Zvýšte výkon a bezpečnosť vášho vozidla vďaka čistému FAP filtru

Filter pevných častíc je povinnou súčasťou všetkých dieselových vozidiel od roku 2001. Jeho hlavnou úlohou je znížiť množstvo častíc sadzí vo výfukových plynoch emitovaných do atmosféry. Ako ho máte, zlepšujete vďaka nemu aj výkon svojho auta a jeho bezpečnosť voči životnému prostrediu.

Zavedenie nových environmentálnych noriem prinútilo výrobcov automobilov hľadať nové spôsoby znižovania škodlivých emisií. Výsledkom je, že aby dym z naftového automobilu spĺňal stanovené normy, výrobcovia do nich inštalujú špeciálne filtre pevných častíc.

Vďaka čistému FAP filtru je vaše auto pre naše životné prostredie menej škodlivé a schopné vyššieho výkonu bez zvýšenej spotreby paliva. Aj tento filter ale treba z času na čas vymeniť.

Kedy je čas na výmenu alebo opravu FAP filtra?

Konštrukcia filtra pevných častíc je kovový valec s vnútornou keramickou žiaruvzdornou matricou, ktorý je potiahnutý špeciálnym katalyzátorom a pozostáva z mnohých kanálov. Tieto kanály majú pórovitú štruktúru a pôsobia ako čistejšie látky zachytávajúce jemné častice sadzí.

V automobile je filter umiestnený za zberným potrubím výfuku. Výfukové plyny prechádzajú cez tento filter umiestnený za zberným potrubím tak, že sa jednotlivé častice sadzí usadzujú na stenách matrice a katalyzátor oxiduje nespálené uhľovodíky a neutralizuje oxid uhoľnatý.

V priebehu času sa ale aj ten najlepší filter znečistí, čo ovplyvňuje nielen jeho účinnosť, ale aj prevádzku celého vozidla. Preto, ak máte pocit, že sa výkon vášho vozidla znížil, všimli ste si zvýšenú spotrebu paliva a kontrolky na palubnej doske signalizujú problémy, to všetko sú príznaky potreby výmeny alebo odstránenia filtra pevných častíc.

To najlepšie čo môžete pre svoje auto urobiť

Namiesto drahej výmeny však môžete filter jednoducho repasovať, čím si ušetríte nielen financie, ale aj čas a energiu.

Spolu s profesionálnou reaktiváciou airbegovej jednotky to budú tie najlepšie kroky, ktoré môžete pre zlepšenie výkonu a stavu svojho auta pred príchodom letného počasia urobiť a na rodinné výlety sa dobre pripraviť.

Zdroj obrázka:  bluefish_ds/Shutterstock.com