgu dobrovoľníkov počas čítania Shakespeara. Ukázalo sa, že pod vplyvom uznávanej poézie sa normalizuje práca časti mozgu zodpovednej za emócie a aktivuje sa tak samočinná zóna.

Táto technika bola navrhnutá na rehabilitáciu pacientov so stresovými stavmi a rôznymi fóbiami. Liečivú a užitočnú knihu si môže vybrať každý z vás, podľa toho, ako to bude žiaduce a aktuálne. Treba si len pamätať na hlavné zásady biblioterapie: Mali by ste mať z toho radosť a snažiť sa na text aj sústrediť. Internet disponuje množstvom elektronických kníh, v ktorých si svoj obľúbený žáner a kategóriu určite nájdete.

Staňte sa hlavnou postavou obľúbeného deja

Aby takáto terapia fungovala, mali by ste sa čo najviac snažiť preniesť do obsahu čítanej knihy. Stať sa akousi hlavnou postavou, ktorá má svoju fantáziu, túžby a potreby. Ide o to, odpútať sa od problémov reality. Úspech tejto teórie je ale závislý na výbere.

Načítajte si svoj lekársky recept

Čítanie kníh je akýmsi výcvikom mozgu. Keď príde nová informácia, vzniknú aj nové spojenia medzi jeho jednotlivými zónami zodpovednými za krátkodobú a dlhodobú pamäť. Každý druh literatúry má ale iné účinky. Vybrať si odbornú knihu nie je problém, obohatí vás o nové poznatky a objasní niektoré neznáme veci.

Vyskúšajte ale aj poéziu, pomáha s depresiou! Čítanie básní sa často používa v reláciách rečovej terapie na zotavenie osôb po mŕtvici. Môže za to ich jasný rytmus, ktorý normalizuje procesy, vyskytujúce sa v ľudskom tele, pretože básne sú často kladné a inšpirujú vieru v silu a nádej.

Detektívna a dobrodružná literatúra funguje dobre na trénovanie pozornosti, logiky a dôslednosti. Využíva sa pri liečbe obsedantno-kompulzívnych porúch a iných psychóz.

Rozprávky a folklórna literatúra v ľahkej forme učí pravidlám komunikácie a pozorovania. Táto literatúra pomáha s hyperaktivitou u detí a chronickou neposlušnosťou dospievajúcich.

Príkladov je omnoho viac, z čoho vyplýva, že literatúra a čítanie má naozaj obrovské pozitívne účinky na človeka a jeho snahu biť počas dňa fit. Vyskúšajte to aj vy, zaujímavá a poučná literatúra je správna cesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *