Veľká chyba v stravovaní sa na cestách

Nezdravá strava na cestách? No a čo.

Robíme to takmer všetci. Ideme na dovolenku, na výlet alebo na niekoľko dňovú cestu autom po krajinách. Nechceme si brať prenosnú chladničku so sebou a samozrejme najjednoduchším riešením je veľké množstvo pečiva, suché salámy, paštéky a ďalšie nezdravé jedlá. Samozrejme že najpohodlnejšie je vytiahnuť z kufra auta krajec chleba, pretože sa nemusíme zdržiavať hladaním reštaurácií, krájaním šalátov do misiek a napokon umývaním riadov na pumpách. Tak isto medzi ďalšie veľmi populárne stravovanie na cestách je zastaviť veďľa rýchleho občerstvenia. Ako je Mc’Donald, KFC či ďalšie populárne prevádzky, ktoré majú takzvané ,,drive’‘ vydávacie okienka, kde nemusíte ani vystúpiť a iba vám to podajú do pohodlia vášho auta.

 

Dve nevýhody tohto stravovania.

Ako prvú nevýhodu tohto stravovania sa môžeme povedať, že je menej nepríjemná. Všade omrvinky. Ak cestujete s deťmi a pozriete sa na zadné sedadlá po tom, ako dojedli, určite sa netešíte. Všade je natrúsené, poprípade sa tam ešte povaľujú kúsky jedla. To isté je pravdepodobne aj na vašom sedadle, no asi skôr v menšom množstve. Tento neporiadok po jedení v aute sa vie však rýchlo vyriešiť. Či už v poodle domova alebo na pumpe si viete auto povysávať za pár minút a je ako nové.

Druhá nevýhoda takéhoto stravovania je však niečo, čo mnohých ľudí trápi dlhší čas. Ak ste na cestách dlhšie a takúto stravu udržiavate niekoľko dní, či týždňov, môžete si byť istý, že sa to na vašom tele ukáže. Pár kíl navyše, ktoré nechce takmer nikto. Pribrať však po pár týždňoch jedenia fast foodov, veľkého množstva pečiva a jednoduchého jedla je naozaj šok pre telo, aj pre konfekčnú veľkosť, no najmä pre psychiku, ak bol človek sám so sebou spokojný. Toto je tá nepríjemnejšia kapitola tohto jedla, ktorá sa bohužiaľ za pár centov nedá len tak vysať, ako omrvinky z auta. človek sa potom trápi a potí v posilňovni, či ide do extrémnych diét, alebo to hrotí nejedením. Niektorí ľudia sa dostanú na svoju veľkosť oblečenia rýchlo, s niektorými sa to ťahá dlhší čas a nefunguje u nich žiadny spôsob, ako dostať prebytočné kilá z tela preč.

Ako si poradiť?

Najjednoduchším riešením, ako sa takémuto kolobehu nepríjemností vyvarovať je to, že sa na to pripravíte. Buď si dopredu pozriete, kam sa zastvavíte na jedlo, zdravšie a dostupnejšie reštaurácie, alebo si nakúpite zdravšie potraviny a jednoduchšie na konzumáciu do auta.

 

Kúpiť si napríklad tuniaka v konzerve miesto salámy a k tomu paradajky, či listový šalát miesto nejakého ťažšieho pečiva. Tak isto si môžete kúpiť ochutený tvaroh, ktorý máte v kelímku spolu s pribalenou plastovou lyžičkou, ktorý vám síce bez chladničky nevydrží niekoľko dní, no niekoľko hodín rozhodne áno. Tvarohom môžete nahradiť napríklad fast foody a miesto keksíkov, na ktorých si pochutí skoro každý, si môžete kúpiť čerstvé, či sušené ovocie a orechy. Takáto strava vám a vašemu telu určite pomôže k tomu, že nepriberiete niekoľko kilogramov lusknutím prsta a neutrpíte zároveň psychický šok, že zrazu vyzeráte úplne inak. V podstate stačí tak málo. Vymeniť nezdravú, no chutnú a rýchlu stravu, za tú zdravú, ktorá je rovnako chutná, no treba si na ňu zvyknúť.